Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Yeryüzünde mücadele yürütenler, kutsal hareketler, özgürlük hareketleri içerisinde bu konuda en çok mesafe katedenler bizleriz. Bize dayatılan tekçiliği yeniden inşa etmek, sürdürülebilir kılmak için ellerindeki bütün zor araçlarını abartılı bir şekilde kullanıyorlar." dedi.

Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konferans salonunda düzenlenen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) 1. Olağanüstü Kongresinde yaptığı konuşmada, Cizre, Silopi, Yüksekova ve Sur'da terörle mücadele edilmediğini savunarak, terörü, teröristi ve savaşı desteklemediklerini bildirdi.

Demirtaş, "Nerede bir terör eylemi varsa karşısında olduk, net bir tutum tuttuk. Terörle mücadele adı altında halkın ezilmesine de asla rıza göstermedik, göstermeyeceğiz de. Bizler bir yandan Türkiye halklarının siyasi öncüleri olarak bu tarihi döneme denk bir çözüm politikası oluşturmak bir yandan bu zulme karşı zulmü durduracak direniş ortaya koymak bir yandan da savaşsız, ölümsüz, kansız çözüm yollarını geliştirmek zorundayız. Siyasetin rolü ve gereği budur. Bunu yapamayan, gerçekleştiremeyen kendini sadece olup bitenleri izleme konusunda yedekleyen bir siyaset en çok da halka kaybettirir." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını eleştiren Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kılıçdaroğlu, daha geçen yıl siz kendiniz 'YPG kendi topraklarını savunan, dış saldırılara karşı kendi halkını koruyan bir örgüttür' demediniz mi? Dediniz, çokta doğru, iyi dediniz doğrusu odur. Peki bir yıl içerisinde YPG ya da PYD hangi terör faaliyetini yürüttü. Türkiye'ye karşı veya herhangi bir ülkeye karşı hangi terörist eylem yaptı da bir yıl içerisinde terörist oldu? İlkelerden bahsediyorsunuz, duruma göre değil, ilkeye göre konuşalım diyorsunuz. Doğru, geçen yıl ki ilkeniz neydi, bu yılki ne? Bizim ana muhalefet partimiz HDP'ye çağrıda bulunuyor. Terörle arana mesafe koy diyor. Gelin hükümetin Sur ve Cizre'de yaptıklarını görün bir bakalım. Birileri ana muhalefetin kulağına fısıldıyor. Aman sessiz kalın aman bütün bunlara karşı hükümetimizin yanında olalım diye herkesi ikna ediyor. Bir eleştiri bile yapamadan hep birlikte HDP'ye saldırıyorlar."

CHP'nin kendilerine çağrıda bulunarak 'terörle arana mesafe koy' dediklerini anımsatan Demirtaş, "Bütün bu yeryüzünde mücadele yürütenler, kutsal hareketler, özgürlük hareketleri içerisinde bu konuda en çok mesafe kat edenler de bizleriz. Bütün eksikliklerimize rağmen, bu konuda en büyük mesafe katetmiş olanlar da bizleriz. Bize dayatılan tekçiliği yeniden inşa etmek, sürdürülebilir kılmak için ellerindeki bütün zor araçlarını abartılı bir şekilde kullanıyorlar." ifadelerini kullandı.

DTK Eş Başkanları Hatip Dicle ile Selma Irmak'ın da konuşma yaptığı kongrede, öldürülen terör örgütü PKK mensupları için saygı duruşunda bulunuldu.

AA