Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem "Kandil silahı bırakmazsa HDP barajı geçemez" Başbakan Başdanışmanı Etyen Mahçupyan'dan HDP'yle ilgili baraj tespiti: Seçimde yüzde 10 barajını geçmelerinin tek yolu Kandil'in silahı bırakmasından geçiyor

    Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan'dan önemli açıklamalar geldi."Türkiye, Kürtler ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi Paneli" için gittiği Erbil'de gündeme ilişkin soruları cevaplayan Mahçupyan çözüm sürecine ilişkin, "Çözüm sürecinde sıkıntı olmaz demek çok zor. Cizre'de de olayların olması tesadüfi değil. Oradaki olayların olması iradidir. Dolayısıyla bu irade de karşı tarafın iradesi olarak okunuyor. Yani Kandil'in iradesi. Eğer Kandil'in iradesi buysa o zaman Çözüm sürecinde nasıl ilerleyeceksiniz" dedi.

    MESELE KANDİL'İN KENDİSİ İÇİN İSTEKLERİ

    Başdanışman Mahçupyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

    - Geldiğimiz noktada esas problem sürecin doğal olarak vaat ettiği şeylerin, Kandil tarafından yetersiz bulunmasıdır. Kandil'in ayrıca kendisi için bir şeyler istiyor olması halidir. Esas mesele bu.

    - Bugün dünyanın herhangi bir yerinde bu tür bir sorun yaşansaydı tedavi olarak, çözüm olarak ne olacak idiyse Türkiye'de de o olacak. Ondan fazlasının olmayacağını insanların bir şekilde içselleştirmesi gerekiyor. Ondan fazlası olabilir ancak siyaset üzerinden olabilir.

    BARAJ AŞILIRSA MEŞRUİYET ZEMİNİ GENİŞLER

    -HDP'nin genel seçimlerde yüzde 10 barajını aşması ya da altta kalmasının önemli siyasi sonuçları olacak. HDP yüzde 10 barajını geçebilirse Meclis'te çok daha etkili olur, ağırlığı artar. Umarım geçerler. Çünkü öyle bir şey HDP'yi Türkiye partisi yaptığı gibi çözüm sürecinde de meşruiyet zeminini genişletir. Ancak eğer barajın altında kalırlarsa bu, kendi kararlarıyla böyle olduğu ölçüde o zaman bir miktar çözüm süreci karşıtlarının elini güçlendirmiş olacaklar.

    -Çözüm sürecinin bundan sonraki aşamasında Öcalan, silahların tamamen bırakıldığını deklare eder, Kandil de bu deklarasyona sahip çıkar ve bütün dünyaya 'ben Türkiye'de silahlı hareketi bıraktım' derse toplumun teveccühünün artacağını düşünüyorum. O zaman HDP'nin barajı geçme ihtimali vardır. Ancak eğer öyle bir şey olmazsa yani şu an Cizre'de olduğu gibi ya da 6-8 Ekim'deki gibi olaylar devam ederse Kandil'in davranışı öyle kalırsa, ben yüzde 8'i bile zor bulacaklarını düşünüyorum. Yine yüzde 10'un altında kalırlar.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ