Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: Darbe girişimi başarılı olsaydı Türkiye'yi işgale hazır hale getireceklerdi

    Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Üç beş çapulcu bir araya gelip darbe yapalım diye darbe girişiminde bulunmadı. Hazırlığı uzun yıllar sürmüş. Bu çete başarılı olsaydı Meclis kalmazdı. Darbecilerin bir kısımı halen yakalanamadı. TSK envanterindeki hiçbir araç kayıp değil" dedi.

    Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, NTV'de canlı yayında konuştu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası TSK envanterindeki hiçbir silah ve aracın kayıp olmadığını söyleyen Kurtulmuş, "Darbe girişimi birinci derecede Cumhurbaşkanımızı yönelikti. Başarlı olsaydı Türkiye'yi işgale hazır hale getireceklerdi. Bu çete başarılı olsaydı Meclis kalmazdı. Darbecilerin bir kısmı halen yakalanamadı. TSK envanterindeki hiçbir araç kayıp değil" diye konuştu.

    "UÇAKLAR ALÇAK UÇUNCA HABERDAR OLDUK"

    Kurtulmuş’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

    "O akşam uçakların havalanmaya başladığı Ankara üstünde alçak uçuş yapmaya başladığı andan itibaren bizim haberimiz oldu. Ben eve geçerken arkadaşlar Ankara üstünde alçak uçuş oldu dediler. Başbakan'ın Sayın Cumhurbaşkanımızın ve ilgili kişilerin bu işten geç haberdar oldu. Kusur varsa ortaya çıkartılır. Öyle bir sistem kuralım ki Türkiye'de bundan sonra geç haber almak değil bir daha hiç olmayacak şekilde oluşturalarım. Hiçbir örgütün, hiçbir yapının hiçbir grubun Türkiye'yi ele geçiremeyeceği bir yapı kuralım. Yönetim zaafiyetlerinin hepsi giderilmesi lazım. Bundan sonra bunları konuşacağız. Bu iş şaka götürmez. Devletin üst düzey yöneticileri darbeye yakın ya da darbe olduğu anda haberdar oluyorsa zaafiyetin olduğu açıktır. Burada yapısal bir sorun var isimler hiç önemli değil zaten isimleri konuşmuyoruz. Asker sivil ilişkileri, istahbarat arasındaki koordinasyon ben yapısal şeylerden bahsediyorum. TSK kendi içerisinde bunları önlemeye muktedir olamadı. Bu yapısal sorunları ortadan gidermek için ne gerekiyorsa yapılır.

    Olağanüstü hal TSK içerisinde, Türkiye Cumhuriyeti devleti içerisine gizlenmiş devletin silahlı gücünü kullanan bir çetenin tasfiyesidir. Darbe teşebbüsüne katılanların ayıklanması bunlara yardımcı olanların en ufak bir şekillde bunlarla irtibatlı olanların ayıklanmasıdır. Bahsettiğim yapısal değişiklik konusu Türkiye'nin daha iyi işlemesi içindir. Bunlar konuşur ama bunlar çok fazla üzerinde spekülasyon yapılacak şeyler değildir gereği neyse yapılır.

    KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME İÇERİSİNDE NELER OLACAK?

    TSK içerisine dahil olanlar, bunlara destek olanlar, sadece TSK içerisinde değil diğer kamu kuruluşlarında olanlar için kanun hükmünde kararlar çıkartıldı. Üç aylık bir OHAL kuruldu ama daha kısa sürede de bitirebiliriz. Daha uzun da sürebilir. Bu pratik olarak bize daha çabuk hareket etme imkanı verecek. Bir tek kişi bile bu kurumların arasına sızmışsa onları tespit etmek. Ama diğer bir amacımız kurunun yanında yaşı da yakmamak devlet yönetmek adaletli olmayı gerektiyor. Hiç kimse mağdur etmek değil, amacımız dışarıda büyük bir mağdur kitlesi yaratmak değil. Tam tersine bu örgütün kırıntılarını kamudan temizlemektir. Israrla söyledik OHAL millete karşı değil, çeteye karşı. Yargı süreçleri normal ağır ceza mahkemelerinde devam edecek.

    CHP'NİN MECLİS İŞLEVSİZLEŞTİRİLDİ TEPKİSİNE YANIT

    Meclis rutin işlerine devam edecek. Meclis'in çalışmaları askıya alınmadı. Burada bir yanlış anlatma var. OHAL tedbirleri Türkiye'nin hızlı ve etkin bir şekilde kurtarılması için gereklidir. Bir de şöyle bir şey var Meclis çok efektif çalışmıyor. Bu nedenle çok hızlı kararlar alınıp verilmesi gerekiyor. OHAL Meclis'i ortadan kaldırmış değildir. Meclis ve CHP'den bir şey kaçırmıyoruz.

    DARBENİN TALİMATNAMESİ ORTAYA ÇIKTI

    3-5 tane çapulcu bir araya gelerek bu darbe hazırlanmadı. Bu darbe uzun yıllar içerisinde ordunun içerisine yerleştirilmiş sadece ordu değil eğer başarılı olsalardı ne yapacaklarına dair bir talimatname ortaya çıkmış.

    Belki de sadece 15 Temmuz akşamının hazırlığı haftalar aylar sürmüş. Cinayet çetesinin bir kısmı yakalanmış ama muhtemeldir ki hala bir kısmının dışarıda olduğu daha da önemlisi bunların sivil ayaklarının ortaya çıkarılmamış olduğu mümkündür.Parti bayrakları olmadan bir Türkiye mitingi olarak bunların organize edilmesi gerekir. Bu kürsü AK Parti'nin olduğu kadar CHP'nin MHP'nindir. Bu nöbete devam edeceğiz. Bu duyarlılık devam edecek.

    Alanlarda her partiden insalar bir araya geldi Allah razı olsun. CHP mitingine de AK Parti'den katılım olacak. Biz siyasette birbirimizi eleştirerek devam edeceğiz. Devleti yönetenler olarak tedbirlerimizi alacağız.

    DARBE GİRİŞİMİ SONRASI KAYIP ENVANTER VAR MI?

    Çok spekülasyonlar oluyor. Bunlar resmi makamlarca teyit edilmediği sürece inanmamak lazım. Şu anda TSK envanterinde olan hiçbir aracın kayıp olmadığını söylemek lazım. Birliklerine henüz dönmemiş olanlar var. Bunların sistematik bir darbe tehdidi içinde olma ihtimalinin olmadığını ifade etmek gerekir ancak belki bireysel anlamda suikast teşebbüsleri, provokasyon tehditlerine karşı uyanık olmak lazım: Bunların ortaya çıkaracağı provokasyonlar olabilir bilgi kirliliğine itibar etmediğimiz sürece bunları engelleriz.

    "BÜYÜK BİR DEFTERİN KAPAĞI AÇILMIŞTIR"

    Çok flu nokta var. Ama zaten önceden bilsek engellerdik. Geriye doğru bir sürü olay geliyor. Şimdi daha da gelecek. Onun için henüz tam manası ile biliyoruz diyemeyiz. Ama çok büyük bir defterin kapağı açılmıştır. Bu gözaltına alınanların rütbeli rütbesiz sivil ayakları bunların hepsinin soruşturmaları, ifadelerde birbirlerini elevermeler olacak. İfadelerde itiraflar olacak. İfadelerin ölçüştüğü noktalar olacak. Bu ifadelerde hiç bilmediğimiz birçok konuyu duyacağız. Dolayısıyla devam eden bir soruşturma süreci var. 15 Temmuz'un bütün mahiyeti tamamiyle anlaşılmış mıdır? Hayır henüz tamamiyle netleşmemişti. Bir sürü karanlık flu noktaları vardır. Ama büyük bir defterin kapağı açılmıştır.

    Spesifik bir şey söylemiyorum ama çok sayıda olay var. Bir olaylar zinciri sonucu gelinen bir nokta. Bunun öncesi sonrası hatta şurada dahi çok flu noktalar var. Uçaklar havada dolaşmaya başladıktan sonraki süreç özellikle darbe ne tarafa doğru evrilecek süreci de önemli bir süreç. Yani bunların hepsi ortaya çıkar."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ