Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Filistinli doçent Farraj, İsrail hapishanelerindeki işkenceyi anlattı

    İsrail ve Hamas arasında 6 ayı aşkın bir süredir devam eden çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. İki taraf Mısır'ın başkenti Kahire'de kalıcı ateşkes ve esir takası konularını müzakere ederken gözler İsrail'in hapishanelerinde tuttuğu Filistinlilerin durumuna çevrildi.

    Uzun yıllardır tutuklu Filistinlilerin koşullarını inceleyen Filistinli Doç. Dr. Basil Farraj, İsrail'in cezaevlerinde baskıyı ve işkenceyi giderek artırdığının altını çizdi.

    7 Ekim'den önce de İsrail'in hapsettiği Filistinlilere işkence, şiddet ve sistematik tacizde bulunduğunu belirten Farraj, 7 Ekim'in ardından 8 bin 400 Filistinlinin gözaltına alındığını ve İsrail'in hapishanelerdeki tutumunun eskisinden de sert olduğunu ifade etti.

    Farraj, tutuklu sayısının 540'ının kadın, 250'sinin çocuk olduğunu söyledi.

    Tutuklulara ilaç ve yemek verilmediğini belirten Farraj, kötü muamele nedeniyle hapishanede 40 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Aylarca elleri ve ayakları kelepçeli kalanların olduğunu belirten Farraj, İsrail'in tutukluları yargılarken birden fazla ölüm cezası verdiğini ve ateşkes görüşmelerinin bu tutuklular için tek şans olduğunu ifade etti.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ