Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnak Abdullayev, Türkiye'ye güvenlerinin tam olduğunu, bu ülkedeki tüm yatırımları ve projeleri tüm hızıyla devam ettireceklerini bildirdi.

Abdullayev, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini ve SOCAR'ın gelecekte Türkiye'deki faaliyetlerini değerlendirdi.

Askeri darbelerin çağdaş toplumlarda kabul edilemez olduğunu ifade eden Abdullayev, bu gibi girişimlerin sadece demokrasi ve hukuk devletine değil, ekonomik kalkınmaya da büyük darbe vurduğunu belirtti.

Türkiye'de meydana gelen ve yüzlerle masum insanın hayatını kaybettiği darbe girişimden derin üzüntü duyduklarını söyleyen Abdullayev, "Türkiye hükümetine, halkın iradesine, ekonomisine ve istikrarına güvenimiz her zaman olduğu gibi tamdır. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dediği dediği 'Azerbaycan halkı Türk halkının yanındadır. Bu her zaman böyle olmuştur ve başka türlü de olamaz" ifadelerini kullandı.

SOCAR'ın Türkiye'deki faaliyetlerinden de bahseden Abdullayev, şöyle devam etti:

"Türkiye'de toplam değeri 18 milyar doları geçen ve Avrupa'nın enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik projelerimiz tam gücü ve hızıyla devam edecektir. Star rafinerisi 2018'de faaliyete başlayacak. Ege denizi bölgesinin en büyük konteyner limanını yakın zamanlarda açacağız. Petkim'deki faaliyetimiz Türkiye'ye ve ekonomisine olan güvenimizin sembolü. SOCAR olarak Türkiye'de doğrudan ve dolaylı olarak 40 bin kişilik aileyi temsil ediyoruz. Türkiye bizim evimiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'deki yatırımlarımız artarak devam edecek."

Yakın tarihte Azerbaycan'da da darbe girişimlerinin olduğunu fakat merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve halkın birliği sayesinde bu girişimlerin başarıya ulaşmadığını hatırlatan Abdullayev, devletle halkın vahdetinin Azerbaycan'ın sonraki yıllarda elde ettiği başarıların temelini oluşturduğuna işaret etti.

SOCAR Başkanı Abdullayev, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümet ve milletinin birlik ve beraberlik içerisinde daha büyük başarılara ulaşacağından emin olduğunu kaydetti.
AA