Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj ve tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilerin ücretlerine yapılan devlet katkısı ödemelerinin 2018-2019'dan itibaren üç eğitim ve öğretim yılı uzatılmasına karar verildi
Staj ücretine devlet katkısı üç eğitim yılı uzatıldı
Bazı işverenler, gerçekte fazla mesai ücreti ödemese bile ücretin içine yedirerek bordroda fazla mesai ödenmiş gösterebiliyor. İşçi bordroyu imzalasa bile yıllık 270 saati aşan fazla mesainin parasını alabilir. Ancak, işçinin fazla mesai yaptığını kanıtlaması gerekiyor. İşte fazla mesaiye ilişkin merak edilen soruların cevapları.
Fazla mesai yüzde 50 zamlı ödenir
Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) borcu nedeniyle yüksek prime tabi olan Bağ-Kur’lular, prim borçlarını yapılandırdıkları takdirde en az aylık 101.50 TL daha az prim ödeyecekler. Tavandan prim yatıran Bağ-Kur’lunun aylık avantajı 761.06 liraya ulaşacak. Düşük primden yararlanma fırsatı 27 Ağustos’ta sona erecek. Borcunu yapılandıran Bağ-Kur’lunun yıllık kazancı bin 218 lira ile 9 bin 132 lira arasında olacak.
Borcunu yapılandıran Bağ-Kur'luya büyük avantaj
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planında 3600 ek göstergeye yer verilmezken, kamu çalışanlarından konuyla ilgili çok sayıda soru geliyor. Kamu çalışanları, şu soruları merak ediyor: Ek gösterge statüye göre mi, eğitim durumuna göre mi verilecek? Lise mezunu öğretmen ve hemşire 3600 ek gösterge alabilecek mi? Lise ve ortaokul mezunu idareciler de 3600 ek gösterge kapsamına girecek mi? İşte cevaplar
Ek göstergede statü mü eğitim mi dikkate alınacak?
Ölümle ve sakatlanmayla sonuçlanan iş kazalarını azaltmak amacıyla 2015 yılında çıkartılan kanunda öngörülen teşvik, ilk kez yeni yılda uygulanmaya başlanacak. 1 Ocak 2016-31 Aralık 2018 tarihleri arasında, on kişiden fazla işçinin çalıştığı çok tehlikeli sınıftaki işyerinde ölümlü veya sakatlanmayla sonuçlanan iş kazası yaşanmadıysa işveren üç yıl süreyle işsizlik sigortası primi ödemeyecek.
İş kazalarını azaltacak teşvik
Turizm ve eğlence sektörü başta olmak üzere bazı işyerlerinde işçilerin ücretleri, müşterilerden tahsil edilen para tutarının yüzdeleri üzerinden ödeniyor. İşveren, yüzdeyle çalışılan iş yerlerinde, toplanan yüzdeleri ve bahşişleri işçilere eksiksiz dağıtmak zorunda. Yüzdeyle çalışılan iş yerlerinde ek iş için getirilen ilave işçilere asgari ücretten az para verilemez.
Yüzdeyle çalışan işçilerin hakları neler?
Emeklilik için borçlanma yapanlara bazı avantajlar getiriyor. 1 günlük askerlik borçlanması 1 yıl erken emeklilik sağlayabilir. Emekli olmak için yeterince prim günü bulunanların borçlanma yapması gerekmiyor. Prim günü eksiği olanlar, hangi dönem için borçlanma yapacağına dikkat etmeli. Aksi takdirde emekli aylıkları, olması gerekenden daha düşük bağlanabilir. Emeklilik için borçlanma yaparken nelere dikkat edilmeli? İşte cevapları…
Borçlanmayı yanlış yapanın emekli aylığı düşebilir
İşverenler, ekonomide dalgalanma yaşanan dönemlerde çalışanlarının ücret ödemelerini aksatabiliyor. Ücreti ve diğer alacakları eksik ödenen ya da gecikmeli ödenen işçinin hakları nelerdir? Ücreti ödenmediği için iş akdini feshederse kıdem tazminatı alabilir mi? İstifa ettiği için işverene ihbar tazminatı ödemesi gerekir mi? İşte bu soruların cevapları...
Eksik ücret haklı fesih sebebi
Halk arasında 'üç aylık' olarak da adlandırılan 65 yaş ve üzerindeki muhtaç vatandaşlara ödenen aylıklar, 1 Eylül’den itibaren hem aylık olarak ödenecek, hem de zamlı verilecek. Haziran ayında 266 liradan 500 liraya çıkan 65 yaş aylığı, 1 Eylül’de 543 lira olacak. Peki, kimler 65 yaş aylığından yararlanabilir? 65 yaş aylığı bağlanma koşulları nelerdir? Hangi durumda 65 yaş aylığı kesilir? Merak edilen bu soruların cevaplarını sizler için derledik.
Yaşlılık maaşı aylık oluyor
Ev hizmetlerinde çeşitli işlerde çalıştırılan kişiler için gelir vergisi ödenmez. “Mürebbiye” olarak evde çalıştırılanlar ise gelir vergisine tabi. Gündelikçi çalıştıranlar ilave istihdam teşviklerinden de yararlanabilir. İşte ev hizmetlerinde çalışanlara ilişkin bilinmesi gerekenler.
Gündelikçiye istihdam teşviğinden nasıl yararlanılır?
3201 sayılı yasa kapsamında gurbetçilerin 2018 yılında yurt dışı borçlanması yapması neden avantajlı? Her gurbetçi yurt dışı borçlanması yapabilir mi? Kurdaki artış gurbetçinin yurt dışı borçlanmasını nasıl etkiledi? Türkiye’de 4/a statüsünde sigorta yaptırmak gurbetçiye avantaj sağlıyor mu? Kimler başvuru sırasında Türk vatandaşı olmadan yurt dışı borçlanması yapabilir? İşte soruların cevapları.
Gurbetçiye büyük piyango!
Milli Savunma Bakanlığı’nın yayımladığı “Bedelli askerlik başvuru kılavuzu”nda önemli bir ayrıntı dikkat çekti. Kılavuzun 4. maddesinde, bedelli askerlik yapan çalışanların “idari izinli” de sayılabilecekleri belirtildi. İdari izinli sayılan kişiler bedelli askerlik sırasında ücretlerini almaya devam edecek. “Ücretsiz izinli” sayılanlar ise askerlikte geçen 21 günü daha sonra borçlanarak eksik primlerini tamamlayabilecek.
İdari izinli bedellinin ücreti kesilmeyecek
İşçi ve memurların mazeret izinleri konusunda önemli farklar bulunuyor. Babası annesi ölen memur 7 gün izin alabilirken, işçi sadece 3 gün izin alabiliyor. Memurlar, olması gerektiği gibi eşinin ailesinden biri öldüğünde izin alabilirken, işçinin bu konuda izin hakkı bulunmuyor. İşveren izin vermediği takdirde işçi kayınpederinin ölümünde eşinin yanında olamaz. İşte işçi ve memurların mazeret izni haklarına ilişkin merak edilenler.
Ölüm izninde işçi memur ayrımı
2010 yılında Adıyaman’da bir tekstil fabrikasının patronu sendikaya üye olan işçileri işten attı. İşçilerden 12’si işe iade davası açtı ve 12 aylık brüt ücret tutarında sendikal tazminat kazandı. İşveren “Sendikal haklarını kullanmasını engelleme” suçunda 77 kez 5 ay hapis cezası aldı. Ahmet Kıvanç, sendika üyesi olan işçilerin haklarını yazdı
İşçiye 12 maaş sendika tazminatı

  • Diğer Sosyal Güvenlik Haberleri
Yabancı Yatırımcı Zirvesi
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yarın küresel yatırımcılarla bir telekonferans gerçekleştirecek ve yatırımcı toplantısı düzenleyecek. Reuters'ın Hazine Ve Maliye Bakanlık...
Yabancı Yatırımcı Zirvesi

En Çok İzlenenler