Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Hedefimiz Avrupa Birliği'dir. Ne pahasına olursa olsun Avrupa Birliği'ne üyelik değil, bizim asıl stratejik hedefimiz Avrupa Birliği standartlarına ulaşmak. (Rusya ile ekonomik ilişkiler)Temmuz ayında ilgili bakanlar olarak devreye girilen ve görüşmelere başlanan, sonra da iki liderin iradeleri ile gelinen noktada, 24 Kasım 2015 öncesine yüzde yüz gelemedik. Birçok alanda yollar açıldı ama istediğimiz noktaya gelemedik." dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İş Konseyleri Genel Kurulu Açılış Oturumu'na katıldı. Bakan Nihat Zeybekci toplantıda yaptığı konuşmasında, Biz Türkiye olarak kararımızı verdik. Muasır medeniyet dediğimiz o medeniyetin de ilerisine geçerek, dünya ekonomisi ile dünya demokrasisi ile uyumlu bir şekilde hedefimize doğru gitmek. dedi. Hedeflerinin her konuda Avrupa Birliği standartlarında bir Türkiye olduğuna değinen Zeybekci, Hedefimiz Avrupa Birliği'dir. Hedefimiz Avrupa Birliği derken dostlarımız bizi yanlış anlıyor. Ne pahasına olursa olsun Avrupa Birliği'ne üyelik değil, bizim asıl stratejik hedefimiz Avrupa Birliği standartlarına ulaşmak. Ekonomide, demokraside, yatırım ortamında, insan hak ve özgürlüklerinde, sanayide, teknolojide, bilimde bu standartları tutturmak. Biz, bu standartları tutturduktan sonra Avrupa Birliği'ne tam üye olmak veya olmamak bizim sorunumuz olmaktan çıkıyor. Avrupa Birliği'nin sorunu oluyor." diye konuştu.

"DÜNYADAKİ BÜTÜN İLİŞKİLER MENFAAT ÜZERİNEDİR"

Zeybekci, ekonomik büyümenin planlandığı gibi devam etmesi halinde ülkenin dertlerinden kurtulacağına dikkat çekerek, "Bunların hepsini geride bırakacağız. Şunu asla unutmayalım ki, dünyadaki bütün ilişkiler menfaat üzerinedir. Özellikle, ülke ilişkilerinde menfaat üzerindedir. Buradan yola çıkarak diğer ülkelerin, bizimle olan menfaatlerini en yüksek seviyede tutmaya çalışacağız, hedefimiz bu. Bunu yapmanın tek bir yolu var, güçlü Türkiye. Milli gelirimiz 25 bin dolar seviyesine geldiğinde, dünyanın ilk 10 ekonomisi veya yakınlarında bir yerde olduğumuzda, Avrupa'nın 3. Büyük ekonomisi olduğumuzda, ihracatımızda 500 milyar dolar ve üzerine çıktığımızda, Türkiye bütün ağırlıklarından ve dertlerinden kurtulmuş olacaktır. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde bölgedeki en itibarlı pasaportu Türkiye pasaportu olacaktır." şeklinde konuştu.

Rusya ile varılan anlaşma ve işbirliğinin ilerleyen dönemlerde artacağını vurgulayan Zeybekci, "Temmuz ayında ilgili bakanlar olarak devreye girilen ve görüşmelere başlanan, sonra da iki liderin iradeleri ile gelinen noktada, 24 Kasım 2015 öncesine yüzde yüz gelemedik. Birçok alanda yollar açıldı ama istediğimiz noktaya gelemedik. Ticaretin önündeki tüm engellerde Kasım 2015'teki haline gelemedik. Bazı tarım ürünlerinde açıldı, turizmde açıldı ama diğer tarım ürünlerinde hala bekliyoruz. Bazı Türk şirketlerine kısıtlamalar hala devam ediyor. Ama bunları da birkaç hafta içerisinde aşacağımıza inanıyoruz. Biz Rusya'yla Avrasya Gümrük Birliği'ne gidecek süreçte, Rusya ile serbest ticaret anlaşması görüşmelerini çok hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Birçok konuda anlaştık. 2017 yılı içerisinde Rusya ile serbest ticaret anlaşmasını tamamlamak istiyoruz." dedi.

DHA