Araban ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve bugüne kadar keşfedilmemiş muhteşem bir kanyon olan Habeş Kanyonu keşfedilmeyi bekliyor.
Bölge halkı tarafından Habeş Deresi olarak bilinen Fırat Nehri kıyısındaki Habeş Kanyonu, keşfedilmeyi bekliyor. Araban ilçesine bağlı Köklüce (Ardıl) kırsal mahallesindeki Ardıl Çayı Deresinden Araban Ovası’nın ortasından geçerek bölgesinde görmeye değer doğal güzelliklerin arasından süzülerek akıp Fırat Nehri ile birleşiyor.
Tarih boyunca değişik medeniyetlerin hüküm sürdüğü bölgeye gelen yolun üzerindeki tarihi köprüden, Habeş Deresine ulaşım sağlanıyor. Birecik Barajı sularının yükselmesinden dolayı kanyonun içinden akan su 56 metre boyunca yükseldi. İlçeye bağlı Hisar kırsal mahallesinden Habeş Kanyonu’nun Fırat Nehri ile birleştiği uç bölgesine yürüyünce, en yüksek noktasından kanyonun doğal güzelliklerinin tümü görülebiliyor. Kanyonun en derin bölgeleri ise burada bulunuyor. Kanyonun içinden akan derenin kenarlarında meşe, melengiç, dikenli meşe ve çınar ağaçları yer alıyor.
Bölgede yaşayan İsmet Sümbül, yetkilileri kanyonu incelemek için bölgeye davet ederek, "Bölgenin, bu güne kadar keşfedilmemiş Habeş Kanyonu’nun keşfedilerek dağcılık eğitimi alan üniversite öğrencileri için yürüyüş ve tırmanma parkuru olarak açılması için yetkilileri kanyonu incelemek için bölgeye davet ediyorum" dedi.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Gaziantep haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Gaziantep Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER