Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası dolarla ilgili soruları da yanıtladı.
Kurtulmuş, Şu anda Türkiye'de doların değerlenmesi, ağırlıklı olarak Türkiye ekonomisinin yapısal sorunlarında kaynaklı değildir. TL'yi özendirecek somut projelerimiz var" dedi.

Peki Türk Lirası nasıl özendirilecek?

KapitalFX Araştırma Uzmanı Enver Erkan bu soruya şu yanıtı verdi: "TL'yi özendirmek için atılacak somut adımlar içerisinde ilk olarak öne çıkarılan ticaret ve ödemenin TL üzerinden yapılmasını sağlamak. Model olarak uygulanabilirliği zor, çünkü TL rezerv para değil, dolayısıyla kullanım alanı çok dar. Bu durum Türk ihracatçısı için de aynı, başka ihracatçı için de. Ticaretin lokal para birimleri üzerinden yapılması sonucunda, bu para birimlerini dolar, euro veya başka bir rezerv para birimine çevirme gereksinimi olacaktır. Yani dolar talebi düşmez, hatta artabilir. Aynı zamanda dış ticarette ödemenin TRY ile yapılabilmesi için de ticaret yaptığımız ülke ile dengeli bir ticaretimizin olması, açık vermememiz gerekir.

Bir diğer konu da; son dönemde sosyal medyada da konuşulan döviz bozdurma seferberliği. Dolarizasyon olmaması açısından iyi niyetli olarak değerlendirilebilir. Sonuçta Türkiye’nin dolarizasyona dönmemesi de oldukça önemlidir. Ülke olarak neredeyse her türlü fiyatın, en başta kiraların, dolara endekslendiği bir dönemi de geçirdik sonuçta ve bu dönem 10-15 yıl geride kaldı. Hane halklarının yastık altında tuttuğu dolar miktarı tam olarak bilinmiyor, tahmini olarak 150 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Ancak şu noktayı es geçmemek gerekiyor: Türkiye yüksek cari açık veren bir ülke. Sürekli olarak dolar girişine ihtiyaç duyan bir ülkeyiz. Bugünkü durumda siyasi ve jeopolitik risklerin bu kadar büyümüş olduğu bir ortamda doğrudan yatırım girişi sağlamakta zorlanıyoruz, portföy girişi sağlamakta zorlanıyoruz ve fonların pozisyon ayarlamalarında Türk varlıklarının ağırlığı sürekli olarak azalıyor. Fed’in de faiz artıracağı bir ortamda Türkiye kendi lokal durumu nedeniyle sıcak para girişi sağlayamamakta, ayrıca not indirimleri sonrasında portföy çıkışları da hız kazanmıştır. Yabancının bakış açısını düzeltemeyip, sürekli para girişini sağlayamadığımız sürece döviz bozdurmanın bir etkisi olamaz.

Temel faktörleri düzeltebildiğimiz zaman zaten dolarizasyon eğilimi de kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Halen daha döviz tevdiat hesaplarında (DTH) artış eğilimi görülmektedir ve toplam mevduat içerisinde DTH payının daha da artması olasıdır. Kurun günlük bazda gerilemiş olası USD’nin küresel bazdaki hareketinden ileri gelmektedir. USD’deki küresel bazda güçlenmeden en çok etkilenen para birimleri arasında yer almış olan TL'nin, dolar uzun pozisyonlardaki kar realizasyonundan da en iyi etkilenen para birimlerinden biri olduğu görülmektedir. Bu hafta ABD’de GSYH, tarım dışı istihdam, PCE ve ISM gibi önemli veriler açıklanacak. Bu veri akışının son dönemdeki olumlu veri trendiyle uyumlu olacağını düşünmekteyiz. Fed’in 14 Aralık toplantısı öncesindeki son önemli veri seti olması bakımından bu verilerin USD fiyatlamasına katkıda bulunması oldukça yüksek bir ihtimaldir."

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında dolarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'un açıklamasından notlar;

* Şu anda Türkiye'de doların değerlenmesi, ağırlıklı olarak Türkiye ekonomisinin yapısal sorunlarında kaynaklı değildir. Türk Lirası'nı özendirmek için somut planlarımız var, zaman zaman açıklıyoruz.  Türbülans, Türk ekonomisinin zafiyetlerinden kaynaklanmıyor. Dolar bir süre sonra belli bir seviyeye düşecektir.

* Büyük krizlere rağmen Türkiye ekonomisi bunlardan etkilenmemiştir. Bakın bu kadar şey yaşıyoruz başka bir ülke olsa hallaç pamuğu gibi sallanırdı. Kimse endişelenmesin.