Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Mardan Palace Otel'in fesih davası ertelendi - İş-Yaşam Haberleri

    Antalya'nın Aksu bölgesindeki Mardan Palace Oteli'nin, borçları yüzünden Halk Bankası'na icra yoluyla satılmasına ilişkin ihalenin feshi için açılan davanın duruşması yapıldı.

    Antalya 5. İcra Hukuk Mahkemesinde görülen duruşmaya, AST şirketi adına avukat Murat Türkal, Halk Bankası vekili İsmail Çalım, Garanti Bankası vekili Ali Özgür Yeşiltepe katıldı.

    AST şirketinin avukatı Murat Türkal, otelin bulunduğu mahallede emsal olması bakımından dosyaya bir tapu örneği sunduklarını ve bu taşınmazın 2014 yılı kayıtlarına göre, 39 bin metrekare yüz ölçümlü olduğunu bildirdi.

    Örnek taşınmazın tapudaki satış bedelinin 250 milyon lira göründüğüne işaret eden Türkal, şöyle konuştu:

    "Bu satış, Özelleştirme İdaresinin yapmış olduğu ihalenin sonucunda ortaya çıkan bedeldir ve deniz görmeyen bir alandır. Müvekkile ait taşınmaz ise belirtilen taşınmazın yaklaşık iki buçuk katı büyüklüğünde olup, yapılan kıymet takdirinde belirlenen değer nazara alındığında oldukça düşük olduğu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bahse konu emsal olarak belirttiğimiz taşınmazda herhangi bir yapı bulunmamaktadır. Öte yandan, müzekkere cevabı gelene kadar dava dilekçesine ekli talepler doğrultusunda bilirkişi incelemesi talep ediyoruz."

    Halk Bankası vekili İsmail Çalım, davacı tarafın duruşmada emsal olarak belirttiği taşınmazın ihalenin feshi davasında göz önüne alınmaması gerektiğini savundu.

    Garanti Bankası vekili avukat Ali Özgür Yeşiltepe ise davacı tarafın bu celsede mahkemeye sunduğu beyanları kabul etmediklerini belirterek, "Bahse konu beyanlar bu davada ileri sürülemez. Kıymet takdirinde de emsal karşılaştırma yapılmıştır. Davanın reddini talep ediyoruz." dedi.

    Duruşma, Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan gelecek yazı ve diğer eksik evrakın tamamlanması için ertelendi.

    AST şirketi, Azeri asıllı Rus milyarder Telman İsmailov tarafından 1,4 milyar dolara inşa edilerek, borçları yüzünden 2 Kasım'da 360 milyon 50 bin lira bedelle Halk Bankası'na satılan Mardan Palace Oteli ihalesinin feshi için dava açmıştı.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ