Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Diyarbakır merkez Sur İlçesi'nde 2 Aralık 2015 tarihinden beri sokağa çıkma yasağının devam ettiği 5 mahalleye bağlı 14 sokakta yasak bugün kaldırılırken, bu sokaklarda oturan vatandaşlar yaklaşık 6 ay sonra ilk kez evlerini gördü. Yasağın kalkması ile birlikte Sur'daki tahribat ayrıntılı bir şekilde ortaya çıktı.

Sur İlçesi'nin Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş ve Cemal Yılmaz mahallelerinde hendek kazan, barikat kuran, el yapımı patlayıcı tuzaklayan PKK'lılara yönelik 2 Aralık 2015 günü başlatılan operasyonlar kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı halen 5 mahallede devam ederken, bugün sabah saat 08.00'den itibaren söz konusu 3 mahallenin 14 sokağında uygulanan yasak kaldırıldı.

Bugün 14 sokakta yasağın kaldırılmasının ardından operasyonların başladığı dönemde terk ettiklerini evlerini yaklaşık 6 ay sonra görmeye gelenler şoke oldu. Yasağın ardından gördükleri manzara karşısında gözyaşı dökenler, manzarayı 'korkunç' diyerek değerlendirdi.

Operasyonda yoğun çatışmaların olduğu Fatihpaşa ve Hasırlı mahallelerinde çok sayıda evin yıkıldığı görülürken, bazı camilerin de tahrip olduğu gözlendi. Çatışmalar esnasında Hasırlı Mahallesi'nde bulunan Hacı Hamit Camii minaresinin tamamının yıkıldığı, kubbesinin de tahrip olduğu gözlendi.

Diyarbakır'ın en eski okulları arasında bulunan Fatihpaşa Mahallesi'ndeki Süleyman Nafiz İlkokulu'nun bir binası tamamıyla yıkılırken, okulun bulunduğu alanın ise beton bloklarla örüldüğü görüldü. Cami ve okulların yanı sıra bazı kiliseler de operasyonlarda zarar gördüğü belirtildi.

DHA