Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Bakan Tüfenkçi "Pehlivan Elektrak"a bindi

    Bakan Tüfenkci, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi önünde, Mühendislik Fakültesi'nde eğitim gören 16 öğrencinin çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan elektrikli otomobil, "Pehlivan Elektrak"ın Balkanlara düzenleyeceği tur dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

    Öğrencilerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Tüfenkci, Trakya Üniversitesi'nin Balkanlar ve Trakya için çok önemli değerler ürettiğini vurguladı.Elektrikli aracı üreten gençlerin diğer üniversitedeki gençlere de örnek olacağını ifade eden Tüfenkci, konuşmasına şöyle devam etti:''Üniversitelerimizin başarılı çalışmalarından bir bakan olarak devlet adamı olarak her zaman gurur duydum, duymaya da devam edeceğiz. Üniversiteler bulunduğu şehirlere öncülük eden, onlara rehberlik eden, aydınlatan ve yol gösteren önemli kurumlardan biridir. Tarihte bu coğrafya medeniyetimize çok şey verdi. Gençlerimiz de bu coğrafyaya olan sorumluluklarını hizmet ederek yerine getiriyor. Bu aracın yapımında başta emeği geçen hocalarımız olmak üzere değerli öğrencilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu yaptığınız araçla Balkanlarda atmış olduğunuz her turda bu toprakların izlerini taşıyacaksınız, üniversitenizin neler başardığını göstereceksiniz. Bütün arkadaşlarımıza kazasız belasız yolculuklar diliyorum.''

    Daha sonra Bakan Tüfenkci, "Pehlivan Elektrak" aracına binerek bahçede deneme sürüşü yaptı. Bakan Tüfenkçi'nin test ettiği aracın ardından koşan korumalar renkli görüntüler oluşturdu.

    Aracı çok beğendiğini anlatan Bakan Tüfenkci ''Aracın hızını da beğendim, önemli olan bunları genç arkadaşlarımızın yapabilmesi. Bizim bu arkadaşlara destek vermemiz gerekir. AK Parti iktidarı olarak hedeflediğimiz yerli üretim amacımızı da bu genç arkadaşlarımızı da insan kaynakları noktasında değerlendirilmesini önemli olduğunu düşünüyorum. Bu altyapı bizi biraz daha heyecanlandırıyor. Hedefe varma konusundaki çalışmalarımızı daha da arttırmamızı bize ifade ediyor'' şeklinde konuştu.Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük ise Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerince yapılan elektrikli araç "Pehlivan Elektrak" hakkında bilgi verdi.Daha sonra Bakan Tüfenkci, Edirne Vali Vekili Mustafa Ergün ve Rektör Yörük, Balkan turuna çıkacak aracın startını verdi. Araç, Bulgaristan ve Yunanistan'ın ardından Makedonya, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk rotasını izleyecek.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ