Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Yarının dünyasının neye benzeyeceği ile ilgili analizlerin yer aldığı araştırmaya göre 2020 yılında 50 milyardan fazla cihaz internete bağlı olacak ve insanlar yeni nesneler kullanarak bilişim sisteminde yer alacak.

Uluslararası araştırma şirketleri, enstitüler ve fikir önderlerinin incelemelerinden faydalanılarak hazırlanan analizin sonucunda “Yeni Gerçeklik, Büyük Veri, Yeni Fiziksel Teknolojiler, Doğal gelecek ve Geleceğin Finansal Sistemleri” olmak üzere 5 ana başlık öne çıkarıyor.

Yeni Gerçeklik: Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, giyilebilir teknolojiler ve nesnelerin interneti

Analize göre yakın gelecekte giyilebilir teknolojiler, biyoçipler, sanal gerçekliği dokunma ve koku alma boyutuna taşıyacak. Taşınabilir cihazlar daha da taşınabilir hale gelecek ve 2020 yılında 50 milyardan fazla cihaz internete bağlı olacak.

Büyük Veri: Büyük bilişim, büyük veri, gelişkin yapay zekâ, interaktif görselleştirme, bulut bilişim ve kuantum bilgisayarlar

Günümüzde genellikle büyük boyutlu şirketlerin kullandığı bulut sistemler ve esnek datacenter yapıları gibi teknolojilerin, yakın gelecekte çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşması bekleniyor. Büyük veriyi anlamlandırmak için en önemli araçlardan biri ise makine öğrenmesi ve yapay zekâ olacak.

Fiziksel Teknolojiler: Sürücüsüz otomobiller, uzay yolculukları, kendi kendine iyileşen materyaller ve üç boyutlu yazıcılar

Analize göre, 2024’te insanlı ilk Mars uçuşları gerçekleşebilecek. Kişiye özel ortopedik protezler, canlı organlar, uçak parçaları, metal parçalar gibi birçok ürünü yazdırarak üretilebilecek.

Doğal Gelecek: Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji ve genetik çalışmalar

Güneş, rüzgar, dalga, jeotermal ve biyokütle gibi birçok farklı kaynaktan elde edilebilen yenilenebilir enerji fosil yakıtlarla doğrudan rekabet edebilir noktaya erişecek. Yakın gelecekte genetik hastalıkların tedavisi, kişiye uygun tedavilerle kanserin önlenmesi mümkün olacak. Yaşam kalitesini artırmak birinci öncelik olacak.

Finansal Teknoloji: Blockchain, bitcoin, crowdfunding ve mobil bankacılıkta yeni ufuklar…

Alıcı ve satıcı arasında üçüncü partiyi ortadan kaldıran Blockchain işlemlerin gelecekte çok daha yaygın hale gelmesi bekleniyor. Tüm işlemlerin aracısız gerçekleşmesi, takip edilebilir global bir para birimi olması, blockchain teknolojilerinin global bankacılıkta yoğunlaşacağını gösteriyor. Kitlesel fonlama, yani “crowdfunding”in yeniden gündeme gelmesi, global crowdfunding pazarının, başta teknoloji şirketleri olmak üzere diğer sektörlerle birlikte 2025 yılında 90 milyar doların üzerinde olması öngörülüyor.