Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika HDP seçim barajını aşacak Demirtaş'tan önemli açıklamalar

    Esra YAZDIÇ DEMİR/HABERTÜRK

    HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün AB Dönem Başkanı Letonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde AB üyesi 27 ülkenin büyükelçilik temsilcileriyle öğle yemeğinde bir araya geldi. Yemekte büyükelçilerin “Yüzde 10 seçim barajı çok” dediği öğrenildi.

    Yemeğe 19 ülke büyükelçi, 8 ülke de büyükelçi vekilliği düzeyinde katıldı. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede Demirtaş, büyükelçilere HDP politikalarını içeren kapsamlı bir sunum yaptı.

    Edinilen bilgeye göre görüşmede, Avrupa’da yükselen ırkçılık eğilimi, İslamofobi ve IŞİD gibi radikal örgütlerin yarattığı tehditler de ele alınırken, Demirtaş AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine bu konular hakkında HDP’nin genel yaklaşımı ve politikaları hakkında bilgi verdi. Büyükelçiler seçim barajı uygulamasının Avrupa’nın çok gerisinde olduğunu belirterek Demirtaş’a HDP’nin yüzde 10 olan seçim barajını aşıp aşamaması konularında sorular yöneltti.

    ‘HDP BARAJI AŞACAK’

    Demirtaş büyükelçilere “HDP barajı aşacaktır. Bizim için böyle bir sorun yok” yanıtı verirken, büyükelçilerin de “Yüzde 10 seçim barajı çok” dediği öğrenildi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ