Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Antalya'nın Aksu bölgesindeki Mardan Palace Oteli'nin,  borçları yüzünden Halk Bankası'na icra yoluyla satılmasına ilişkin ihalenin feshi  için açılan davanın duruşması yapıldı.

Antalya 5. İcra Hukuk Mahkemesinde görülen duruşmaya, AST şirketi  adına avukat Murat Türkal, Halk Bankası vekili İsmail Çalım, Garanti Bankası  vekili Ali Özgür Yeşiltepe katıldı.

AST şirketinin avukatı Murat Türkal, otelin bulunduğu mahallede emsal  olması bakımından dosyaya bir tapu örneği sunduklarını ve bu taşınmazın 2014 yılı  kayıtlarına göre, 39 bin metrekare yüz ölçümlü olduğunu bildirdi.

Örnek taşınmazın tapudaki satış bedelinin 250 milyon lira göründüğüne  işaret eden Türkal, şöyle konuştu:

"Bu satış, Özelleştirme İdaresinin yapmış olduğu ihalenin sonucunda  ortaya çıkan bedeldir ve deniz görmeyen bir alandır. Müvekkile ait taşınmaz ise  belirtilen taşınmazın yaklaşık iki buçuk katı büyüklüğünde olup, yapılan kıymet  takdirinde belirlenen değer nazara alındığında oldukça düşük olduğu ortaya  çıkmaktadır. Ayrıca bahse konu emsal olarak belirttiğimiz taşınmazda herhangi bir  yapı bulunmamaktadır. Öte yandan, müzekkere cevabı gelene kadar dava dilekçesine  ekli talepler doğrultusunda bilirkişi incelemesi talep ediyoruz."

Halk Bankası vekili İsmail Çalım, davacı tarafın duruşmada emsal  olarak belirttiği taşınmazın ihalenin feshi davasında göz önüne alınmaması  gerektiğini savundu.

Garanti Bankası vekili avukat Ali Özgür Yeşiltepe ise davacı tarafın  bu celsede mahkemeye sunduğu beyanları kabul etmediklerini belirterek, "Bahse  konu beyanlar bu davada ileri sürülemez. Kıymet takdirinde de emsal karşılaştırma  yapılmıştır. Davanın reddini talep ediyoruz." dedi.

Duruşma, Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan gelecek yazı ve diğer  eksik evrakın tamamlanması için ertelendi.

AST şirketi, Azeri asıllı Rus milyarder Telman İsmailov tarafından 1,4  milyar dolara inşa edilerek, borçları yüzünden 2 Kasım'da 360 milyon 50 bin lira  bedelle Halk Bankası'na satılan Mardan Palace Oteli ihalesinin feshi için dava  açmıştı.
AA