Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İzmir'in Menderes ilçesinde 2 yıl önce yaşları 6 ile 11 arasındaki 6 kız öğrenciye cinsel içerikli film izlettiği ve cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında 102 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan emekli öğretmenin yargılanmasına devam edildi.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Adil Ş. (66) ve avukatı Atilla Ertekin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi sorumlusu avukat Nuriye Kadan, İstanbul ve Mersin barolarının temsilcileri, CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi ve CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ile ihbarda bulunan öğretmen Saadet Özkan katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları, barolar, dernekler, Eğitim-Sen ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, davaya müdahillik talebinde bulundu.

Bakanlık avukatı Pınar Melli, Ş.Y'nin (13) psikolojik sorunlarının devam ettiğini, mağdur çocuklara danışmanlık, sağlık ve eğitim desteği vermek için mahkeme kararı aldıklarını söyledi.

Bakanlık avukatı Hülya Yazar Günay da sanığın daha önceki beyanlarında mağdurlara birçok kez tokat attığına yönelik ifadeleri nedeniyle de cezalandırılmasını talep etti.

Avukatlar, daha önceki duruşmalarda dinlenilen mağdur Ş.Y'nin yeniden dinlenmesi için talepte bulundu.

Sanık avukatı Atilla Ertekin ise davanın "kapalı kapılar ardında" yapılmasını istemediklerini, sadece "adil yargılama" talep ettiklerini söyledi.

Bazı avukatların yargılama tamamlanmadan "yargıya vardıklarını" savunan Ertekin, daha önceki heyetin çocukları dinlediğini ve o esnada sadece sanığın salonun dışına çıkarıldığını, ifadelerin de CD'ye kaydedildiğini belirtti. Ertekin, "Şimdi de sanık dışarı çıkarılabilir, salondakiler kalabilir." ifadesini kullandı.

Katılma taleplerinin tümünün kabul edilmesini isteyen Ertekin, "Ancak bu taleplerde sürekli insan haklarından bahsedildi. Müvekkilim adeta söz konusu suçu işlemiş gibi beyanlarda bulunuldu. Müvekkilimi aslanların önüne atıp yem edelim, olsun bitsin. Oysa dava devam etmektedir, mahkeme tarafından karar verilmemiştir." diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Bekir Yurtseven, mağdur Ş.Y'nin 13 yaşında olduğunu ve travma yaşadığını dile getirerek, kalabalık karşısında ifade vermesinin mümkün olmadığını söyledi.

Yurtseven, mağdur Ş.Y'nin psikolog eşliğinde SEGBİS sistemiyle ifadesinin alınmasına ve birkaç avukat dışında salonda bulunan dinleyicilerin dışarı çıkarılmasına karar verdi.

Bazı avukatların salondan çıkmak istememesi üzerine Yurtseven, "Kalabalık olmasın. Birkaç avukat kalsın. 'Çocuk etkilenmesin' diye biz bile cübbemizi çıkaracağız." dedi.

Milletvekilleri, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ve sanık avukatlarının da arasında bulunduğu az sayıda avukat haricindekiler mahkeme salonundan çıkarıldı.

Mahkeme heyeti, mağdur Ş.Y'nin ifadesinin alınmasının ardından sanığın tutuklanmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

OLAY

17 Mayıs 2014’te jandarmaya gelen telefon ihbarında, Sancaklı Mahallesi'ndeki okulda 20 yıldır öğretmen ve vekil müdürlük yapan Adil Ş'nin 6 kız öğrenciye cinsel içerikli film izletip, cinsel istismarda bulunduğu öne sürülmüş, 6 ile 11 yaşları arasındaki öğrencilerin psikolog eşliğinde ifadeleri alınmıştı.

Suçlamaları reddeden Adil Ş. tutuklanmış, hakkında 102 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Geçen yıl 15 Ekim'deki duruşmada Nilüfer Öncel başkanlığındaki mahkeme heyeti, delillerin büyük ölçüde toplanmış olması ve tutukluluk süresini dikkate alarak, sanığın oy birliğiyle tahliyesine karar vermişti.

Bitme aşamasında olan dava, aynı okulda görev yapan öğretmen Saadet Özcan'ın, BİMER'e şikayetiyle tekrar kamuoyunun gündemine gelmişti.

AA