Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Suriye'de Beşşar Esed rejimi güçlerinin Halep'in doğusunda muhaliflerin kontrolündeki bölgede bombardımandan kaçan sivilleri hedef alması sonucu25 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

AA muhabirine konuşan Halep'teki sivil savunma ekibinin basın sorumlusu İbrahim Ebu Leys, rejim güçlerinin Muyesser Mahallesi'ndeki hava saldırıları nedeniyle Bab Neyrab Mahallesi'ne kaçan sivilleri vurduğunu aktardı.

Bombardımanda çoğu kadın ve çocuk 25 sivil hayatını kaybetti, onlarcası da yaralandı. 
 
Ebu Leys, "Rejim artık sadece sivil yerleşimleri değil, buralardan güvenli gördükleri bölgelere kaçan sivilleri de vuruyor." dedi.

Rejimin son saldırısıyla birlikte Halep'in doğusunda 15 Kasım'dan bu yana ölen sivillerin sayısı 643'ten 668'e yükseldi.

YÜZBİNLERİN İNSANİ KRİZİ

Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'ye sınır Halep, başkent Şam'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda bulunuyor. Kent merkezinin Türkiye sınırına uzaklığı da 40 kilometre.

Merkezin batısını rejim, doğusunu muhalifler kontrol ediyor. Rejim kuşatmasında yaklaşık 300 bin sivilin bulunduğu doğu Halep'te İl Sağlık Müdürlüğünün verilerine göre, halk 96 gündür temel insani ihtiyaçlarını gideremiyor.

Son iki hafta içinde kentin doğusundaki tüm hastaneler ve sağlık merkezleri rejim saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Kentte hizmet veren yalnızca 3 fırın bulunuyor.

Bölgede okulların tümü kapalı. Yaklaşık 300 bin sivil, rejimin son ilerlemesiyle 30 kilometrekarelik bölgede sıkıştı.

Halep Sivil Savunma Birliği, önceki gün yaptığı açıklamada iki haftadır Halep'in doğusuna 2 bin hava saldırısı, 7 bin top atışı yapıldığını ve 600'den fazla sivilin hayatını kaybettiğini, 2 bin sivilin de yaralandığını duyurmuştu.

Esed rejimi ve Rus savaş uçaklarının bombaladığı, her geçen gün ölü ve yaralı sayısının artarak devam ettiği Halep'teki savaşı, 7 yaşındaki küçük bir kız ve annesi Twitter üzerinden tüm dünya ile paylaşıyor. Eylül ayında açılan ve şu anda yaklaşık 140.000 takipçiye sahip AlabedBana hesabı ile herkesten yardım isteyen anne-kızın paylaşımları, milyonlarca kişiye ulaşıyor.

“Halepten iyi akşamlar. Savaşı unutmak için okuyorum.”

 

“Birileri beni lütfen korusun. Yatakta gizleniyorum. - Bana”

 

“Artık her an ölebiliriz. Bu bomba çok yakında patladı. Kurtarılmak için dünyaya yalvarıyorum! - Fatemah”

 

“Son mesaj – Şu an ağır bombardıman altındayız, artık hayatta kalamıyoruz. Öldüğümüz zaman, halen daha burada olan 200.000 kişi için konuşmaya devam edin. Güle güle. - Fatemah”

 

“Bu gece evimiz yok, bombalandı. Enkaz altında kaldık. Ölümler gördüm ve ben de neredeyse ölüyordum. - Bana”

 

“Şu anda ağır bombardıman altındayız. Ölüm ile yaşam arasında, lütfen bizim için dua etmeye devam edin.”

Suriye'de rejim güçleri, Rusya ve İran'ın ortaklaşa yürüttükleri Halep operasyonuyla ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor.

Pazartesi günü rejim güçlerinin Doğu Halep'te kritik bölgeleri ele geçirmesinin ardından, Suriye hükümetinden bir yetkili operasyonun bitiş tarihine dair açıklama yaptı.

Reuters'ın ismini vermediği bir hükümet yetkilisine dayandırdığı haberinde, Doğu Halep'te yapılan operasyonun ABD başkanı seçilen Donald Trump görevi devralana kadar sonlandırılacağı belirtildi.

ABD'nin 45. başkanı olacak olan Donald Trump, görevi 20 Ocak'ta Barack Obama'dan devralacak.