LÜKS pazarında rekabet kızıştı. Christian Dior’dan Louis Vuitton’a, Guerlaine’den şampanya markası Moet et Chandon’a kadar dünyanın en lüks ve pahalı markalarını çatısı altında toplayan Louis Vuitton-Moet Hennessy (LVMH) Grubu, New York kökenli mücevher markası Tiffany’yi satın almanın yollarını arıyor. Hafta başında, Tiffany’nin borsada işlem gören hisselerinin olağanüstü biçimde arttığına dikkat çeken analistler, LVMH’nin patronu Bernard Arnault’nun Amerikalı Tiffany markasını bünyesine katacağına kesin gözüyle bakıyorlar. Arnault’un kişisel servetinin 25 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

LÜKSÜN DEVİ LVMH

LVMH imparatorluğu Fransız girişimci Bernard Arnault’nun 1980’de Christian Dior ve Louis Vuitton markalarını almasıyla kuruldu. Bünyesinde Loewe, Celine, Berluti, Kenzo, Givenchy, Christian Dior, Christian Lacroix, StefanoBi, Emilio Pucci, Thomas Pink, Marc Jacobs, TAG Heuer, Donna Karan ve Fendi gibi birçok kozmetik, mücevher ve hazır giyim markaları bulunuyor.

İtalyan moda şirketi Gucci ve Armani’yi satın almak için ciddi mücadele veren Bernard Arnault, ‘’Gucci’yi alamazsak, Armani’yi alırız. Büyümek zorundayız. Bunu iyi değerlendiremezsek borsa bizi cezalandırır’’ diyor. 1837’de kırtasiye mağazası olarak işe başlayan, bugün ise mücevher imparatorluğuna dönüşen Tiffany markası ise sosyetenin ve ünlü Hollywood yıldızların vazgeçilmez markası olarak anılıyor. Markanın yıllık cirosu ise 620.9 milyon dolar.Ayçe TARCAN

AKŞAM