Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki hain saldırıda şehit düşen askerlerin cenazeleri önce Van Jandarma Filo Komutanlığı'na getirildi. Burada hazır bekletilen ambulanslarla şehitlerden 17'sinin cenazesi Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, 7'sinin cenazesi ise Van Asker Hastanesi morguna kaldırıldı.

Askerlerin cenazeleri aileler tarafından hastanelerden alındı ve gelen askeri uçaklarla şehitler memleketlerine uğurlandı.

PKK’lı teröristlerin hain saldırısında şehit düşen askerler ve toprağa verilecekleri iller şöyle:

Üsteğmen Murat Bek (Yozgat),Asteğmen Bilal Özcan (İstanbul),Astsubay Başçavuş İbrahim Geçer (Konya),Uzman Çavuş Mustafa Aslan (Çorum),Uzman Çavuş Halil Özdoğru (Sinop),Uzman Çavuş Reşit Ercan (Elazığ),Çavuş İdris Çam (Kahramanmaraş),Çavuş Birol Elmas (Adapazarı),Onbaşı Yavuz Çoban (Aksaray),Er Süleyman Kalkan (Isparta),Er Mehmet Çetin (Aydın),Er Koray Özel (Adana),Er Ufuk Bozkurt (Kırklareli),Er Eyüp Çolakoğlu (İstanbul),Er Soner Ateşsaçan (Artvin),Er Mesut Cengiz (Hatay),Er Fikret Özel (Samsun),Er Hüseyin Gürdal (Kocaeli),Er Fevzi Kazak (Gaziantep),Er Yunus Yılmaz (Ankara),Er Mehmet Ağgedik (Elazığ),Onbaşı Murat Kazanç (Erzurum),Er Ramazan Akın (Ağrı),Er Ahmet Tuncel (Bitlis)

PİYADE ER MEHMET AĞGEDİK

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısında şehit olan Piyade Er Mehmet Ağgedik'in (21) cenazesi, Elazığ'da toprağa verildi.

Elazığ Asker Hastanesi'ne konulan şehit Ağgedik'in cenazesi ambulansla buradan alınarak İzzetpaşa Camisi'ne getirildi. Cenaze namazına şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Vali Muammer Erol, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Şuay Alpay, Faruk Septioğlu, MHP Milletvekili Enver Erdem, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Galip Mendi, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı. Vali Erol, şehidin babası Bekir Ağgedik'e başsağlığı diledi.

Elazığ Müftüsü Peyami Güngör'ün kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin Türk bayrağına sarılı cenazesi daha sonra top arabasına konuldu. Şehit Mehmet Ağgedik'in naaşı, kortej eşliğinde Hürriyet Caddesi güzergahından şehitliğe götürüldü. Ellerinde Türk bayraklarıyla cenazeye katılanlar sık sık terör örgütü aleyhine sloganlar attı. Ağgedik'in cenazesi şehitlikte gözyaşları içesinde toprağa verildi.

Şehirde, teröre tepki nedeniyle vatandaşların ev ve iş yerlerini Türk bayraklarıyla donattıkları görüldü.

Bu arada şehitlik yolunda kalabalık bir grup kortejden ayrılan ve yürüyüş yapmak isteyen gruba polis izin vermedi. Polisin izin vermediği grup ile başka grup arasında çıkan gerginliğe de güvenlik güçleri müdahale etti. Güvenlik güçlerinin müdahalesinin ardından olaylar sona erdi.

ÜSTEĞMEN MURAT BEK

Üsteğmen Murat Bek, memleketi Yozgat'ta son yolculuğuna uğurlandı. Cumhuriyet Meydanı'nda yaklaşık 10 bin vatandaşın katıldığı törende şehidin resmi nikahını yaptığı ve düğün hazırlığında olduğu eşi Saniye Bek ile annesi Elmas Bek ve kardeşlerinin metanetli duruşu ile dikkat çekti. Acılı baba Abdullah Bek, oğlunun cenazesi alana getirilirken asker selamı ile karşıladı. Binlerce vatandaş sloganlarla terörü lanetledi. Yozgat Valisi Necati Şentürk'ün elinden tutarak teselli ettiği baba Abdullah Bek de tören sonrası çevredeki vatandaşların "Sen başını dik tut, biz senin evladınız" şeklinde seslenişlerine, "Ben Yozgat'la, vatanımla, oğlumla gurur duyuyorum. Başım her zaman dik olacak" diye haykırdı. Şehit üsteğmen Söğütlüdere köyünde göz yaşları ve dualar eşliğinde toprağa verildi.

Şehit Üsteğmen Murat Bek'in 15 Temmuz 2012'de düğün tarihi aldığı, şehit haberinin geldiği gün ise Ankara'da düğün salonu sözleşmesinin yapılacağı bildirildi. Bek'in, eşinin okulu bittikten sonra düğün yapmayı planladıkları öğrenildi. Şehit üsteğmenin, ilkokulu 10 kilometre uzaklıktaki komşu köyde okuduğu ve yürüyerek gidip geldiği, yol boyunca da salyangoz topladığı belirtildi. Maddi durumları iyi olmayan ailenin, üsteğmenin topladığı salyangozları satarak geçimlerine katkı sağladığı belirtildi.

Üsteğmen Bek, Yozgat'ın son üç ay içerisinde bölücü teröre verdiği 4. şehidi.

PİYADE UZMAN ONBAŞI REŞİT ERCAN

Şehit Piyade Uzman Onbaşı Reşit Ercan, Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Ercan'ın cenazesi, ambulansla Elazığ Asker Hastanesi'nden Kovancılar ilçesindeki Merkez Meydan Camisi'ne getirildi. Elazığ Müftüsü Peyami Güngör'ün kıldırdığı namazın ardından şehidin Türk bayrağına sarılı cenazesi, ambulansa konularak Yarımca beldesindeki evinin önüne götürüldü. Şehit Ercan, daha sonra Yarımca Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze namazına şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Elazığ Valisi Muammer Erol, AK Parti milletvekilleri Zülfü Demirbağ, Faruk Septioğlu, Şuay Alpay, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Galip Mendi, Kovancılar Kaymakamı Selçuk Aslan, Palu Kaymakamı Yasin Özcan, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

PİYADE ONBAŞI HÜSEYİN GÜLDAL

Piyade Onbaşı Hüseyin Güldal, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün de katıldığı törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Cengiz Topel Havaalanı'ndan alınan şehit Güldal'ın cenazesi helikopterle Karamürsel'deki Karamürselbey Deniz Eğitim Merkezi Komutanlığına götürüldü. Burada Karamürsel Belediyesine ait cenaze aracına konulan şehidin naaşı, Yalakdere köyündeki baba evine getirildi.

Cenaze törenine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Vali Ercan Topaca, Yalova Valisi Esengül Civelek, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Doğankılıç, Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner, Muharebe Hizmet Destek Eğitim ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Ömer Bayraklı, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, AK Parti milletvekilleri Fikri Işık, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Okur, CHP milletvekilleri Haydar Akar, Mehmet Hilal Kaplan şehidin ailesine başsağlığı diledi.

Helallik alınmasının ardından dualar okuyan Kocaeli Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, cenaze namazını kıldırdı. Şehit Güldal, daha sonra toprağa verildi.

PİYADE ÇAVUŞ BİROL ELMAS

Piyade Çavuş Birol Elmas'ın (21) cenazesi, Sakarya'da toprağa verildi.

Kocaeli'deki Cengiz Topel Havaalanı'na uçakla getirilen şehit Elmas'ın cenazesi, cenaze aracına alınarak ailesinin yaşadığı Karakamış Mahallesi'ndeki evine getirildi. Anne Mübyen, ağabeyi Sefa, kardeşi Ferdi, kızkardeşi Merve ile teyzesi, şehidin cenaze aracındaki tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

Cenaze daha sonra askerlerin omuzlarında namazın kılınacağı Karakamış Merkez Camisi önündeki alana getirildi.

Elmas'ın Türk bayrağına sarılı cenazesi, namazın ardından gözyaşları arasında Ozanlar Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine, AK Parti Sakarya milletvekilleri Hasan Ali Çelik, Ayhan Sefer Üstün ve Şaban Dişli, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya 1. Motorize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Orhan Çınar, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

PİYADE ONBAŞI MESUT CENGİZ

Piyade Onbaşı Mesut Cengiz'in cenazesi, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de katıldığı törenle Hatay'ın İskenderun ilçesine bağlı Denizciler beldesinde toprağa verildi.

Askeri uçakla Antakya'ya, oradan da helikopterle Denizciler beldesindeki Şehit Teğmen Ahmet Tor Kışlasına getirilen Mesut Cengiz'in cenazesi, daha sonra Şirinyurt Mahallesi'ndeki baba evine götürüldü. Burada yakınları ve komşularından helallik alınmasının ardından şehit Piyade Onbaşı Mesut Cengiz'in cenazesi Çamlık Mezarlığı'na getirildi.

Cengiz'in cenazesinin mezarlığa götürülüşü sırasında vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla terör örgütü aleyhine slogan attı. İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından top arabasına konulan Mesut Cengiz, burada toprağa verildi.

Tören sırasında şehidin babası Ahmet Cengiz'in, Adalet Bakanı Ergin'e tutunarak ayakta durduğu gözlendi.

Törene şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Adem Yeşildal, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, CHP Milletvekili Mevlüt Dudu, MHP Milletvekili Şefik Çirkin, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Aktı, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Denizciler Belediye Başkanı Esabil Soydan ile vatandaşlar katıldı.

PİYADE ONBAŞI İDRİS ÇAM

Piyade Onbaşı İdris Çam'ın cenazesi, Kahramanmaraş'ta toprağa verildi.

Van'da düzenlenen törenin ardından uçakla Kahramanmaraş'a getirilen şehit İdris Çam'ın (21) cenazesi önce merkeze bağlı Döngel beldesindeki baba evine getirildi. Şehidin cenazesinin getirilişi sırasında yakınları sinir krizleri geçirdi. Cenaze bir süre sonra namazın kılınacağı belde meydanına götürüldü.

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammet Gevher yaptığı konuşmada, ''Elbette burada toplanmamız istediğimiz bir durum değildi. Hepimizin ciğeri yanıyor, bağrı yanıyor. Ama asla hırsımızı, sağduyumuzu, heyecanımızı kaybetmemeliyiz. Bölücülerin bizleri birbirimize düşürmesine fırsat vermemeliyiz. Zaten sizlerin bu vakur duruşu milletimizin ne kadar büyük olduğunu ve bu ülkenin bölünmeyeceğini açık göstergesidir'' dedi. Daha sonra bir subay tarafından şehit İdris Çam'ın öz geçmişi okundu.

Şehidin annesi Ümmühan Çam, omuzuna Türk bayrağını alarak ''Güle güle oğlum, yiğidim, aslanım, şehidim mekanın cennet olsun'' diye seslendi.

Baba Ali Çam da, oğlunun arkasından gözyaşı döktü. Bu arada şehidin kardeşi Mehmet Çam da ağabeyinin tabutu başında asker selamı vererek, kardeşini son yolculuğuna uğurladı.

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, Vali Şükrü Kocatepe, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Veli Tarakçı ve protokol üyeleri şehidin babası Ali Çam'a başsağlığı diledi.

Müftü Gevher'in kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin Türk bayrağına sarılı cenazesi askerlerin omuzunda bir süre taşındıktan sonra belde mezarlığında gözyaşları içerisinde toprağa verildi.

Cenazeye, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Nevzat Pakdil, Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, Sıtkı Güvenç, Sevde Beyazıt Kaçar, MHP Milletvekili Mesut Dedeoğlu, CHP Milletvekili Durdu Özbolat, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

PİYADE ÇAVUŞ YUNUS YILMAZ

Piyade Çavuş Yunus Yılmaz, Pursaklar Şehitliği'nde toprağa verildi.

Şehidin cenazesi, Kocatepe Cami'de düzenlenen törenin ardından Pursaklar Şehitliği'ne getirildi. Burada şehidin özgeçmişi okunduktan sonra cenazesi dualarla toprağa verildi.

Şehidin tabutuna sarılı Türk bayrağı, ailesine teslim edildi. Şehit için saygı duruşunda bulunuldu ve saygı atışı yapıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, çok sayıda bakan ve milletvekili Yılmaz'ın cenaze törenine katıldı. Cenazeye ayrıca şehidin ailesi ve yakınları ile BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, askeri yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

PİYADE ER AHMET TUNCEL

Piyade er Ahmet Tuncel (21),Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Çığır köyünde toprağa verildi.

Şehit erin cenazesi, jandarmaya ait helikopterle önce Bitlis Jandarma Komutanlığına, daha sonra Çığır köyü yakınında bulunan Kavakbaşı beldesine götürüldü.

Buradan ambulansla köye getirilen Tuncel'in cenazesi, gözyaşları arasında baba evine götürüldü. Evde bir süre bekletilen cenaze daha sonra köy meydanına getirildi.

Cenaze törenine katılmak üzere Çığır köyüne gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, burada yaptığı konuşmada, dün Türkiye'de 24 ocağa ateş düştüğünü, şehit Ahmet Tuncel'in de bunlardan biri olduğunu söyledi.

Bakan Eker, şehidi toprağa vermek üzere toplandıklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Kendisine ve bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu mücadeleyi devam ettireceğiz. Türkiye'de Kürtler adına bunu yapanlar, Kürtler adına cinayet işlediğini düşünenler ne benden ne Ahmet'ten daha fazla Kürttürler. Bu saldırılarla, bu cinayetlerle, bu terörist faaliyetler ve eylemlerle, bu mayınlarla, bu bombalarla, bu pusularla hiçbir zaman, hiçbir şey elde edilemez. Bu, sadece eğer bir sorun varsa, bir sorunun olduğu düşünülüyorsa, sadece o sorunu büyütmeye yarar. Başka bir işe yaramaz. Biz bir yandan bu terör eylemlerini gerçekleştirenlerle her türlü mücadeleyi sürdürürken, gerekirse bu uğurda şehitler verirken, bir taraftan da Türkiye'deki meseleleri çözmeye devam edeceğiz. Onlara inat çözmeye devam edeceğiz.''

KOMANDO ER MEHMET ÇETİN

Jandarma Komando Er Mehmet Çetin'in cenazesi, Aydın'ın Nazilli ilçesine bağlı Beyerli köyünde toprağa verildi.

Jandarma Ege Bölge Komutanlığına ait helikopterle İzmir'den Nazilli Şehir Stadı'na getirilen şehidin cenazesi, stadyumda askeri erkan tarafından karşılandı. Şehidin naaşı, daha sonra cenaze namazı için Nazilli Koca Camisi'ne getirildi.

Şehit er için ikindi namazının ardından, Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul tarafından cenaze namazı kıldırıldı.

Törene şehidin babası Bekir Çetin, annesi Şerif Çetin, ablaları ve ağabeyi, Aydın Valisi Kerem Al, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Aydın milletvekilleri Mehmet Erdem, Gültekin Kılınç, Semiha Öyüş, MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, CHP Aydın milletvekilleri Bülent Tezcan ve Metin Lütfi Baydar, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehidin cenazesi, namazın ardından Atatürk Caddesi, Belediye Meydanı ve Hürriyet Caddesi güzergahından kortej eşliğinde götürülürken, vatandaşlar terör örgütünü lanetleyen sloganlar attı.

Şehit erin cenazesi, Beyerli Köyü mezarlığında toprağa verildi.

PİYADE ONBAŞI FİKRET ÖZER

Hakkari'deki hain saldırıda şehit olan piyade onbaşı Fikret Özer için Büyük Cami'de cenaze töreni düzenlendi.

Askeri uçakla Samsun Çarşamba Havaalanı'na getirilen Samsunlu şehit Piyade Onbaşı Fikret Özer ile aynı yerde şehit olan Sinoplu Uzman Çavuş Halil Özdoğru için ilk tören burada gerçekleştirildi.

Uçaktan indirilen şehitlerin naaşları askerlerin omuzunda cenaze araçlarına konuldu. Buradan kortej eşliğinde çıkarılan şehit uzman Çavuş Özdoğru'nun naaşı memleketi Sinop'a gönderildi.

Şehit onbaşı Fikret Özer'in naaşı ise Büyük Cami'ye getirildi. Kılınan cenaze namazının ardından askerlerin omzunda taşınan şehit cenazesi, top arabasına konuldu. Ailesinin ve protokol üyelerinin eşliğinde top arabasında bir süre taşınan Özer'in cenazesi, defnedilmek üzere ailesinin yaşadığı Atakum ilçesine götürüldü.

Tören nedeniyle geniş güvenlik önlemi alan polis, Büyük Cami etrafındaki yolları trafiğe kapadı. Ellerinde Türk bayraklarıyla, sloganlar atıp tekbir getirerek törene gelen vatandaşlar, polislerce oluşturulan güvenlik noktalarında üstleri arandıktan sonra avluya alındı.

Törene şehidin ailesinin yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Serdar Kılıç, Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Göktan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

PİYADE ER RAMAZAN AKIN

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde teröristlerle girilen çatışmada şehit olan Piyade Er Ramazan Akın (20) Ağrı'nın Hamur ilçesine bağlı Aşağı Yenigün köyünde gözyaşları ve Kürtçe ağıtlarla toprağa verildi.

Şehit asker Ramazan Akın'ın Türk bayrağına sarılı naaşı, Erzurum'dan karayoluyla memleketi Ağrı'nın Hamur ilçesine bağlı Aşağı Yenigün köyüne getirildi. Şehidin naaşını Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Ağrı girişinde karşıladı. Şehit Ramazan Akın'ın naaşı kalabalık bir araç konvoyu eşliğinde Aşağı Yenigün köyüne götürüldü. Ambulanstan askerlerin omzunda indirilen şehidin naaşı, köydeki evinin bahçesine getirildi. Burada, Kürtçe ağıtlar yakan şehidin annesi Sakine Akın ve kardeşleri gözyaşı dökerek, güçlükle sakinleştirildi. Acılı anne Sakine Akın ile şehidin yakınları Türk bayrağına sarılı tabuta sarılarak, uzun süre gözyaşı dökmesi herkesi duygulandırdı. Şehidin cenaze namazını Ağrı Müftü Vekili Abdullah Eroğlu kıldırdı.

Şehit Akın'ın Türk bayrağına sarılı tabutu, kılınan cenaze namazının ardından bir süre omuzlarda taşınarak köy mezarlığına götürüldü. Burada okunan dualarla cenaze gözyaşları arasında defnedildi. Defin sırasında Bakan Yıldırım'ın gözleri doldu. Yıldırım, şehidin babası ve aynı zaman köy muhtarı olan Mehmet Akın'ın elini uzun süre tutarak teselli etti. Cenaze defninden sonra taziye çadırına dönen protokol üyeleri ile vatandaşlar, acılı baba ve aynı zamanda köyün muhtarı olan Mehmet Akın'a taziyede bulundu. Taziye çadırında Bakan Yıldırım, baba Mehmet Akın'a Türk Bayrağı hediye etti.Cenaze törenine, şehidin yakınlarının yanı sıra, Ulaştırma Bakanı
Binali Yıldırım, Vali Ali Yerlikaya, AK Parti Ağrı Milletvekili Mehmet Kerim Yıldız, Ekrem Çelebi, CHP İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal ile Ali Özgündüz, 12. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Atınç, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Kösedağ, Emniyet Müdürü Halil Karataş, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Çetin, ile bazı belediye başkanları, askeri yetkililer ile çok sayıda vatandaş katıldı.

PİYADE ÇAVUŞ KORAY ÖZEL

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki hain saldırılarda şehit olan 24 askerden Piyade Çavuş Koray Özel, memleketi Adana'da gözyaşları arasında toprağa verildi. Cenaze töreninde acılı anne Elif Özel, "Ben bir oğlum vardı sanıyordum. Oysa 100 bin oğlum varmış" dedi. AK Parti Adana Milletvekili Fatma Gürkan Zopcuk da saf tutup şehidin cenaze namazını kıldı.

Terhisine 50 gün kala şehit olan Piyade Çavuş Koray Özel için Sabancı Merkez Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Facebook'tan örgütlenen 10 bine yakın öğrenci, ellerinde Türk Bayrakları ile camiye akın edip "Kahrolsun PKK" sloganları attı, ancak öğrenciler cami avlusuna alınmadı.

Güçlükle ayakta duran anne Elif Özel, tören alanındaki bir gencin elini öpmesi üzerine, gencin yakasındaki oğlunun fotoğrafını öptü. Acılı anne, "Benim bir oğlum vardı sanıyordum. Oysa 100 bin tane oğlum varmış. Herkes benim oğlum. Ağlamayacağım, dimdik ayakta duracağım, onları sevindirmeyeceğim" dedi. Baba İdris Özel ise, "Vatan sağolsun" diyebildi. Şehit er Özel'in cenazesi camiye getirildiğinde, kalabalık "Kahrolsun PKK, Şehitler ölmez vatan bölünme"' sloganı attı. Acılı anne baba, oğullarının tabutuna sarılıp, fotoğrafını öptü. Acılı baba, "Koray'ım yaşıyorsun" diye gözyaşı döktü.

AK Parti Adana Milletvekili Fatma Gürkan Zopçuk da, ön safta yer alarak cenaze namazını kıldı. Askerlikten sonra uzman çavuş olmaya karar veren şehidin cenazesi Feke ilçesine bağlı Süphandere köyüne götürülerek toprağa verildi.

ER EYÜP EYÜP ÇOLAKOĞLU VE PİYADE ASTEĞMEN BİLAL ÖZCAN

Hakkari'deki terör saldırısında şehit düşen Piyade Asteğmen Bilal Özcan (27) ve er Eyüp Çolakoğlu (20),Ataköy 5. Kısım Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuklarına uğurlandı. Camide bir araya gelen şehit aileleri, evlatlarının ardından gözyaşı dökerken, cenaze törenine katılan binlerce kişi gözyaşları dökerek, terörü lanetledi.

Şehit askerlerin cenazeleri, evlerinde helallik alınmasının ardından konvoy eşliğinde Ataköy 5. Kısım Camii'ne getirildi. Cenaze törenine, acılı ailelerin yanı sıra, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, AK Parti Milletvekili Hasan Şükür, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, CHP'li milletvekilleri Süleyman Çelebi, Sabahat Akkiraz, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, askeri erkan, gaziler ve binlerce vatandaş katıldı.

Katılımın yoğunluğu nedeniyle kalabalık cami dışına kadar taştı. Türk Bayrakları açan vatandaşlar, gözyaşı dökerek terörü lanetledi. Tören sırasında fenalaşan şehit yakınlarına, sağlık ekipleri gerekli müdahalede bulundu. Şehit piyade asteğmen Bilal Özcan'ın eşi Fatma Betül Özcan, babası Ali Osman Özcan, annesi Sadiye Özcan iye şehit er Eyüp Çolakoğlu'nun annesi Türkan Ergün'ü yakınları teselli etmeye çalıştı. Acılı aileler, şehit evlatlarının ardından gözyaşı döktü.

Cuma hutbesinde şehitlere geniş yer verildi. Hutbenin ardından şehitler için cenaze namazı kılındı. Piyade asteğmen Bilal Özcan'ın eşi Fatma Betül Özcan, törenin sonunda eşinin tabutuna sarılarak, "Sabırla bekledim seni bir ömür boyu, senin için dik duracağım" dedi. Fatma Betül Özcan metanetini korurken, şehidin annesi Sadiye Özcan, oğlunun tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

Törenin sonunda tekbirler eşliğinde camiden çıkarılan cenazeler, toprağa verilmek üzere Edirnekapı Şehitliği'ne gönderildi. Cami dışında bekleyen kalabalık grup, attıkları sloganlarla terörü lanetledi.

PİYADE ONBAŞI SONER ATEŞSAÇAN

Hakkari'deki terör saldırılarından şehit olan 24 askerden biri olan piyade onbaşı Soner Ateşsaçan bugün Artvin'in Yusufeli ilçesinde törenle son yolculuğuna uğurlandı.
Cenazesi dün ambulansla baba ocağı Yusufeli ilçesine getirilen Soner Ateşsaçan için bugün Yusufeli Meydanı'nda cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Vali Necmettin Kalkan, AK Parti İsrafil Kışla CHP milletvekili Uğur Bayraktutan, Husrev Salmaner, İl Alay Komutanı Alper Sır ile ailesi ve çok sayıda kişi katıldı.

Cenaze töreninde Soner Ateşsaçan'ın babası Mehmet ve annesi Fatma Ateşsaçan ile kardeşleri feryat ederken, Sonar Ateşsaçan'ın 6 çocuklu ailenin en küçük ferdi olduğu öğrenildi. Cuma namazı sonrasında kılınan cenaze namazının ardından Ateşsaçan'ın cenazesi ilçenin Bıçakçılar köyünden toprağa verildi.

UZMAN ÇAVUŞ HALİL ÖZDOĞRU

Hakkari'deki hain saldırıda şehit olan uzman çavuş Halil Özdoğru'nun cenazesi memleketi Sinop'ta toprağa verildi.

Dün akşam saatlerinde askeri uçakla Samsun'a, buradan da karayoluyla Sinop'a getirilen şehit Özdoğru'nun cenazesi, kaldırıldığı Sinop Atatürk Devlet Hastanesi morgundan sabah saatlerinde alınarak Erfelek ilçesine bağlı Uzungüngen köyündeki baba ocağına, ardından da ailesinin yaşadığı kent merkezindeki askeri lojmanlara götürüldü. Burada helallik alınmasının ardından şehidin cenazesi Valilik önünde oluşturulan tören alanına getirildi.

İl Müftüsü Yalçın Topçu tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından Özdoğru'nun cenazesi, Sinop Şehitliği'nde toprağa verildi.

Törene, şehidin ailesinin yanı sıra Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin, Vali Ahmet Cengiz, Kastamonu Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Çardakçı, Amasya Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Akyürek, Sinop Garnizon Komutanı Jandarma Albay Erhan Arıkan, Belediye Başkanı Baki Ergül, eski Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören sırasında şehidin babası Osman, annesi Şehri, eşi Nuray ve çocukları Onur (14),Ogün (13) ve Ozan Özdoğru (5) gözyaşlarına hakim olamadı. Şehidin büyük oğlu Onur Özdoğru, düzenlenen kortejin önünde babasının fotoğrafını taşıdı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı törende, vatandaşlar terör örgütü aleyhine sloganlar attı.

JANDARMA KIDEMLİ BAŞÇAVUŞ İBRAHİM GEÇER

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde şehit olan Jandarma Kıdemli Başçavuş İbrahim Geçer'in cenazesi, memleketi Konya'nın Akşehir ilçesinde toprağa verildi.

Akşehir Devlet Hastanesi morgundan alınan Geçer'in cenazesi, konvoy eşliğinde ilçeye bağlı Yazla beldesindeki baba evine getirildi. Burada şehidin annesi Fatma Geçer, ağabeyi İsmail Geçer, şehidin oğulları Mehmet Batuhan (17) ve Murat Geçer (14) gözyaşı döktü.

Daha sonra Merkez Camii'ne getirilen Geçer'in cenazesi cuma namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından belde mezarlığında toprağa verildi.

Cenaze törenine, şehidin yakınları, bazı milletvekilleri, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Yılmaz Özkaya, Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgenaral Namık Boran, Konya İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Yaşin, Akşehir 31. İkmal Merkez Komutanı İkmal Albay Ali İhsan İmre ve çok sayıda vatandaş katıldı.

UZMAN ÇAVUŞ MUSTAFA ASLAN

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde şehit olan uzman çavuş Mustafa Aslan'ın cenazesi memleketi Çorum'da toprağa verildi.

Dün akşam saatlerinde askeri uçakla Merzifon'a, buradan da karayoluyla Çorum'a getirilen Aslan'ın cenazesi, sabah saatlerinde Çorum Devlet Hastanesi morgundan alınarak Harmanlar Sokak'taki baba ocağına getirildi.

Şehidin eşi Pınar, annesi Salime, babası Ali Aslan ile kardeşleri Türk bayrağına sarılı tabutu kucakladı. Metanetini koruyan ve ağlamayan şehidin eşi Pınar Aslan, aile üyelerine de ağlamamaları konusunda uyarırken, anne Salime Aslan oğlunun fotoğrafını öptü. Burada helallik alınmasının ardından uzman çavuş Mustafa Aslan'ın naaşı, askerlerin omuzunda cenaze aracına konuldu.

Kortej eşliğinde Ulu Camiye getirilen Aslan'ın cenazesi öğle namazının ardından İl Müftüsü Mehmet Aşık tarafından kıldırılan cenaze namazı sonrasında Çorum Şehitliği'nde toprağa verildi.

Törene, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Vali Nurullah Çakır, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Hakan Saraç, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü bölge milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı tören sırasında vatandaşlar, terör örgütü aleyhine slogan atarak saldırıyı kınadı.

PİYADE ONBAŞI MESUT KAZANÇ

Hakkari'nin Çukurça ilçesinde şehit olan piyade onbaşı Mesut Kazanç'ın cenazesi Erzurum'da toprağa verildi.

Şehit Kazanç'ın cenazesi, Mareşal Çakmak Askeri Hastanesi'nden ambulansla Lalapaşa Camisi'nin avlusuna getirildi.

Burada düzenlenen cenaze törenine, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Erzurum Milletvekilleri Cengiz Yavilioğlu, Muhyettin Aksak, Adnan Yılmaz, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, 9. Kolordu Komutan Vekili Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Yusuf Kaya, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, AK Parti İl Başkanı Murat Kılıç, şehit Kazanç'ın ailesi, yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bakan Yıldırım, cenaze töreni sırasında ayakta durmakta güçlük çeken şehit babası Şevket Kazanç'ı teselli etti. Cuma namazı sonrasında Erzurum Müftü Vekili Osman Yazıcı'nın kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin cenazesi top arabasına konuldu.

Lalapaşa Camisi'nin önünden top arabasına konulan cenaze, Havuzbaşı'ndaki Atatürk Anıtı'na getirdikten sonra askeri araçla Palandöken ilçesine bağlı Konaklı Mahallesi'ndeki mezarlığa götürüldü.

Burada bir süre omuzlarda taşınan Kazanç'ın cenazesi, okunan duaların ardından toprağa verildi. Mezarlıktaki törene de katılan Bakan Yıldırım, Konaklı İlköğretim Okulu'nda taziyeleri kabul eden şehidin ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Yıldırım daha sonra Erzurum'a hareket etti.

MAYIN PATLAMASI SONUCU ŞEHİT OLAN UZMAN ÇAVUŞ MEHMET ULUSOY

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde, teröristlerin döşediği mayının patlaması sonucu şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Ulusoy (27),memleketi Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi.

Şehit Uzman Çavuş Mehmet Ulusoy için İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı binası önünde tören düzenlendi.

Ulusoy'un Türk bayrağına sarılı tabutuna sarılan baba Zübeyir, anne Banu, eşi Necla Ulusoy, gözyaşlarına hakim olamadı.

İl Müftüsü Ramazan Çortul tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından şehit Ulusoy'un naaşı Kadirli Asri Mezarlıktaki şehitliğe getirilerek, toprağa verildi.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı törende, Türk bayrakları açan gruplar terör örgütü aleyhinde sloganlar attı.

Evli ve eşinin 7 aylık hamile olduğu öğrenilen Ulusoy'un 2 yıllık uzman çavuş olduğu öğrenildi.

Törene Ulusoy'un yakınlarının yanı sıra Vali Celalettin Cerrah, AK Parti Osmaniye Milletvekili Suat Önal, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Aktı, Osmaniye Alay Komutanı Kurmay Albay Uğur Özbek, Kaymakam Necip Çakmak, Sumbas Kaymakamı Orhan Aktürk, Emniyet Müdürü Bayram Kadir Tüylü ve diğer ilgililer ile çok sayıda vatandaş katıldı.