Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji SWIFT sistemi için tehlikeli saldırı iddiası - Teknoloji Haberleri

    HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

    Uluslararası para transfer sistemi olan "SWIFT", tüm dünya üzerinde 11 binden fazla finansal kurum ve banka tarafından kullanılıyor. İngiliz gazetesi Guardian'da yer alan habere göre, İngiliz güvenlik şirketi BEA Systems'in araştırmacıları, geçtiğimiz günlerde Bangladeş Merkez Bankası'ndan 81 milyon doların çalındığı siber saldırı sırasında SWIFT sisteminin ele geçirilmiş olabileceğini açıkladı.

    SİSTEME BANGLADEŞ SALDIRISINDAERİŞİLDİ

    Bangladeş Merkez Bankası'na saldıran internet korsanları yaklaşık 1 milyar dolarlık vurgun yapmak istemiş fakat bankanın yazılımcılarının saldırıyı farketmesi sonucu tehlike ucuz atlatılmıştı. Bangladeş Merkez Bankası saldırıyı 81 milyon dolarlık kayıpla savuşturmayı başarmıştı. Üst üste girilen on binlerce para transferi emri ile 591 milyon dolar Filipinler'deki hesaplara aktarılmaya çalışılmış, fakat 81 milyon dolarlık işlem gerçekleşmişti.

    İngiliz siber güvenlik uzmanlarının iddiasına göre, korsanlarBangladeş'teki saldırıda SWIFT sistemini ele geçirmiş olabilir.

    Şimdiye kadar yapılan açıklamalarda teknik açıdan fazla detay paylaşılmazken, BEA ve SWIFT'ten yapılan duyuruile para transferi emirlerinin SWIFT sistemine bir virüs aracılığı ile yerleştirildiği doğrulandı. Sonrasında SWIFT kullanan tüm banka ve şirketlere acil birgüncelleme gönderildi vetehlike şimdilik geçiştirilmiş gibi görünüyor.Ama konu hala konu üzerinde birçok soru işareti mevcut.

    DOLANDIRICILIĞI ENGELLEYECEK YAZILIMDAN SIZMIŞLAR

    Uzmanlar Bangladeş saldırısında korsanların, Bangladeş Merkez Bankası sunucuları ile SWIFT sistemine sızdığı ve bir süreliğine kontrolü ele aldıklarını açıkladı.Korsanların dolandırıcılıkları engellemek için hazırlanan SWIFT mesajlaşma platformu olan Partner Erişimi adlı yazılımı kullanarak SWIFT sistemine eriştikleri düşünülüyor.

    YAZIM HATASI 850 MİLYON DOLARI KURTARDI

    13 adımda 1 milyar dolar kazanmayı planlayan korsanlar, ilk 4 taleplerinin onay alması ile 81 milyon dolar çalsalar da 5'inci işlemdeki yazım hatası yüzünden geri kalan 850 milyon doların sahibi olmadı. Zira yazım hatasından sonra duruma el koyan yetkililer bu bankadan gelen tüm telepleri dondurdu.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ