Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam BTA'nın Şekerbank hisselerinin satışı iptal - İş-Yaşam Haberleri

    Vakıfbank’ın haciz kararı uygulattığı Kazak BTA Securities’in elindeki yüzde 9.4’lük Şekerbank hissesi için satış kararı verilmişti. Bugün yapılması beklenen, Şekerbank hisselerinin icradan satışı ile ilgili dün akşam önemli bir gelişme yaşandı.

    Hürriyet'in haberine göre, icradan satışa konulan hisselerin sahibi olan Kazak BTA Securities avukatları dün sürpriz bir kararla, icra müdürlüğüne başvurdu.

    İhaleyi düzenleyen İstanbul14. İcra Müdürlüğü’ne yapılan başvuruda, satışın iptali istendi. İptal gerekçesini ise, icra ihalesine ilişkin geçtiğimiz günlerde yapılan temyiz başvurusu oluşturdu. İcra Müdürlüğü,yapılan başvuruya olumlu yanıt verdi.

    Müdürlük,109 milyon 211 bin 666 adet Şekerbank hissesinin icradan satış işlemini iptal etti.

    Bu karara, Vakıfbank avukatlarının itiraz etme hakları bulunuyor. İcra Hukuk Mahkemesi’ne yapılacak olası bir Vakıfbank başvurusuna ilişkin,mahkemenin, bugün saat 14.00’e kadar bir karar vermesi gerekiyor.

    Öte yandan, icradan satışın iptali kararının alınmasından hemen önce, Şekerbank’tan da KAP’a söz konusu ihaleye, yönetim kurulundan alınan karar sonrası, Şekerbank’ın da katılacağı kaydedildi.

    KAZAKLAR 2006'DA ORTAK OLMUŞTU

    Şekerbank’ın yüzde 34’lük hissesini Haziran 2006’da, Kazak BTA satın almıştı. Alım bedeli 260 milyon dolar olarak açıklandı. Söz konusu pay, Şekerbank personeli ve emeklilerinin üye olduğu iki sandığa aitti. Bu hisse satışı sonrası Şekerbank Personeli Sosyal Güvenlik Yardımlaşma Sandığı Vakfı’nın bankadaki payı yüzde 34’e gerilemişti.

    Ancak 2008’deki kriz sonrası BTA’ya, Kazak Hükümeti el koymasının ardından Kazak varlık fonu Samruk-Kazyna 2009’dan itibaren BTA’nın yeni sahibi oldu.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ