Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu İsrail askeri 16 yaşındaki Filistinli kızın evini bastı, gözaltına aldı!

    Filistin Halk Direniş Komiteleri'nden aktivist Hilmi et-Temimi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, askerlerin bu sabah Ahed et-Temimi'nin Ramallah kentinde ailesiyle yaşadığı eve baskın düzenlediğini ve evi aradıktan sonra Ahed'i gözaltına aldığını söyledi.

    Temimi, askerlerin Ahed'i götürdükleri yer hakkında bilgi vermediğini belirtti.

    Ahed'in gözaltı sebebi henüz bilinmiyor. İsrail medyası dün Ahed'in, askerleri evinin önünden kovduğu görüntüleri yayımlamıştı.

    "Filistinli cesur kız" olarak bilinen Ahed, 2012 yılında ağabeyi gözaltına alındığında İsrail askerlerine karşı gösterdiği tavır nedeniyle İstanbul'da "Hanzala Cesaret Ödülünü"ne layık görülmüştü.

    REKLAM

    "İsrail askerine kafa tutan Filistinli kız" olarak dünya gündemine gelen Ahed, Başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da buluşmuştu.

    İsrail askerleri, sabah saatlerinde gözaltına alınan "Hanzala Cesaret Ödülü" sahibi Ahed et-Temimi'nin annesini de gözaltına aldı.

    Ahed'in babası Basim et-Temimi AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızlarıyla ilgili bilgi almak üzere Ramallah'ın doğusundaki "Binyamin" gözaltı birimine giden eşi Neriman'ın İsrail askerleri tarafından gözaltına alındığını belirtti.

    Temimi, eve dönmeyen karısından sabahtan beri haber alamadığını, daha sonra aile avukatlarının kendisine eşinin gözaltına alındığı bilgisini verdiğini söyledi.

    İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Ahed'in gözaltına alınmasının ardından, "Sadece söz konusu kızın değil yakınlarının da hak ettikleri cezadan kurtulamayacağı" açıklamasında bulunmuştu.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ