Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

EPDK yetkililerinden alınan bilgiye göre, ulaşım sektörüne farklı ve daha hesaplı bir alternatif oluşturacak elektrikli araçlar için düzenlemeye yönelik çalışmalar hızlandı.

Düzenleyici kurum, elektrikli araçların şarj edilebilmesi, kullanılan elektriğin faturalandırılması ekseninde çalışmalar yaparken, konunun teknik ve ekonomik uygulamasında ortaya çıkabilecek aksaklıklara karşı da önlemler alıyor.

Söz konusu aksaklıklara ilişkin olarak ise geçmişte kuruma sunulan Ar-Ge çalışmalarındaki veriler inceleniyor.

Elektrikli araçların şebekeye olan teknik etkileriyle şarj istasyonlarında oluşacak faturalama işlemleri hakkında yapılan inceleme ve değerlendirmelerde bir noktaya gelinirken, insanların daha etkin bir şekilde evden, sokaktan ve işinden araçlarını şarj edebileceği sistem arayışı sürüyor. Sistem, mevcut elektrik şebekesi altyapısıyla araçların şarj edilebilmesi esasını baz alıyor.

EPDK, bu konudaki çalışmalarını hızlı bir bir şekilde görüşe açarak, kamuoyu ve sektör ile tüm paydaşlardan elde edilecek fikir ve öneriler doğrultusunda elektrikli araçların kullanımına ilişkin kuralları netleştirecek.

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) kurucusu Berkan Bayram, bu yıl otomotiv firmalarının yeni modelleri arasına elektrikli ve hibrid araçları da eklediğini söyledi.

Model yelpazesinde yaşanan artışın gelecek yıl üretime de yansıyacağını belirten Bayram, "Elektrikli ve hibrid araç satışlarının artması ve yollarda daha fazla görünür olması, şarj istasyonlarının da doğrudan artacağı anlamına gelir." diye konuştu.

Bayram, bu istasyonların yaygınlaşabilmesi için yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

"Otoban üstü hızlı şarj noktaları belirlenmeli, AVM veya iş merkezleri gibi bölgelerdeki istasyonlar artırılmalı, şehir içi trafik yoğunluğuna uygun bölgelerde hızlı şarj noktaları oluşturulmalı, pilot bölgeler seçilerek buralardaki akaryakıt istasyonlarında şarj noktaları zorunlu kılınmalı, filo ve kiralık araçlara özel şarj istasyonları kurulmalı, online faturalama ve izleme bilgi altyapısı geliştirilmeli, istasyonların kurulumunu ve tüketiciler için sıfır emisyonlu ulaşımı tercih etmelerinden dolayı teşvik mekanizması işletilmelidir."

Bayram, şarj istasyonlarında bu yollarla kaydedilebilecek bir sayı artışının, ülkedeki elektrikli ulaşım sektörüne hız katacağını da sözlerine ekledi.