Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM

Online firma rehberi Yellow Pages, Ocak – Temmuz 2017 tarihleri arasında kullanıcıların dijital dünyadaki arama davranışlarını; gün, saat, il, kategori ve demografik olarak ortaya koydu.

Arama verilerine göre, dijital platformlar üzerinden en çok arama Salı günleri yapılıyor. Salı gününü sırasıyla Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe takip ediyor. Diğer bir yandan en az arama ise Cumartesi ve Pazar günleri yapılıyor. Haftasonunda ise kullanıcılar dijital dünyadan biraz uzak kalmayı tercih ettiği araştırma sonucunda ortaya çıkıyor.

EN ÇOK ARAMA SABAH 10.00'DA VE ÖĞLEDEN SONRA 15.00'TE YAPILIYOR

Firma üzerinden yapılan arama verilerine göre, en çok arama sabah 10.00 – 11.00 ile öğleden sonra 15.00 - 16.00 arasında yapılıyor. Saat 22.00’den sabah 04.00’e kadar ise neredeyse hiç arama yapılmıyor.

GÜN GÜN EN ÇOK ARANAN KATEGORİLER

Pazartesi ve aramaların en çok yapıldığı Salı günlerinde en çok aranan kategori Hurda. Hurda’yı sırasıyla; gıda, tekstil, telekomünikasyon ve bilgisayar takip ediyor. Çarşamba ve Perşembe günleri ise en çok arama bilgisayar kategorisinde gerçekleşiyor. Çarşamba gününün öne çıkan aramalarında avukat, inşaat, matbaa, sürücü kursları da yer alırken Perşembe günlerinde otomotiv, emlak, mobilya en çok aranan diğer kategoriler arasındaki yerini buluyor.

Diğer yandan gıda kategorisinde en çok arama Cuma günü yapılıyor. Cuma günlerinde en çok arananlar arasında tekstil, otel, halı yıkama aramaları da var. Cumartesi günleri bilgisayar ve gıda, Pazar günleri ise kitabevi ve bilgisayar donanım kategorisindeki aramalar üst sıralarda yer alıyor.

YAZIN EN TREND ARAMASI "HAVUZ"

Yazın gelmesiyle birlikte havuz aramalarındaki artış da dikkat çekiyor. Temmuz ayı içerisinde aramaların en çok yapıldığı kategori “havuz”. Havuzların en çok arandığı iller arasında Kırıkkale, Bolu, Bilecik, Ankara, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Amasya, Isparta ve Edirne yer alıyor.

EN ÇOK ARAMA YAPAN KADINLAR, EN ÇOK ARAMA YAPILAN ŞEHİR İSTANBUL

Araştırma sonuçlarına göre, kadın kullanıcıların erkek kullanıcılara göre daha çok arama yaptığı görülüyor. Kadınların yüzde 51’i, erkeklerin ise yüzde 49’u dijital platformlar üzerinden en çok aramayı yapıyor. Şehir bazında ise İstanbul ilk sırada yer alırken İstanbul’u sırasıyla Ankara, Denizli, Düzce ve İzmir takip ediyor.