Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yerel Haberler İzmir Haberleri

    Kısa süre önce yola çıkan SEY Vakfı, ilk faaliyetini gerçekleştirmeye başladı. Vakıf, ailesi asgari ücretle geçimini sağlayan, anaokul ve ilkokul öğrencisi 20 çocuğa burs verecek.

    52 yıldır eğitim alanında faaliyet gösteren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının kurucuları Semra ve Enver Yücel adına kurulan Semra & Enver Yücel (SEY) Vakfı, mayıs ayında yola çıktı. Pek çok farklı alanda çalışmalar yürütecek olan Semra & Enver Yücel Vakfı, işe ekonomik açıdan dezavantajlı çocuklara burs vermekle başladı. Bu sene için, anaokulu ve ilkokul çağındaki 20 çocuğa tam eğitim bursu verilecek. Burs kazanan öğrencinin ailesi, vakıfla birlikte bir okul belirleyecek. Vakıf, o okulun tüm eğitim ücretlerini ve eğitime bağlı yemek, kıyafet, kitap, servis gibi tüm yan giderlerini karşılayacak. Bursa başvurmanın temel koşulu, öğrencinin ailesinin geçimini asgari ücretle sağlaması.

    “Amaç, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak”

    SEY Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel, bursu eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla vereceklerini söyledi. Yücel, “Hepimizin çocuğu aynı doğuyor aslında. Fırsatları olan aileler, çocuklarına sundukları imkanlarla onların iyi bir eğitim almasını, yabancı dil öğrenmesini, bir müzik aleti çalmasını ve daha benzeri bir çok şeyi yapmasını sağlıyor. Onlar daha zeki olduğu için değil, fırsatları olduğu için tüm bunları öğreniyor. Ya imkanı olmayanlar? O nedenle bu bursu kazanmanın temel koşulunu, aile geçiminin asgari ücretle sağlanması ya da anne ve babanın işsiz olması koşuluna bağladık. Eğitimde fırsat eşitliğini elbette tek başımıza başaramayız ama el birliği ile bunu yapabiliriz” dedi.

    "Küçük yaş grubundaki çocuklara yoğunlaşacağız”

    SEY Vakfı Başkan Vekili Begüm Yücel Çabakçor ise, bursu özellikle küçük yaş grubuna sağlamalarının nedenini, “Öğrenci bursları genellikle üniversite kademesinde veriliyor. Halbuki araştırmalar gösteriyor ki; bir ülkede eğer ana sınıfına, ilkokula, 1 dolar yatırım yapılıyorsa, o 1 Dolar o ülkeye 7 dolar olarak geri dönüyor. 7 katı bir getiri, kazanç sağlıyor. Bu bakımdan bursun bu yaş grubundaki çocuklara verilmesini çok önemsiyoruz. Vakıf bünyesinde tabii ki lise, üniversite öğrencileri için de projelerimiz olacak ama asıl küçük yaş grubundaki çocuklara yoğunlaşacağız” diyerek açıkladı.

    Başvurular 1 Temmuz’da başladı

    Türkiye’nin her yerinden kabul edilen ve 1 Temmuz’da başlayan SEY Vakfı Gelecek Bursu başvuruları, 30 Temmuz’a kadar seyvakfi.org internet sitesi üzerinden yapılabilecek. Başvurular, öğrencinin ailesinin ekonomik şartlarına göre vakıf burs komitesi tarafından değerlendirilecek.

    Anadolu Ajansı ve DHA tarafından geçilen tüm İzmir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İzmir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

    Günün Önemli Manşetleri

    Benzer Haberler