Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Dolardaki artış cebe yansıyacak, hangi ürün ne kadar zamlanacak? - İş-Yaşam Haberleri

    MELTEM ERSOY/HT GAZETE

    Mart ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 1.19, yıllık bazda yüzde 7.61 ile beklentileri geçti. Enflasyonu yukarı çeken ise 14 aydır çift hanede seyreden gıda enflasyonu oldu. Açıklanan beklentiler, mevsimsel gıda enflasyonu etkisi geçince enflasyonun da düşeceği yönünde.

    Ancak, bu beklentiyi boşa çıkarabilecek bir tehdit kapıda: Dolar etkisi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ortalama fiyatlara bakıldığında, Ocak 2015 ile Mart 2015 arasında, yani doların yaklaşık yüzde 15 değerlendiği bir dönemde kura duyarlı ürün gruplarında anlamlı bir fiyat artışı yaşanmadığı ortaya çıkıyor. Örneğin, cep telefonunda fiyatlar yılbaşında yapılan yüzde 40’lık zamın ardından beklemeye geçti. Bu yılın ilk 3 ayında ise fiyatlar sadece yüzde 0.08 arttı.

    1 DOLAR KAÇ TL?

    Benzer şekilde, tablet fiyatlarının yüzde 3.9, bilgisayar fiyatlarının ise yüzde 6.7 arttığı göze çarptı. Hammaddelerinin önemli kısmı ithal olan otomotivde de benzer tablo ortaya çıktı. Ortalama fiyat artışı yüzde 2.5-3.5 oldu. Bir başka deyişle, teknoloji şirketleri ve otomotivciler yılbaşından önceki yükselişi fiyatlarına yansıttı, ancak sonraki dönemde devam eden yükselişin ardından beklemeye geçtiler. Üstelik, mart ayından sonra dolardaki artış sürdü ve 1 Ocak’tan itibaren olan artış yüzde 18’e çıktı. Her iki sektörün yetkilileri stokları eritmek amaçlı kampanyalara ağırlık verildiğini, yeni kur seviyesinin henüz fiyata yansıtılmadığını belirtiyor. Kurun yeni seviyesine oturması halinde, teknoloji şirketleri yaz başında, otomotiv şirketleri ise yaz sonuna doğru zamların kaçınılmaz olduğunu anlatıyor. Buna göre, enflasyonda gıda etkisinin düştüğü döneme gelindiğinde fiyatlarda kur baskısı devreye girecek.

    BU YAZ ZAMLI GEÇER!

    Vatan Bilgisayar Genel Müdürü-HASAN VATAN:"YENİ SEVİYE YAZA FİYATLARA YANSIR"

    “Yılbaşından bu yana işler düştüğü, iç talebin alımında sıkıntı yaşandığı için sektör ağırlıklı olarak kampanyalara yükleniyor. Kategoriden kategoriye ya da şirketten şirkete dolara duyarlılık değişebiliyor. Örneğin cep telefonu ve televizyonlarda ithalatçı firmalarla TL bazlı anlaşıyoruz, bilgisayar ve tabletlerde yüzde 10’a yakın artış var. Ama her halükârda bu dolar seviyesi devam ettiği sürece sürdürülebilirdeğil tabii. Şu an ağırlıklı olarak stoklar satılıyor. Ama bu stoklar tükendiğinde yeni ürünler alındığında yeni dolar seviyesine göre alışveriş yapılacak. Yaza gelindiğinde yeni ürünlerde dolardaki artış bire bir fiyatlara yansıyacaktır. Tabii ki firmalar ve markalar rekabet edebilmek için farklı stratejiler ve zamanlamalar benimseyebilir, ama genel trend kaçınılmaz olarak zamma yönelecektir.”

    Bimeks Genel Müdürü-ARIF BAYRAKTAR: "1-2 AYA YİNE ARTIŞ KAÇINILMAZ"

    “Sektörü şu an koruyan bazı mekanizmalar var. Alımların bir kısmının TL ile yapılması, yeni teknolojiler çıktıkça eski modellerin ucuzlaması, stokların eritilmesi gibi unsurlar şu an için bizi koruyor. Ani çıkışlarda hemen fiyat zammı yapmak durumunda kalmıyoruz. Ama tabii kur bu seviyede kalıcı olacaksa 1-2 ay sonra kurun etkisini fiyatlarda görürüz. Belki bire bir yansıtılmaz, ama mutlaka şu anki halinden daha yüksek olacaktır.”

    ODD Genel Koordinatörü - HAYRI ERCE: "OTOMOTİV 2'NCİ YARIYI BEKLER"

    “Otomotivde kur hareketleri bir anda fiyata yansımıyor. Rekabet etmek için firmalar modele ya da döneme göre farklı fiyat stratejileri belirleyebilir. Bizi dolardan daha çok Euro etkiliyor, ama doların etkisi de az diyemeyiz, çünkü hammaddelerin çoğu dolarla alınıyor. Firmalar kur hareketlerini genelde 3-6 ay içinde kademeli olarak yansıtır. Bizim için Autoshow çok önemlidir, kampanyalar çok yoğun olur. Bu sene de 22 Mayıs’ta gerçekleşecek. O döneme kadar zam beklemiyorum. Sonrasında zaten FED kararı, seçimler, kurun ateşinin geçip geçmeyeceğini belirler. Yaz sonuna doğru otomotivciler yeni kur dengelerini dikkate alır. Hâlâ bu seviyelerde olursa dolar, doğal olarak fiyatlara zam olarak yansır.

    Elektrikli ürünlere yılbaşında yapılan zamları Habertürk gündeme getirmişti.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ