Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem "Halil, tavuk bile kesemez"

    Adana'da, sosyal medyadan kendisini kadın olarak tanıtıp, randevulaştıktan sonra kadın kıyafetiylebuluştuğu Kazım Fidancı'yı kalbinden bıçaklayarak, öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Halil İ. ve cinayeti azmettirdiği öne sürülen Nizami K.'ninyargılanmasına devam edildi. Duruşmadatanık olarak dinlenen sanıkların arkadaşı S.B., "Kazım'ı Nizami öldürmüş olabilir. Halil cinayet işlemek değil, tavuk bile kesemez" dedi

    Olay, 22 Ağustos 2017 tarihinde,merkez Sarıçam ilçesine bağlı Bayramhacılı Mahallesi Seyhan Baraj Gölü kıyısında meydana geldi. Park halindeki araçlarda kontrolyapan polis ekibi, 01 KN 889 plakalı otomobilin sürücü koltuğundaki kişinin hareketsiz durduğunu fark etti. Aracın kapısı açılarak, yapılan incelemede, sürücünün yaşamını yitirdiği belirlendi. Cansız bedenin, ailesinin kayıp başvurusu yaptığı, sanayi bölgesinde çatı malzemesi üretilen iş yeri bulunanKazım Fidancı'ya ait olduğusaptandı.

    SOSYAL MEDYABAĞLANTILARI BELİRLENDİ

    Polis ekipleri, cinayeti aydınlatmak için 9 ay boyunca 5 mahallede yüzlerce kişiyle görüştü. 350 güvenlik kamerasının kayıtlarınıinceleyen ekipler, Kazım Fidancı'nın, Yenidoğan Mahallesi'nde bir kadını otomobiline aldığınıdaha sonragöl kenarına geldiğini tespit etti. Kadını tanıyan çıkmayıncaFidancı'nın otomobiline binen kişinin, kadın kıyafeti giyen erkek olabileceği değerlendirmesinde bulunuldu. Uzman kişilerden de görüş alanekipler, şüphelinin, kadın kıyafeti giyen erkek olduğunu saptadı. Polis ekipleri, Kazım Fidancı'nın görüştüğü erkekleri de tek tek araştırdı;ancak otomobile binen şüpheliye ulaşamadı. Fidancı'nın, 21 Ağustos 2017'de bir kadınla görüşmek için sosyal medya hesabından randevulaştığıve onu Yenidoğan Mahallesi'nden aracına aldığı belirlendi. Yine sosyal medya üzerinden yapılan çalışmada, Fidancı ile görüşmek isteyen kişinin, kadın ismiyle hesap açan Halil İ. olduğuortaya çıkarıldı.

    EŞ CİNSEL İLİŞKİ ÇIKTI

    İHA'nın haberine göre; Halil İ.'nin, Kazım Fidancı'nın yanında 20 yıl çalışan Nizami K. ile ilişkisi olduğu belirlendi. Nizami K.'nin, 2 yıl önce Fidancı'nın yanından ayrılıp, çatı malzemeleri satılan iş yeri açtığı; ancak piyasadaki bütün işleri Fidancı aldığı için Nizami K.'nin iş yapamadığı saptandı.

    Tefeciden 20 bin lira alan Nizami K.'nin, Fidancı'yı kefil gösterdiği, ödeyemeyince de borcun 100 bin lira olduğu, tefecilerin Fidancı'yı, Fidancı'nın da Nizami K.'yi sıkıştırdığıtespit edildi.

    Halil İ.'nin, Nizami K.'nin iflas etmemesi için sosyal medyada kadın ismiyle hesap açıp, Kazım Fidancı ile irtibata geçtiği, 21 Ağustos'tada buluşmak için randevulaştıklarısaptandı.

    Halil İ.'nin, Fidancı ile görüşmeye kadın kıyafetiyle geldiği belirlendi. Fidancı'nın, otomobile binen Halil İ.'yi erkek olduğunu anlayıp, araçtan indirmek istediği;ancak Halil İ.'nin, Fidancı'nın boğazına bıçak dayayarak, göl kenarına götürüp, burada kalbinden tek bıçak darbesiyle öldürdüğütespit edildi. Nizami K.'nin ise olay yerine gelip, Halil İ.'yi götürdüğüsaptandı.

    Bu bilgiler üzerineHalil İ. veNizami K., gözaltına alındı. Halil İ., emniyetteki ifadesinde, eş cinsel olduğunu, uzun süredir Nizami K. ile ilişki yaşadıklarını ve bu nedenle Kazım Fidancı'yı öldürdüğünü söyledi. Nizami K. ise Fidancı yüzündeniş yapamadığını, iflas ettiğini Halil İ.'ye anlattığını, onun da kendisine aşık olduğu için Fidancı'yı öldürdüğünü, kendisinin 'Öldür' emri vermediğini öne sürdü. Adliyeye sevk edilen Halil İ., 'adam öldürmek'ten, Nizami K. ise 'adam öldürmeye azmettirmek' suçundan çıkarıldığınöbetçi mahkemecetutuklandı. Sanıklar hakkında ağırlaştırılmış ömür boyuhapis cezasıistemiyle dava açıldı.

    'TAVUK BİLE KESEMEZ'

    Adana 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına, Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Nizami K. ve Halil İ., Ses ve GörüntüBilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada ayrıca sanıkların arkadaşı, başka suçtan Adana E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan B.S. de SEGBİS ile bağlanıp, tanık olarak dinlendi. Kazım Fidancı'yı uzun süredir tanıdığını dile getirenB.S., mahkeme heyetine, "Sanayide kaynakçı olarak çalışıyorum. Kazım Fidancıiş yeri açsın, diye Nizami'ye 150 bin lira para verdi. Kazım'ı Nizami öldürmüş olabilir. Halil cinayet işlemek değil, tavuk bile kesemez" dedi. Tutuklu sanık Nizami K. ise hakkındaki suçlamayı kabul etmedi.

    Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verip, duruşmayı erteledi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ