Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Para Bankacılık Goldman Sachs, Türkiye'de bir temsilcilik açmak için başvuruda bulundu - Para Haberleri

    Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Bugün çok büyük bir uluslararası yatırım bankası, BDDK'ya yakın dönemde başvuruda bulundu. Avrupa'da herhalde 7. ofisleri olacak. Kendileri açıkladı mı bilmiyorum ama BDDK'dan aldığım bilgiye göre Goldman Sachs, Türkiye'de bir temsilcilik açmak üzere başvurusunu yaptı" dedi.

    Şimşek, özellikle yatırım bankacılığı açısından bu adımın ilk olduğunu söyledi.

    ANALİZLER YÜZEYSEL

    Bakan Şimşek, Moody's ve Fitch'in Türkiye ekonomisine yönelik açıklamalarını da değerlendirerek, kuruluşların uyarılarda kısmen haklı olduklarını ancak yapılan analizlerin çoğunun yüzeysel olduğunu söyledi.

    Türkiye'nin iddia edildiği gibi kırılgan olmadığına işaret eden Şimşek, ülke ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu dile getirdi. Şimşek, bu yıl cari açığın birçok sebepten ötürü önemli ölçüde daralacağını kaydetti. ürk şirketlerinin yüzde 63'ünün döviz borcu olmadığını belirten Şimşek, döviz borcu olan şirketlerin yüzde 80'inin döviz geliri olduğunu ifade etti. Şimşek, özel sektörün döviz açık pozisyonunun önemli bölümünün orta ve uzun vadeli olduğunu vurgulayarak, kısa vadeli olan kısmın da yönetilebilir olduğunun altını çizdi. Şimşek, orta ve uzun vadeli bakıldığında Türk Lirasının değerlenmeye devam edeceğini dile getirdi.

    KARTTA GERİ ADIM YOK

    Kredi kartı harcamalarına yönelik tedbirleri de değerlendiren Şimşek, bu tedbirleri doğru bulduğunu kaydetti. Dünyada para musluklarının kısıldığına dikkati çeken Şimşek, "Bizim cari açığı azaltmamız, tasarrufları teşvik etmemiz lazım. En azından israfı engellememiz gerekiyor. Tedbirler doğru. Ayağımızı yorganımıza göre uzatarak hareket etmemiz lazım. Bu anlamda bir model değişikliği de söz konusu. Ben bunu doğru buluyorum" diye konuştu. Şimşek, seçime giderken ekonomi yönetiminin ekonomiyi yavaşlattığını kaydederek, "Biz ülkenin menfaatini, geleceğini kısa vadeli siyasi çıkarlardan daha ön planda tutuyoruz" dedi.

    YATIRIMCILAR CAYAR MI?

    Şimşek, "Sadece Twitter'a yönelik bir mahkeme kararının uygulanması nedeniyle yatırımcıların Türkiye'den cayacağına inanmıyorum" dedi. CNNTÜRK'ün canlı yayın konuğu olan Şimşek, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Şimşek, Twitter'a tedbir amaçlı erişim engelinin sorulması üzerine, hiç bir sosyal medya platformunun toptan kapatılmasını doğru bulmadığını söyledi.

    Buna karşın, Twitter'ın ABD'de, Avrupa'da olduğu gibi mahkeme kararlarına riayet etmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, "Sorunun bir boyutu bu. İkinci boyutu ise Twitter, muhtemelen bu toptan yasaklamadan nemalanıyor. Yani dünyada bir tür reklamını yapıyor. Çünkü Türkiye önemli bir ülke, Türkiye'de Twitter'ın yasaklanması önemli bir haber. Bu, Türkiye algısı için olumsuz ama Twitter, halka açık bir şirket. Ne kadar çok üye toplarsa şirketin değeri o kadar çok artıyor. Orada biraz ayak direme söz konusu" diye konuştu. Söz konusu engele ilişkin Avrupa Birliği'nden (AB) gelen tepkileri de değerlendiren Şimşek, eleştirilere katıldığını ancak, bu eleştirilerde bulunanların işin diğer boyutunu hiç değerlendirmediklerini ifade etti. Bir uluslararası firmanın, Avrupa'da veya ABD'de bir mahkeme kararını yerine getirmemesi halinde, nasıl yorum yapılacağına da bakılması gerektiğine dikkati çeken Şimşek, Batı'nın burada da çifte standart uyguladığını bildirdi.

    Şimşek, daha önce benzer platformlarla vergisel anlamda da sorun yaşanıldığını hatırlatarak, bunun kabul edilebilir olmadığını söyledi. Şimşek, söz konusu platformların Türkiye'de bir muhatap bulundurmaları ve vergilerini vermeleri gerektiğini kaydetti.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ