Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Türkiye başta domates olmak üzere meyve sebze fiyatları ile kırmızı et fiyatlarındaki olağanüstü artışı tartışırken ISS Catering COO’su Engin Üstel, buzdağının görünmeyen kısmına dikkat çekti.

Engin Üstel, meyve sebze fiyatlarındaki artışta Türkiye’deki yüksek lojistik maliyetleri ve nakliye sırasında meydana gelen yüzde 40 civarındaki firenin büyük rol oynadığını vurguladı. Kırmızı et fiyatlarındaki artışın ise Türkiye’de hayvancılığın yavaş yavaş sonuna gelinmesiyle ilgili olduğunu anlatan Üstel, et ithalatının etkisi çabuk geçecek bir takviye olmaktan öte anlam taşımadığını ifade etti.ISS Catering COO’su Engin Üstel, 2016 yılında günde 225 bin kişiye hizmet verirken 2017 sonunda bu sayının yüzde 10 üzerine çıkacaklarını vurgulayarak, meyve sebze ve kırmızı et fiyat artışının kendilerini fazla etkilememesinin nedeni olarak çok büyük miktarlarda ve üreticiden alım yapmalarını gösterdi.

Türkiye hazır yemek piyasasının önde gelen kurumsal firmalarından biri olarak tarımsal ve hayvansal gıda üretimini yakından takip ettiklerini belirten Üstel, her iki sektördeki daralma ve gerilemenin durdurulabilmesi için bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de devletin sulama yöntemleri, hayvancılığın teşviki ve tarımsal alanların korunması gibi çok önemli konularda adım atmaya başlamasının orta dönemde büyük yararlar sağlayacağını ifade etti.

"DEVLET YÖN VERMEYE DEVAM ETMELİ"

"Türkiye’de gıda sektörü fiyatları durum böyle kaldığı sürece artış eğilimini sürdürecek. Aslında bütün dünyada aynı sorun yaşanıyor çünkü dünyamızın sunduğu kaynaklar hızla azalmaya başlamış durumda" diyen Engin Üstel konunun hayvancılıkla ilgili boyutu hakkında şunları söyledi:

"Devletin hayvancılığa verdiği destekleri daha da geliştirmesinde büyük yarar görüyoruz. Gelişmiş ülkeler bile hayvancılığı teşvik etmeye devam ediyor, çünkü herkes biliyor ki desteklenmeyen hayvancılık gelişemez. Devletimiz teşviklerin yanı sıra işin bilimsel boyutunu dikkate alarak ziraat mühendislerini de sisteme entegre ederse sektörün artan bir ivmeyle gelişeceğini düşünüyorum"

Her şeye rağmen 2017 yılına dair umutlarını koruduklarını ifade eden Engin Üstel, her sene kaydettikleri yüzde 20’lik büyüme grafiğini bu sene de gerçekleştireceklerini belirterek şöyle dedi:

"ISS Catering olarak geçtiğimiz yıl her gün 225 bin kişiye hizmet veriyorduk, bu yıl bu alanda yüzde 10 büyüyeceğiz. İstihdamımız ortalama 5 bin çalışan olarak gerçekleşecek. ISS Türkiye olarak da yılı 1.5 milyar TL’den daha yüksek bir ciroyla bitireceğiz. İSO İlk 500 içerisindeki konumumuzda da birkaç basamak yukarı çıkaracak"