TBMM Genel Kurulu’nda hafta içinde kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlanan torba kanunda farklı kesimlerden yüz binlerce kişiyi doğrudan ilgilendiren önemli düzenlemeler yer alıyor. Pilot ve hosteslerin ücretlerine uygulanan vergi indirimi açıklığa kavuşturuldu; sosyal güvenlik primi hariç kazançlarının yüzde 70’i gelir vergisinden istisna tutulacak. Kendi emekli sandığı bulunan banka ve sigorta şirketlerinin personeline uygulanan 5 puanlık sigorta prim teşviki sona erdi. Kapsamda yer alan banka ve sigorta şirketlerinin prim maliyetleri gelecek aydan itibaren 5 puan artacak. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, torba kanunda yer alan düzenlemelerin ayrıntılarını yazdı.
O çalışanların ücretine vergi indirimi geldi
Geçen yıl nisan ayında kadroya alınan taşeron işçiler, ocak ayında yüzde 4 zam aldılar. Asgari ücret ve biraz üzerinde çalışan işçilerin bazılarının maaşı yeni asgari ücret seviyesine çıkartılıp, yüzde 4 de toplu sözleşme zammı alırken, bazı kurumlar yüzde 4 zammı vermedi. Geçen yıl kamuda ilk defa işe giren kadrolu işçiler ile nisanda kadroya geçen taşeron işçiler arasında ise ücret farkı ortaya çıkmaya başladı. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, sizden gelen dilek ve şikâyetleri gündeme taşıdı
Taşeron işçiye 2 yıl 6 ayda bir yüzde 4 zam
Geçen yılın başından itibaren işçi-işveren anlaşmazlıklarında dava açmadan önce arabulucu koşulu getirildi. Arabulucuya gitmeden işe iade ve alacak davası açılamıyor. Elli bin liralık alacak için ödenmesi gereken arabulucu ücreti 2019 yılında en az 2 bin 850 lira olacak. Arabulucu ücretini taraflar eşit olarak paylaşacak. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, yeni tarifelere göre arabulucu ücretlerine ilişkin ayrıntıları yazdı
Arabulucu için ne kadar ödeyeceğiz?
Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, prim borçlarında süre uzatımına ilişkin uygulamanın ayrıntılarını yazdı.
Prim borçlarının yeniden yapılandırılması için peş peşe çıkartılan kanunlarla ödeme kolaylığı sağlandı. Son olarak, geçen yıl çıkartılan kanun kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde söz verdiği peşin ödemeyi yapamayan veya taksitleri ödemeyenlere 28 Şubat’a kadar ödeme imkânı sağlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çıkardığı genelge ile uygulamanın nasıl olacağına açıklık getirdi. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, prim borçlarında süre uzatımına ilişkin uygulamanın ayrıntılarını yazdı.
Borcu ödeyene gecikme faizi yok!
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) otomasyona geçmeden önce bazı vatandaşlara bağlanan aylıkların, hatalı hesaplandığı gerekçesiyle kesilmesi uygulaması sona erdi. Prim gününün eksik olduğu sonradan tespit edilen kişiler, aylıkları kesilmeden eksik prim günlerini borçlanma veya isteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödemesi yaparak tamamlayabilecekler. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, olası mağduriyetlerin önlenmesine yönelik SGK’nın hayata geçirdiği sistemin ayrıntılarını yazdı.
Yanlış bağlanan emekli aylığına otomatik çözüm
Evde çocuk ve hasta bakıcısı, temizlikçi gibi gündelikçi çalıştıranlar 2019 yılında ne kadar prim ödeyecek? Hangi gündelikçiyi sigortalamak zorunlu? Sigortalamayanlar 2019’da ne kadar cezaya çarptırılacak? Gündelikçi çalıştıranlar istihdam teşvikinden nasıl yararlanabilir? On günden az çalıştırılan gündelikçiyi sigortalamak neden önemli? Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, ev hizmetlerinde işçi çalıştıranların merak ettiği soruları yanıtladı.
Gündelikçi çalıştıranlar ayda 958 TL teşvikten nasıl yararlanabilir?
Özel okullarda 150 bin dolayında öğretmen görev yapıyor. Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yer alan bir cümle, özel okullarda görev yapan öğretmenlerinin iş güvencesini ortadan kaldırdı.
Özel okullarda 150 bin dolayında öğretmen görev yapıyor. Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yer alan bir cümle, özel okullarda görev yapan öğretmenlerinin iş güvencesini ortadan kaldırdı. Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulu’nun, söz konusu yasa hükmüne dayanarak aldığı karar uyarınca, özel okullarda görev yapan öğretmenler, sözleşmelerinin yenilenmemesi durumunda işe iade davası açamayacak, ihbar tazminatı alamayacak. Oy çokluğu ile alınan karara muhalif kalan üyelerin karşı oy yazısına göre, on yıl boyunca çalışan öğretmenin kıdem tazminatı da “tartışmalı”. Kanunun, öğretmenlerin iş güvencesini sağlayacak şekilde değiştirilmesi gerekiyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, özel okullarda görev yapan on binlerce öğretmenin iş güvencesiyle ilgili ayrıntıları yazdı
Yasadaki bir cümle, özel okul öğretmenlerini yaktı
Sigortalılar ne zaman emekli olacaklarını, emeklilik için daha ne kadar prim ödeyeceklerini öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) giderek sözlü bilgi talebinde bulunabiliyor. Danışılan görevlinin yeterli bilgiye sahip olmaması nedeniyle yapılan yanlış yönlendirmeler, kimi zaman önemli kayıplara yol açabiliyor. Sözlü danışma ile yapılan yönlendirme sonucu emekliliği 9 ay geciken okurumuz, mağdur olanlara örnek teşkil ediyor. Halbuki SGK, emeklilik öncesi bilgi talebinde bulunan, ne zaman emekli olabileceğini, daha ne kadar prim ödemesi gerektiğini öğrenmek için yazılı başvuran sigortalılara gerekli bilgiyi yazılı olarak veriyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, sosyal güvenlik ve iş hayatıyla ilgili sizden gelen soruları yanıtladı.
SGK’dan bilgi talep ederken yazılı başvurun
İşçi ve memur gibi ücretlilere 2008 yılından beri asgari geçim indirimi (AGİ) parası ödeniyor. On yıldır uygulanıyor olmasına rağmen, ücretliler AGİ’nin ne olduğunu bilmedikleri için hak kaybına uğrayabiliyor. Kaldırılan vergi iadesinin yerine getirilen AGİ, aslında bir vergi indiriminden ibaret. Eş ve çocuk sayısına göre vergi indirimi artıyor. Bu vergi indirimi, AGİ adı altında ücretlilere her ay geri veriliyor. Eşi çalışmayan ve çocuğu bulunanların AGİ’yi tam alabilmeleri için çalıştıkları iş yerine Aile Durumu Bildirimi formu vermeleri gerekiyor. İşverene bu bilgi verilmeyince veya eksik verilince, AGİ de eksik ödenebiliyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, ücretle çalışan milyonlarca işçi ve memuru ilgilendiren AGİ konusunda bilinmesi gerekenleri yazdı.
Dikkat! AGİ'nizi eksik alıyor olabilirsiniz, bordronuzu kontrol edin
Asgari ücretteki yüzde 26’lık artış, genel sağlık sigortası (GSS) primini kendisi ödeyen gençler için gelir testinde yeni fırsat yarattı.
Asgari ücretteki yüzde 26’lık artış, genel sağlık sigortası (GSS) primini kendisi ödeyen gençler için gelir testinde yeni fırsat yarattı. Geçen yıl yaptırdığı testte hane içindeki geliri limite yakın seviyelerde çıkan ve bu nedenle prim ödemek zorunda kalan gençler, yeniden test yaptırdıkları takdirde prim ödemekten kurtulabilirler. Gelir testini yenilemek, 65 yaş aylığı ve engellilere evde bakım başvurusu reddedilenler için de avantaj sağlayabilir. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, gelir testini yenilemenin kime ne tür avantaj sağlayacağını yazdı.
GSS primini kendisi ödeyen gençler dikkat!
AYM, 30 yıldan fazla hizmeti bulunan emekli memurlara, 30 yılı aşan süreler için yıllık 50 lira üzerinden emekli ikramiyesi ödenmesini hukuka uygun buldu.
Anayasa Mahkemesi (AYM), 30 yıldan fazla hizmeti bulunan emekli memurlara, 30 yılı aşan süreler için yıllık 50 lira üzerinden emekli ikramiyesi ödenmesini hukuka uygun buldu. AYM, emekli bir memurun, mülkiyet ihlali iddiasıyla yaptığı bireysel başvuruyu reddetti. AYM’nin kararı, geriye dönük emekli ikramiyesi ödemesinin artırılması talebiyle yargıya başvuran emeklilerin beklentisini boşa çıkardı. Ahmet Kıvanç, AYM'nin oy birliği ile aldığı kararın ayrıntılarını yazdı.
AYM’den 30 yıl üzerine ikramiyede kötü haber
Yeni yılda uygulanacak kıdem tazminatı tavanı belli oldu. Bir yıllık hizmet karşılığı ödenebilecek kıdem tazminatı tavanı 6 bin liraya ulaştı. Asgari ücretin yüzde 26 oranında artmasıyla en düşük kıdem tazminatı tutarı da 2 bin 558 liraya çıktı. Peki yeni yılda çalışanlar ne kadar kıdem tazminatı alabilecek? Kıdem tazminatı nasıl hesaplanacak? Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, kıdem tazminatıyla ilgili merak edilenleri yazdı
Kıdem tazminatında tavan yükseldi
Asıl işverene ait aynı işte birden fazla alt işverenle çalışan işçilerin kıdem tazminatından, öncelikle alt işverenler sorumlu. Alt işverenler ödemezse asıl işverenin kıdem tazminatını ödemesi gerekir. Geçen yıl başlayan sağlık çalışanlarına yönelik fiili hizmet süresi zammı (yıpranma hakkı), 3 Ağustos 2018 tarihinden sonraki insan sağlığıyla ilgili işlerde çalışanlara uygulanacak. Sağlık çalışanlarına sağlanan yıpranma hakkı geriye dönük uygulanmayacak. Uzman doktor ve pratisyen hekimlere bu aydan itibaren ödenecek ilave zamdan, profesörler yararlanamayacak. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, sizden gelen soruları yanıtladı.
Taşeron işçinin kıdem tazminatından kim sorumlu olur?
2018’in ikinci yarısındaki enflasyon oranı yüzde 10.19 olurken, emekli memur aylıklarına bu ay yüzde 10.7 oranında zam yapılacak.
2018’in ikinci yarısındaki enflasyon oranı yüzde 10.19 olurken, emekli memur aylıklarına bu ay yüzde 10.7 oranında zam yapılacak. Yeni zamla birlikte memurların emekli ikramiyeleri de artacak. 25 yıl hizmeti bulunan bir öğretmenin emekli ikramiyesi 84 bin 704 liradan 93 bin 767 liraya çıkacak. Gelecek yıl hangi memur, ne kadar emekli ikramiyesi alacak. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, milyonlarca memurun merak ettiği konuyu yazdı
2019’da emekli olan memurlar ne kadar ikramiye alacak?
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, "150 lira olan asgari ücret desteğiyle 5 puanlık SGK işveren teşvikinin, iş yeri ayrımı gözetmeksizin 500 ve üzeri işçi çalıştıran iş yerlerine de uygulanmasını istiyoruz." dedi.
Büyük iş yerleri de 150 lira ve 5 puan istiyor
SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emekli aylıklarına 2019 ocak ayında yapılacak artışlar belli oldu. Memur maaşları ve emekli memur aylıkları yüzde 10.7 oranında, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları da yüzde 10.2 oranında artırılacak. En düşük memur aylığı 3 bin 133 liradan 3.512 liraya yükselecek.
Enflasyon rakamının açıklanmasıyla, memur maaşları ile SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emekli aylıklarına 2019 ocak ayında yapılacak artışlar belli oldu. Memur maaşları ve emekli memur aylıkları yüzde 10.7 oranında, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları da yüzde 10.2 oranında artırılacak. En düşük memur aylığı 3 bin 133 liradan 3.512 liraya yükselecek. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, 2019 ocak ayında emekli aylıklarına ve memur maaşlarına yapılan artış sonrası kimin ne kadar net maaş alacağını yazdı.
İşte memur ve emeklilerin 2019 yılı maaşları
Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, yeni teşvik uygulamasının ayrıntılarını yazdı.
İş kazalarını azaltmak amacıyla 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla yeni bir teşvik uygulaması başladı. Son üç yılda ölümle veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası yaşanmayan çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde üç yıl süreyle prim teşviki uygulanacak. 1 Ocak’ta başlayan teşvikten, Ocak 2016 – Aralık 2018 döneminde iş kazası yaşanmayan iş yerleri yararlanacak. Sonraki yıllarda da teşvikten yararlanmak için, geriye doğru son 3 yılda iş kazası olup olmadığına bakılacak. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, yeni teşvik uygulamasının ayrıntılarını yazdı.
İş kazası olmayan işverene prim indirim teşviki başladı
Sosyal güvenlikte Almanya ve Belçika’daki gurbetçileri ilgilendiren iki önemli değişiklik uygulamaya konuldu. Almanya ve Türkiye arasındaki sosyal güvenlik anlaşması uyarınca, Almanya’daki Türk vatandaşlarının yurda seyahatlerinde sağlık harcamaları anlaşmalı hastanelerde karşılanıyor. Sadece Almanya’dan veya hem Almanya hem de Türkiye’den emekli aylığı alanların daimi ikametinin tespitinde daha önce son bir yıl içinde kesintili olarak 270 gün Türkiye’de bulunma şartı aranıyordu. Yeni anlaşma kapsamında “kesintili 270 gün” koşulu kaldırılırken, “kesintisiz olarak 183 gün” Türkiye’de bulunma şartı getirildi. Belçika ile imzalanan yeni sosyal güvenlik anlaşması uyarınca, artık bu ülkedeki ilk işe giriş tarihi, Türkiye’de ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilmeyecek. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, milyonlarca gurbetçiyi yakından ilgilendiren değişiklikleri yazdı.
Sosyal güvenlikte gurbetçiyi ilgilendiren iki önemli değişiklik
İşsizlik maaşı asgari ücrete endeksli olarak ödeniyor. İşsizlik maaşı almakta olan 500 bini aşkın kişi, 2019 yılında yüzde 26 oranında artırılan asgari ücretin işsizlik maaşını artırıp artırmayacağını merak ediyor. İşsizlikten önce son dört aydaki ortalama brüt ücreti 4 bin 60 liranın üzerinde olanlar, brüt ücret tutarlarına göre asgari ücret artışından faydalanabilecek. İşsizlikten önceki brüt ücreti 4 bin 60 TL'nin altında olanların işsizlik maaşı ise asgari ücret artışından etkilenmeyecek. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, işsizlik maaşı almakta olan yüz binlerce kişinin merak ettiği soruya yanıt aradı.
Asgari ücret zammı kimlerin işsizlik maaşını artırır?
İşe girdikten sonra askere gidenlerin yaptığı askerlik borçlanması, sigortalı işe giriş tarihini de emeklilik yaşını da öne çekmez. Bu durumdaki kişiler için askerlik borçlanması eksik prim günlerini tamamlama avantajı sağlar. Kıdem tazminatının çıplak ücret üzerinden değil, yol, yemek, yakacak yardımını da içeren giydirilmiş ücret üzerinden hesaplanması gerekir. Habertürk'ten Ahmet Kıvanç, sizden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor.
Bu borçlanma emeklilik yaşını öne çekmez

  • Diğer Sosyal Güvenlik Haberleri
Pilotlar değil, 'müşteriler' yarışıyor!
Ferrari Challenge'da yarışan tek Türk sürücü Murat Çuhadaroğlu ile röportaj.
Pilotlar değil, 'müşteriler' yarışıyor!

En Çok İzlenenler