Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam ‘Ticaretimiz 300 milyar dolara çıkar’ - İş-Yaşam Haberleri

    GAZETE HABERTÜRK

    Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik sürecinin Türkiye’nin en önemli stratejik hedefi olduğunu söyledi. Şimşek, Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyaloğu toplantısında yaptığı konuşmada, AB sürecinin Türkiye’nin menfaatine olduğunu belirtti.

    ‘ETLE TIRNAK GİBİYİZ’

    “Kapsamlı bir reform sürecimiz var ve bunlar üyelik süreciyle yakından ilgili” diyen Şimşek, Türkiye ile AB’nin etle tırnak gibi olduğunu kaydetti. Gümrük Birliği’nde yapılması beklenen modernizasyona da değinen Şimşek, “Eğer Gümrük Birliği’ni genişletirsek Türkiye’nin AB ile ticareti 300 milyar dolar seviyesine çıkabilir” ifadesini kullandı. 2015’te bütçenin denk geldiğini belirten Şimşek, bu başarıyı kalıcı kılmak için kamu maliyesinde reform yapacaklarını bildirdi.

    ‘AB VİZE SERBESTİSİ SUNMAKTA KARARLI’

    Avrupa Komisyonu iş, büyüme, yatırım ve rekabetçilik konularından sorumlu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen, “Türkiye kriterleri yerine getirirse AB de vize serbestisini sunmak yönünde kararlı” dedi. Katainen güncellenmiş Gümrük Birliği’nin rekabeti artıracağını belirtti.

    KONUKLARA BOĞAZ TURU

    Şimşek ile AB Komisyonu üyeleri tekne ile boğaz turu yaptı. Şimşek konuk heyetle Ortaköy Camii’nin önünde fotoğraf çektirdi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ