Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) kapsamında matematik alanında yapılan LYS-1 saat 12.15'de sona erdi. Peki LYS-1 sınavına giren öğrenciler için sınav zor muydu? İşte matematik sınavı olan LYS-1 yorumları...

Matematik ve Geometri testinden oluşan LYS-1 sınavı saat 10.00'da başladı. Toplam 135 dakika süren sınav, tek oturumda tamamlandı.

YURTTAN 2016 LYS-1 YORUMLARI

Üniversite adaylarının katıldığı matematik alanında yapılan ve saat 10.00'da başlayan LYS-1, 12.15'de sona erdi. Sınav'dan sonra öğrenciler sorular hakkında yorumlarını dile getirdi. Birçok öğrencilerden geometri testi için çok zor yorumları gelirken diğer öğrenciler ise çalışana kolaydı diyerek yorum yaptı.

twitter

twitter

twitter

twitter

twitter

twitter

VELİLER SINAVA GİREN ÖĞRENCİLERİNE DESTEK VERDİLER

Lisans Yerleştirme Sınavı(LYS)'nin ikinci oturumuna giren öğrenciler sorularla, dışarıda çocuklarını bekleyen aileler ise güneş altında ter döktüler.

Kocaeli Üniversitesi'nde sınava giren ve bazılarının son anda sınava yetiştiği öğrencilere dışarıda bekleyen aileleri güneş altında destek oldular. LYS'nin ikinci oturumunda matematik sınavına giren öğrencilerin sınav salonlarında ter dökerken, aileleri ise dışaırda güneş altında dua okuyarak çocuklarına destek olmaya çalıştılar. Sabah erken saatlerde üniversite kampüsüne sınava girecek çocuklarını getiren aileler, çocukları sınav salonlarına girdikten sonra dışarıda beklemeye çekildiler.

Sınav salonlarında ter döken öğrencilerin dışarıda bekleyen velilerinden kimileri ağaç altında kuran okudu, kimileri örgü örerek çocuklarını bekledi. Hissedilen sıcaklığın 37 dereceye kadar çıktığı Kocaeli'de sınava giren çocuklarını bekleyen velilerin bazıları da sıcak havanın ve orucun etkisiyle yorgun düşerek ağaç altlarında uyuya kaldılar. Güneş altında beklemenin zor olduğunu söyleyen veliler, çocuklarının başarılı olmalarının her şeyden önemli olduğunu belirterek bu yüzden sıcağı pek düşünmediklerini dile getirdiler.

LYS ADAYLARINA SIKI ARAMA

Edirne'de üniversiteye giriş sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girecek adaylar, salonlara girişte sıkı aramadan geçirildi. Öğrenciler sınavda ter dökerken, ailelerde dışarı dua ederek onlara destek oldu.

Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi'nde girecek olan adaylar sabah saat 09.30 sıralarından itibaren aileleriyle ve yakınlarıyla birlikte okula geldi. Adaylar dışındaki yakınları yerleşke bahçesine alınmayınca kapıda beklemek zorunda kaldı. LYS'ye girecek adaylar kapıda polis ekiplerince sıkı kontrolden geçirildi.

Kız adaylar kadın polis memurları tarafından saçları ve üzerleri sıkı kontrolden geçirilerek içeri alındı. Sınavların yapıldığı salonların içerisinden gazetecilerin görüntü almalarına izin verilmezken, içeri alınmayan adayların yakınları da yerleşkenin dışında beklemek zorunda kaldı.

SINAVA GİDERKEN KAZA YAPTI, GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Konya'da 19 yaşındaki Hüseyin Çömez, Lisans Yerleştirme Sınavı'na(LYS) gireceği okula ailesiyle birlikte yönetimindeki otomobille giderken, elektrikli bisiklete çarptı. Elektrikli bisiklet sürücüsü yaralandığı gören Çömez, sınav telaşı nedeniyle "Hayatım mahvoldu" diyerek ağladı. Polis merkezine götürülen Çömez'in, ifadesine alındıktan sonra sınava gireceği okula gittiği belirtildi.

Kaza, bugün saat 08.15 sıralarında merkez Selçuklu İlçesi Nalçacı-Sille Kavşağı'nda meydana geldi. Hüseyin Çömez, ailesiyle birlikte yönetimindeki 42 FBB 06 plakalı otomobille LYS'ye gireceği okula gittiği sırada kavşakta, iddiaya göre kırmızı ışık ihlali yapan Önder Türk'ün kullandığı elektrikli bisiklete çarptı. Çarpmanın şiddetiyle yere savrulan kasksız Türk yaralandı. Türk, çağrılan ambulansla Özel Medicana Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan Türk'ün hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi. Kazanın şoku ve sınavın telaşı nedeniyle paniğe kapılan Hüseyin Çömez, "Hayatım mahvoldu" deyip, ağlayarak yanındaki ablasına sarıldı. Güçlükle sakinleştirilen Çömez, ifadesi alınmak için polis merkezine götürüldü. Çömez'in, hızlı bir şekilde ifadesi alındıktan sonra sınava gireceği okula gittiği belirtildi.

LYS-1 (MATEMATİK) TAMAMLANDI

Yerleştirme Sınavları (LYS) kapsamında matematik alanında yapılan ve saat 10.00'da başlayan LYS-1, 12.15'de sona erdi.

Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirilen sınavda, başvuran 863 bin 176 aday ter döktü.

Sınav tek oturumda uygulandı ve adaylara toplam 135 dakika süre verildi.

Adaylara, LYS-1'de matematik testindeki 50 soru için 75 dakika, geometri testinde ise 30 soru için 60 dakika süre tanındı.

Adaylar başvurularına göre, 25 Haziran Cumartesi günü sabah fen bilimleri alanındaki LYS-2, aynı gün öğleden sonra yabancı dil alanındaki LYS-5; 26 Haziran Pazar günü ise edebiyat-coğrafya alanındaki LYS-3'e girecek.