Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Turizm Antalya 9 milyon turiste koşuyor - Turizm Haberleri

    Ekonomik krizin ardından yabancı turistlerin fazlaca ilgi gösterdiği Türkiye’nin misafir odası Antalya’nın otel temsilcilerinin birçoğu haziran ayı sonuna kadar otellerin kapalı olduğunu söylüyorlar. Yetkililer, erken rezervasyonda kendine yer

    ayırtan turistin son dakikacı yerli turistler ile birlikte birleşerek bu yaz yüksek sezonda da doluluk oranının üst düzeyde devam edeceğini belirtiyorlar. Yaz turizminin olmadığı zamanlarda futbol, golf ve kongre turizmi ile iddialı olmaya başlayan Antalya’da bu yıl kriz öncesindeyakalanan 9 milyon kişilik turist rekorunun egale edileceği öngörülüyor. Buna rağmen uzmanlar turizm gelirinin artması için turistin otelden çıkarılması gerektiği konusunda birleşiyorlar.

    ‘REKOR YILINI GEÇECEĞİZ’

    İlk 5 aylık rakamlara bakılınca geçen yıla göre yüzde 20’lik artışın yaşandığını kaydeden Akdeniz Turistik otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, “Şimdiki rakamlara bakılınca 2008 yılında yaklaşık 8 milyon kişiyle kırılan rekoru bu yıl geçeceğimiz öngörüyoruz” dedi.

    Çorabatır, Antalya’nın bu yıl Almanya, Rusya gibi mevcut pazarların yanı sıra Suriye, Fransa ve İran gibi ülkelerden de yoğun talep gördüğünü söyledi. Antalya’ya gelen turistin 63 ülkeye çıktığını anlatan Çorabatır, “Turizm fuarlarında yakın gelecekte Uzakdoğu ülkeleri için de Antalya’nın bir çekim merkezi haline geleceğini şimdiden açıkça görüyoruz” diye konuştu. Antalya’nın bir tatil bölgesi olmaktan çıkıp artık ziyaretçilere yaşam tarzı sunmaya başladığını ifade eden Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, “Eskiden oda satılırdı, şimdi ise tam anlamıyla yeni bir yaşam tarzı satılıyor” dedi. İspanya ve Yunanistan’da var olan kriz ortamı yabancı turisti sorunsuz Türkiye’yi deneme şansını ortaya koyduğunu belirten Hüseyin Baraner, Antalya’da yaz mevsiminde 20 Euro’dan 20 bin Euro’ya kadar bütün odaların hepsinin dolu durumda bulunduğuna dikkat çekti. Bu durumun Antalya’nın herkese hitap etme özelliğini ortaya koyduğunu söyleyen Baraner, “Türkiye’ye daha önce hiç gelmemiş zengin profilin geldiğini görüyoruz. Odaların yanı sıra villalar da dolu. Almanların zenginleri de Antalya’ya yöneldi”değerlendirmesinde bulundu. Bu yılki turizm ortamının

    yükselerek devam ettiğini, bu durumun ise kentin yöneticileri olarak kendilerine umut verdiğini anlatan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın çok kapsamlı çalışmalar yapılıp turistin otelden çıkarılması gerektiğini ifade ederek, “Turist otelden çıkmak istiyor. Yatırımları otellerin dışına kaydırmamız gerekiyor” dedi.

    ALANYA

    100 liraya da tesis var

    Ortam: Bölge daha çok Avrupalı ve Rus turistler tarafından ilgi görüyor. Aile olarak Türk turiste fazla rastlanılmıyor. Gençlerin tercihi olarak biliniyor. Almanlar Alanya’ya sezon açılışında geliyorlar. Daha sonra Haziran sonu Temmuz ayı başı gibi Ruslar bölgeye ilgi gösteriyorlar. Sezonu yine Alman yaşlı turistler kapatıyor..

    Fiyat: Geçen yıla göre ortalama olarak yüzde 10’luk fiyat artışları meydana geldi. Yüksek sezonda bile her şey dahil hizmette günlüğü 100 liraya oda bulabilmek mümkün. Ancak geceleme fiyatları 350 liraya kadar çıkan oteller de var.

    Ulaşım: Hava alanına 110 kilometre uzaklıkta.

    KEMER

    Rusların tatil merkezi

    Ortam: Bölgenin tamamına yakınını Rus turistler tercih ediyor. Diskoları ve eğlence yerleriyle ünlü şehirdeki eğlence yeri işletmecileri Rus turisti otelden çıkarmak için Rusya ve Ukrayna’dan getirdikleri şarkıcılara sahne veriyorlar. Türklerin, Avrupalı ve İsrailli turistlerin de ilgisi var.

    Fiyat: Geçen yıla göre yüzde 5’lik fiyat artışı sağlandı. Bölgede geceliği 330 liradan, 80 liraya kadar farklı tipte her şey dahil otelinde konaklamak mümkün.

    Ulaşım: Havaalanına 75 kilometre mesafede.

    BELEK

    Üst gelir grubu geliyor

    Ortam: Geçen yıla göre doluluk oranlarında artış yaşanıyor. Türk turistlerin fazlaca tercih etmediği bölgeye gelen turistlerin yüzde 80’ine yakınını üst gelir grubuna dahil Ruslar ve Almanlar oluşturuyor. Bunun yanı sıra İsrail ve Belçikalı turistlerin Belek ilgisi devam ediyor.

    Fiyat: Geçen yıla göre bölgede yüzde 5 ile 10’luk fiyat artışı meydana geldi. Bölgede geceliği 500 liraya kadar çıkan oteller bulunuyor. Otel içlerinde bulunan özel villaların en çok olduğu bölge olarak biliniyor. Geceliği 5 bin Euro’ya bile villalarda kalan yabancılar bulunuyor.

    Ulaşım: Havaalanına 40 kilometre mesafede bulunuyor.

    MANAVGAT - SİDE

    Şimdiden haziran kapalı

    Ortam: Ruslar başta olmak üzere Doğu blok ülke vatandaşlarının vazgeçemediği tatil bölgelerinden. Bölgedeki birçok otel Haziran ayı sonuna kadar kapalı durumda olduğu ifade ediliyor.

    Fiyat: Fiyatlarda geçen yılki trend sürüyor.Haziran ayında 220 lira olan fiyatlar yüksek sezonda 250 liraya vuruyor. Ancak Side Manavgat’taki oda sayısı çok olduğundan ucuz otellere de rastlamak mümkün oluyor.

    Ulaşım: Havaalanına 90 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

    KAŞ

    Son dakikacıların mekânı

    Ortam: Antalya’nın en sakin bölgesi olarak bilinen Kaş, gözlerden uzak tatil arayanlar için ideal durumda bulunuyor. 5 yıldızlı tesisin bulunmadığı bölgeyi genellikle Alman, Hollandalı ve İngiliz turistler tercih ediyor. Türkler de son dakika rezervasyonlarıyla ilgi gösteriyor.

    Fiyat: Geçen yıla göre fiyatlar aynı durumda bulunuyor. Yüksek sezonda bile yarım pansiyon geceleme fiyatları 100 liranın altında seyrediyor.

    Ulaşım: Havaalanına 120 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

    GAZETE HABERTÜRK

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ