Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul merkezli 6 ayrı ilde, polis müdürleri, polis ve sivil imamlara yönelik FETÖ operasyonları başlatıldı. 32 kişi hakkında gözaltı kararı alındığı bildirildi..

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen FETÖ soruşturmasında, Şükrü Balcı Polis Meslek Yüksek Okulu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve sivil abilerinde içerisinde bulunduğu yeni bir FETÖ yapılanması tespit edildi.
İstanbul merkezli Ankara, Kayseri, Erzurum, Gaziantep, Kastamonu ve Osmaniye'de eş zamanlı operasyonlara başlandı. Aralarında emniyet müdürü, polis ve sivil imamların da bulunduğu 32 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi.

NİHAT ULUDAĞ/HABER MERKEZİ

İstanbul merkezli 13 ilde, FETÖ'nün "Abi" ve "Abla" konumundaki 74 kişinin yakalanması için eş zamanlı operasyonlara başlandı.

İstanbul Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen operasyonlarda, "Etkin pişmanlıktan" faydalanan FETÖ üyeleri, bağlı çalıştıkları "Abi" ve "Abla" konumundaki kişilerin isimlerini polise verdi.


FETÖ üyelerinin itiraflarının ardından, sabah saat 06.00'da "Abi" ve "Ablaların" yakalanması için İstanbul merkezli Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Kocaeli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Kırşehir, Ordu, Uşak ve Hakkari'de operasyonlara başlandı. 74 kişi hakkında gözaltı kararı alındığı öğrenildi.

NİHAT ULUDAĞ/HABER MERKEZİ

FETÖ/PDY soruşturmasında tutuklandıktan sonra etkin pişmanlıktan yararlanarak, serbest bırakılan T.M., FETÖ’nün Malatya’daki yapılanmasıyla ilgili bilgiler verdi.

T.M., resmi kuruma müdür yardımcısı olarak atanabilmek için FETÖ’nün Malatya’daki ‘öğretmenlerden sorumlu il imamı U.A.’nın referans olduğunu anlattı. T.M. ifadesinde şunları söyledi:

“Mısır’da yapılan darbeden sonra ramazan ayında FETÖ’nün kendine ait özel okulları, yurtları ve buna benzer yerlerde teravih namazı kılınması için Türkiye’nin tüm illerine Mısır’dan imam getirildi. Bu imamlar sadece Malatya’ya has değil, Türkiye geneline getirilmiştir. Ben bu imamların ‘Sisi’den yana mı, yoksa Mursi’den yana mı olduğunu sorduğumda ‘Sisi’den yana oldukları’ söylendi.

Sonradan gelişen 17 Aralık ve darbe girişimlerinden sonra bu imamların FETÖ’cüler tarafından Türkiye’nin tüm illerini kapsayacak şekilde gönderilmesinin ana sebebinin FETÖ içerisinde bulunan, sempati duyan, gönül veren kişiler üzerinde ‘darbeyi ve darbe yönetiminin, Sisi’nin, iyi birisi olduğu algısı’ oluşturmak olduğunu anladım. Özellikle toplumun ve halkın yönlendirilmesi için bu tip subliminal mesajları ve objeleri profesyonelce kullandıklarını 17 Aralık ve darbe girişimlerinden sonra anladım.”

FERDİ DURDU/GAZETE HABERTÜRK