Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Menekşe Ataselim-Habertürk

Türkiye’de ilk mağazasını İstanbul’da açan ABD’li spor giyim markası Champion’un Türkiye Başkanı Dimitris Matemtzis, orta vadede 50 mağaza hedefi koydu. Markanın kapüşonlu sweatshirt’leriyle ünlü olduğunu hatırlatan Matemtzis, “Modaya etki edeceğiz. 3 yılda yüzde 10 pazar payı istiyoruz” dedi

Yılda ortalama 900 bin adet kapüşonlu sweatshirt satan ve bu ürünüyle özdeşleşen ABD’li spor giyim markası Champion, Türkiye’ye geldi. 1919’da New York’ta doğan ve 70’lerde Avrupa’ya adım atan marka Türkiye’deki ilk mağazasını İstanbul’daki Cevahir AVM’de açtı. 3-4 yılda 50 civarında mağaza açmayı planladıklarını söyleyen Champion Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dimitris Matemtzis, “Bu, aynı sürede 20-25 milyon dolarlık yatırım yapacağımız anlamına geliyor. Çok konforlu yatırım koşulları olan Türkiye’ye para yatırmaktan korkmuyoruz” dedi. Matemtzis, Türkiye’nin Champion Europe’a bağlı olduğunu belirterek, “Champion, ABD’li bir marka ama 2 ayrı şirket tarafından yönetiliyor. 2001’de şimdiki Başkan Sauro Mambrini tarafından satın alındı ve Avrupa, Ortadoğu, Afrika’dan sorumlu Champion Europe kuruldu. Champion USA ise ABD ve Uzakdoğu’dan sorumlu olarak farklı koleksiyonlarla yola devam ediyor. Toplam ciro 1.4 milyar Euro. İstanbul konumundan ötürü bizim için Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı yönettiğimiz yer olacak” diye konuştu. Türkiye’de pazardan 3 yılda yüzde 10 pay almayı öngören Matemtzis, 3 milyon adet civarında ürün satışına ulaşıp yaklaşık 50 milyon dolarlık ciro hedeflediklerini ifade etti.


‘PAZAR HÂLÂ KÜÇÜK İKİYE KATLANABİLİR’
Önceliği İstanbul, Ankara ve İzmir’e verdiklerini, Trabzon, Konya, Gaziantep ve Diyarbakır’da da mağaza açacaklarını dile getiren Matemtzis, “Mağazaların kimini biz açacağız. Kimini Cevahir’de olduğu gibi distribütörümüz Runtek açacak. Ayrıca çok katlı mağazalarda da olacağız. Biraz geç kaldık. Türkiye’ye 5 yıl önce gelmek isterdim ama bir yerden başlamak hiç olmamaktan iyidir” dedi. Matemtzis, şöyle devam etti: “Diğer ülkelere kıyasla burada spor yapmanın ötesinde izlemeyi de çok seviyorlar. Ekonomi iyiye gidiyor ama spor giyim pazarı nüfus ve şartlara oranla hâlâ çok küçük. 5-10 yılda ikiye katlanabilecek bir potansiyel var. Benim hayalim Türkiye’deki aktif nüfusun yüzde 4-5’ine ulaşabilmek.” Champion Europa’nın İtalya’da 51, Yunanistan’da 56, Romanya’da 12 mağazası var. Sırbistan, Slovenya, Litvanya, Rusya, Lübnan, Kuveyt ve Suudi Arabistan’da toplam 35 mağaza bulunuyor.

‘Galatasaray’a sponsor olduk milli takımı da istiyorum’
Champion’un Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) ve Avrupa Voleybol Konfederasyonu’nun (CEV) resmi giyim sponsoru olduğunu hatırlatan Matemtzis, Türkiye’de Galatasaray’ın kadın, erkek ve altyapı basketbol ve voleybol takımlarına sponsor olduklarını açıkladı. Matemtzis, 30 milyonla en fazla taraftarı olan kulübün Galatasaray olduğunu ve Türkiye’nin her yerinde taraftarı bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Hem giysileri tedarik ediyoruz, hem de başarılar sonrası nakdi bonus anlaşmamız var. 3 yıllık bir anlaşma yaptık. Bu diğer takımlarla işbirliği yapamayacağımız anlamına gelmiyor. Türk milli takımlarına sponsor olmak için elimden geleni yapacağım.” GS Store’larda satılmak üzere Champion’un İtalya’da özel tasarımlar yaptığını ve şubat sonu satılmaya başlayacağını söyleyen Matemtzis, “GS Store’un toplam satışında yüzde 10’luk payın Champion ürünlerinden gelmesi öngörülüyor” dedi.

‘Piyasaya en büyük yatırımımız fiyat olacak’
“Türkiye’de herkese bir sweatshirt ve eşofman altı satmak istiyorum” diyen Matemtzis, rekabette fiyatla öne çıkacaklarını belirtti. Matemtzis, “Yüksek kalitedeki ürünlerimizi rakiplere kıyasla yüzde 30-50 avantajlı fiyatlarla satıyoruz. Piyasaya en büyük yatırımımız bu olacak. Çünkü o fiyata o kaliteyi bulamayacakları bir pazar var” dedi.