Şefik DİNÇ / Enis YILDIRIM / GAZETE HABERTÜRK 

Ankara’da peş peşe patlayan 2 bomba, akıllara 5 Haziran’daki Diyarbakır ve 20 Temmuz’daki Suruç’ta meydana gelen bombalı saldırıları getirdi. Her 3 saldırıda da bombalar etkisinin artması için demir bilye ve demir parçalarıyla güçlendirildi. 3 olayda da patlamayla birlikte çıkan alevler dikkat çekti. Uzmanlar, TNT kalıplarının güçlendirilmesiyle yapılan bu bombaların, yakın mesafede çelik zırh delme ve beton duvarları imha etme özelliğine sahip olduğunu belirtti.

Emniyet yetkilileri de bu benzerliğe dikkat çekerek, ilk etapta IŞİD üzerinde yoğunlaşıldığını ifade etti. Emniyet bünyesinde kurulan 100 kişilik ekiple öncelikle canlı bombaların kimlikleri tespit edilmeye çalışılıyor. Parçaların birleştirilmesi sonrası canlı bomba olduğu tespit edilen cesetlerin DNA’ları alınarak daha önce herhangi bir olaya karışıp karışmadıkları araştırılacak. Canlı bombalara yardım edenlerin olabileceğini düşünen polis, çevredeki MOBESE görüntülerini ve gardaki kamera görüntülerinin tamamını incelemeye aldı.

TERÖRİSTLERDEN BİRİ SURUÇ BOMBACISININ AĞABEYİ Mİ? 

Polis, canlı bombalardan birinin Suruç katliamını yapan Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün kayıp ağabeyi Yunus Emre Alagöz (25) olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. İstihbarat birimlerine göre, geçen ay IŞİD, PKK/KCK terör örgütü üyelerine yönelik eylem kararı aldı ve seçtiği teröristleri Türkiye’ye gönderdi. Bu teröristler arasında Alagöz de yer alıyor. Kardeşiyle 2014’te Adıyaman’dan önce Gaziantep, ardından Kilis’e giden Yunus Emre Alagöz, Suriye’ye geçerek IŞİD’e katıldı. Suriye’de bomba eğitimi alan 2 kardeş, ‘terör nitelikli kayıp şahıs’ olarak arama listesine girdi. Ağabey Alagöz, Suruç saldırısından önce kayıplara karışmıştı. IŞİD’in talimat bekleyen diğer teröristleri ise şu isimler:

Brahim Muhammed Selmo: Canlı bomba eylemcisi.

Cengiz Ruşit Abbas: 45 yaşında, lider kadrosunda.

Muhammet Hüseyin: 45 yaşında ve komutan.

Teymur Abdurrauf Musa: DEAŞ’ın komutanlarından.

1 hafta önce Tuzhurmatu’dan Türkiye geldi.

Elmala Ebu Amar: Hatay Reyhanlı üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Canlı bomba olabilir.