Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çünkü motor silindir hacmi 1.6 ve daha düşük olan ancak lüks sınıfına giren araçların Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) iki katına kadar çıkarılması yetkisi bulunan Bakanlar Kurulu’na bu yetkiyi daha da çeşitlendirme olanağı sağlandı. Halihazırda mevcut kanuna göre, Bakanlar Kurulu’nun binek otomobiller ile panelvanlar ve 9 kişi taşıyan minibüsler için oranları bir katına kadar artırma yetkisi bulunuyor.

HER ARACIN FİYATI 54 BİN TL ARTACAK

Düzenlemeyle, yetkinin çeşitlendirilmesi ve taşıtın fiyatı, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla da farklı oranlar belirleme hususunda Bakanlar Kurulu’na yetki veriliyor. Yani tek kriter olarak motor hacminin baz alınması artık geçerli olmayacak. Peki sonuçta ne olacak? Kısaca bu yetki ile ortalama 170 bin liradan satışa sunulan 1.6 motora sahip ancak lüks sınıfına giren birçok aracın ÖTV’sinin yüzde 45’ten 90’a çıkarılması mümkün hale gelecek. Bu araçların vergiler hariç ortalama fiyatı 100 bin lira civarında.

Yüzde 45 ÖTV ile fiyat 145 bin liraya çıkıyor. Bunun üzerinden yüzde 18 KDV ile de fiyat 170 bin liraya tırmanıyor. Şimdi ise 100 bin lira çıplak fiyat üzerinden 90 bin TL ÖTV ve 34,2 bin TL KDV (190x0.18=34.2) ile fiyat 224,2 bine ulaşacak. Böylece bu araçların fiyatları da tabii ki eğer Bakanlar Kurulu tam yetkisini kullanırsa yaklaşık 54 bin lira artacak. Otomotiv editörümüz Hakan Özenen’in dünkü haberindeki tespitlerine göre silindir hacmi 1.6 ve daha düşük olan ancak lüks sınıfına giren bu araçlardan yılda 85 bin adet satış yapılıyor. 85 bin araçtan alınacak ek vergi böylece 4.5 milyar lira olabilecek. Ancak tabii ki vergi farklılaştığında bu araçların satışı da düşeceği için toplanacak ek verginin 4.5 milyar liradan daha az olabilme ihtimali de çok yüksek.

Rahim AK - Gazete HABERTÜRK