Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Vergi Borcu Yeniden Yapılandırılacak! Yeniden Yapılandırma Kanun Tasarısı TBMM'de - İş-Yaşam Haberleri

    Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

    Bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin tasarıya ilişkin soru üzerine Ağbal, tasarının dün akşam Meclise gönderildiğini, 2 Mayıs'ta da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüleceğini söyledi.

    Öte yandan Bloomberg HT canlı yayınında da önemli açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, söz konusu uygulamanın bir önceki yapılandırılma ile aynı kapsamda olup olmadığı ile ilgili soruya şu yanıtı verdi:

    "Ağustos 2016'da bir yeniden yapılandırma kanunu yaptık. Kanunun kapsamına Haziran 2016'dan önceki vergi ve prim borçları giriyordu. Dolayısıyla Temmuz 2016 ve sonraki aylar yeniden yapılandırma kapsamında değildi.

    REKLAM

    Yeni kanunda 2016'nın temmuz ayından 2017'nin mart ayına kadar olan dönemde vadesinde ödenmemiş vergi, gümrük vergisi, sosyal güvenlik primi, belediye ve il özel idarelere ödenecek vergi, trafik, nüfus, askerlik para cezaları, ORKÖY kredileri, motorlu taşıt vergisi, tarımsal amaçlı kullandırılan kooperatif krediler, organize sanayi bölgelerine kullandırılan krediler ve bir kısım kamu alacaklarını yeniden yapılandırıyoruz."

    BİR ÖNCEKİ YAPILANDIRMAYI KAÇIRANLAR ÜZÜLMESİN

    Geçen seferki kanunun 30 Haziran 2016 ve öncesini kapsadığını hatırlatan Ağbal, "Borcu olduğu hâlde o zaman yeniden yapılandırmaya müracaat etmeyen vatandaşlarımız da yeni getirdiğimiz kanuni düzenlemeden yararlanarak yeniden yapılandırma başvurusunda bulunabilecekler.Bu açıdan bakıldığında Mart 2017'ye kadar olan bütün vergi, prim ve bazı kamu alacaklarını yapılandırmış oluyoruz" dedi.

    KOŞULLAR AYNI KALACAK

    Yeni kanunda esaslarda bir değişiklik yapılmayacağını aktaran Maliye Bakanı şöyle konuştu:

    "Geçen seferki kanunda getirmiş olduğumuz esasların aynısını burada koruyoruz. Matrah artırımı olmayacak. Bir öncekinde olduğu gibi 36 aya kadar taksit var. Peşin ödeme mümkün. Peşin ödemede yüzde 50 indirim var. Vergi incelemeleri ile ilgili bir beyan olmayacak. Herhangi bir "pişmanlık düzenlemesi" olmayacak. İhtilaflı kamu alacaklarına ilişkin bir düzenleme de yok. Sadece ödeme vadesi geçtiği halde ödenmeyen kamu alacaklarının yapılandırılması söz konusu."

    REKLAM

    NE KADARLIK BÜTÇE YAPILANDIRILACAK?

    Ağbal toplamda 73 milyar liralık bütçenin yapılandırılacağını söyledi. Bunun Maliye Bakanlığı'nı ilgilendiren kısmı 47 milyar, Sosyal Güvenlik Kurumu'nu ilgilendiren kısmı ise 23 milyar lira civarında.

    Ağbal'a göre önceki dönemde yapılandırılmayan alacakların da eklenmesiyle bu tutar 73 milyar lirayı aşabilir.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ