Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

KOÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Proje  Koordinatörü Doç. Dr. Selçuk Koç, İzmit'te bir restoranda düzenlediği basın  toplantısında, hazırladıkları projenin kayıt dışı istihdamın azaltılmasına  yönelik bir bilinç oluşturma çalışması olduğunu söyledi.

Projeyi daha çok üniversite öğrencileri üzerinden yürüteceklerini dile  getiren Koç, "Kocaeli'de 2 üniversitede yaklaşık 85 bin üniversitesi öğrenci  öğrenim görüyor. Bu öğrencilerin yüzde 15'i şehirde farklı sektörlerde çalışıyorlar." diye konuştu.

Koç, hem işveren hem de öğrencilerin sigortayla ilgili bir bağıntı  kurmak istemediklerine dikkat çekerek, "Bunların farklı sebepleri var. Öğrenciler  burslarının kesilmemesi, yeşil pasaportu varsa iptal edilmemesi gibi kendilerine  göre sebepleri var. Dolayısıyla, sigorta yaptırılmayarak kısa vadeli çıkarlar  için uzun vadeli çıkarlardan vazgeçiliyor. Bundan devletimiz çok ciddi anlamda  zarar görüyor." ifadesini kullandı.

Projenin 1 Temmuz itibarıyla başladığını ve bir yıl süreceğini anlatan  Koç, şöyle devam etti:

"Bu 1 yıllık süre içerisinde çok ciddi faaliyetlerimiz olacak.  Öğrenciler ve işverenlerin katılacağı eğitim seminerleri düzenlenerek  katılımcılara kayıt dışı istihdamın zararları anlatılacak. Kamu spotu çekeceğiz  ve bunları televizyonlarda yayınlayacağız. Kurduğumuz 'gencis.org' isimli  internet sitesinden sürekli bilinçlendirici paylaşımlar yapılıyor. Yine eş  zamanlı olarak 'gencis41' isimli Twitter, Facebook ve Instagram hesapları  üzerinden paylaşımlar yapıyoruz. Proje kapsamında gerçekleştireceğimiz  faaliyetlerle hem kayıt dışı istihdamın zararlarıyla ilgili farkındalık  oluşturulacak hem de mevcut durum ortaya konularak çözüm önerileri  getirilecektir."

Doç. Dr. Koç, Kocaeli'nin Türkiye ekonomisindeki yeri ve sahip olduğu  öğrenci sayısı bakımından kayıt dışı istihdamla mücadele konusundaki yeni  açılımlar ile pilot bölge olabileceğini kaydetti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Doğu Marmara  Kalkınma Ajansı'nın (MARKA) eş başvuru sahibi olduğu proje kapsamında 1 yıl  boyunca kayıtlı istihdamın teşvikine yönelik faaliyetler yürütülecek. Projenin  toplam 186 bin avroluk bütçesinin 166 bin avroluk kısmı Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği fonlarından karşılanırken, 20 bin  avroluk bölümü de Kocaeli Üniversitesince finanse edilecek.
AA