Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkati çeken Sinop, son yıllarda tatilcilerin gözdesi haline geldi.

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya yaptığı açıklamada, Sinop'un Türkiye'nin en güvenli şehirlerinden biri olduğunu söyledi. Sadece Türkiye'de değil, dünyanın her bölgesinde insanların tatile gidecekleri şehrin güvenlik sorununu araştırdığını vurgulayan Kaya, Sinop'un bu açıdan çok şanslı bir kent olduğuna işaret etti.

TÜİK tarafından yapılan araştırmalarda Türkiye'nin en mutlu insanlarının Sinop'ta yaşadığının belirlendiğini anımsatan Kaya, "Biz turizmciler açısından şehrimizin bu özelliklere sahip olması sevindirici" dedi.

"REZERVASYON YAPMADAN GİTMEYİN" UYARISI

Kaya, Ramazan Bayramı'na kısa bir süre kaldığını, tatilcilerin en fazla ilgi gösterdiği illerden birinin Sinop olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:"Sinop son yıllarda tatilcilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği bir il konumuna geldi. Ramazan Bayramı öncesi yapılan rezervasyonlarla konaklama tesislerimizde yüzde 100 doluluk oranı yakaladık. Bundan sonraki süreçte gelmek isteyen misafirlerimizden isteğimiz mutlaka rezervasyon yaptırsınlar. Rezervasyon yapmadan gelen misafirlerimiz konaklama yeri bulamadıkları için zor durumda kalabilir. Elbette gelmek isteyen olursa evlerimizde de misafir ederiz ama gerçekten büyük doluluk oranı yaşıyoruz. Bu uyarıyı yapmak zorundayız"Sinop kent merkezinin 45 bin civarında nüfusu bulunduğunu dile getiren Kaya, "Bir anda nüfus 150-200 bine çıktığı zaman sıkıntılar yaşanıyor. Örneğin geçen bayramda ekmek sıkıntısı yaşandı. Ulaşımda ve diğer alanlarda sıkıntılar oluyor. Bu konuda yetkililerin gerekli önlemleri alacağını düşünüyoruz. Özel sektörde çalışan arkadaşlarımız tabii ki izin yapacak ancak iş yoğunlunun fazla olduğu dönemlerde biraz daha gayret göstermeliler" diye konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Göz de kentteki turizm hareketliliğinin Mart ayı itibarıyla başladığını söyledi.Özellikle okulların açık olduğu dönemde öğrenci gruplarının Sinop'a gezi turları düzenlediğini anlatan Göz, "Yaz sezonunun da bereketli geçeceği şimdiden belli oldu. Konaklama tesislerimiz tamamen doldu. İşletmelerimizle gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Herhangi bir aksaklık yaşanmaması için komisyon kurarak denetime başladık. Ayrıca müzelerimize giriş saatlerini uzatacağız. Şu an 19.00 olan kapanış saatini 20.00'ye çıkaracağız" ifadelerini kullandı.