Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İSTANBUL (AA) - İHH İnsani Yardım Vakfı'nın "İyilikte Yarışan Sınıflar" projesiyle bu yıl 1 milyonu aşkın öğrenci, 20 binden fazla yetime hamilik yapıyor.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, ailelerini kaybeden, sahipsiz ve korumasız kalan yetimlerin çoğu İslam coğrafyası üzerinde bulunuyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk askerliği ve işçiliği, organ mafyası, madde bağımlılığı, suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri, korumasız çocukların karşılaşabileceği tehditlerden bazıları.

Vakıf tarafından geliştirilen Yetim Sponsorluk Sistemi ile 54 ülkede yaklaşık 95 bin yetim çocuğun her ay düzenli olarak bakımı üstleniliyor. Okullardaki ve kurslardaki öğrenciler de "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var - İyilikte Yarışan Sınıflar" projesiyle yetim kardeşlerine hamilik yapıyor.

Bu kapsamda, 41 yetimin hamiliğini istikrarlı bir şekilde sürdüren Güngören İmam Hatip Ortaokulu'nda, İHH Yetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Reşat Başer, sunum yaptı.

Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman'ın da katıldığı sunuma Okul Müdürü Mehmet Erdem Akaydın ve Okul Proje Sorumlusu Öğretmen Fatih Arıkan eşlik etti.

Sunum sonrasında proje detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, ilçede toplamda 202 yetimi desteklediklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Öğrencilerimizin belkide hiç adını dahi duymadığı coğrafyalardaki kardeşlerine sırf insan olmaları gerçeğinden hareketle onlarla aynı potada buluşmalarından daha güzel bir duygu olamaz. Okulumuzdaki öğrencilerimiz 41 yetimle ilçe birinciliğini elde ettiler. Bu nedenle 41 kere maşallah diyorum kendilerine. Protokol imzalayarak bakanlığımız da bu projeye destek verdi."

- Proje hakkında

İHH'nın, MEB, DİB ve Eğitim-Bir-Sen ile işbirliği halinde 2013'ten bu yana sürdürdüğü "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var – İyilikte Yarışan Sınıflar" projesiyle 2017- 2018 eğitim öğretim dönemi sonunda 8 bin okulda 1 milyondan fazla iyiliksever öğrenci Türkiye ve dünya genelinde 20 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstlendi.

Projeyle eğitim öğretim müfredatı içerisinde bulunan çocuklar ve gençler Türkiye ve dünya üzerindeki yetim çocuklarla bir araya geliyor.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.