Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP Esenler İlçe Başkanlığı, Anadolu Canlar Derneği, Esenler Hacı Bektaş-i Veli Kültür ve Tanıtma Derneği ile Esenler Pir Sultan Abdal Derneği üyeleri, Esenler'e cemevi yapılması için eylem düzenledi.

Eyleme CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ve CHP Parti Meclisi üyesi Tuba Ütebay de destek verdi.

Esenler Dörtyol Meydanı'nda grup adına yapılan basın açıklamasında, "Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu beyin bizlere yıllardır 'size cemevi yeri tahsis edeceğiz' diye sözünü vermiş ve sözünü yerine getirmemiştir. Bu söz yerine getirilmediğinden dolayı bizler çok büyük zorluklar çekmiş ve çok büyük fedakarlıklar vermemize rağmen bu acıları her zaman yaşamışızdır. Son yaşadığımız acı haber şehit asker Volkan Karatepe'nin Oruç Reis mahallesindeki naaşı Esenler'de olmasına rağmen ve Esenler'de cemevi olmaması nedeniyle başka bir ilçede başka bir cem evinden hakka uğurlanmıştır. Bu noktada bizler Esenler'de yaşayan tüm canların birarada olmasını mecbur kılmıştır. Şimdi buradan söylüyoruz; bizler verdiğimiz vergilerin karşılığı olan ve demokratik hakkımız olan bir cemevi istiyoruz" denildi.

"YEREL İKTİDAR ALEVİLERİN HAKKI OLAN CEM EVİNİ AÇMIYOR"

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ise, " Bir grup inanan insan diyor ki 'biz ibadet etmek istiyoruz. Biz ölümüzü, şehidimizi kendi bulunduğumuz mahalleden son göreviyle uğurlamak istiyoruz.' Bundan daha tabii daha doğal ve laikliğin içini daha fazla dolduracak başka bir talebi olabilir mi bilmiyorum? Bu talep maalesef çoğu haklı talep gibi, çoğu demokratik talep gibi iktidar kapısından geri dönüyor. Merkezi iktidar laikliği tartıştırıyor. Yerel iktidar alevilerin hakkı olan cemevini açmıyor. Kaç zamandır açmıyor? 23 senedir açmıyor. 23 senedir buradan kalkan her cenaze aslında bir eziyet haline geliyor ve bunu da yapan sözde bir dindar iktidar ve sözde dindar iktidarın sözde yerel yönetimi. Bu konuda takdiri size bırakıyoruz. Burada bir cemevi açılsın ve alevi canlar da kendi gönüllerince son görevini yerine getirebilecekleri bir ibadethane sahibi olsunlar" diye konuştu.

DHA