Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ÖZGE MİNE SARIÇAM / HABERTURK.COM

osaricam@haberturk.com

Günümüz Türkiye'sinde iki tip gençlik oluşturuldu; aksırana, tıksırana kadar içenlerle muhafazakar bir yaşam benimseyip kendi çemberlerine kapananlar. Halbuki hepimiz gençtik ve iki zıt kutba ayrılmamız gerekmiyordu. Bir yaşam tarzını benimseyen, diğer grubu dışladı. Aslında durum bu kadar karmaşık olmak zorunda değil.

Eğlenmek TDK'ya göre; neşeli, hoşça vakit geçirmek demek. Eğlenmenin dili, dini, siyasi görüşü yok. En azından Türk dilinde öyle tanımlanmıyor.

İstanbul'dan tüm Türkiye'ye yayılacağını düşündüğüm yeni bir eğlence akımı başladı; kahvecide gündüz yapılan elektronik müzikli parti. "Parti" ve "elektronik müzik" kelimeleri yan yana gelince cümlenin içinde alkol olmaması ilgimi çekti. Burası Cumartesi gecesinden kalma bünyelerin ayılma yeri, burası alkol tüketmeyen ve sakin takılmayı sevenlerin mekanı.

"Bean Beat Bite" partilerinde DJ var, simit, kurabiye, meyve var, güzel insanlar güzel muhabbetler var. Olmayan tek şey alkol. En son alkol almadan bu kadar eğlendiğimde çocuktum sanırım.

NOW organizasyon; daha önce her hafta başka bir Tekel bayisinde düzenlediği DJ'li parti akımını bu kez kahvecilere taşımış, Rave Magazin de destek vermiş. İşte karşınızda İstanbul'un ara sokaklarında başlayan yeni nesil eğlence; Pazar günü ayılma serisi. Alkolsüz eğlence diye buna derim!

Fikir nasıl ortaya çıktı?

Anıl Yangın: Daha önce Tekel bayilerinde benzer bir seriye başlamıştık ve içki satışının bittiği saaten önceki iki saatte tekele müzik getirmiştik. Bu sefer de İstanbul kent kültürünün yeni fenomeni 3. dalga kahve dükkanlarında bir seri yapma fikri biz (NOW.) ve Rave Mag ile Twins Coffee Roasters’ta ortaya çıktı. İnsanlar cuma, cumartesi geceleri eğleniyor ve alkol tüketimine bağlı olarak da yoruluyorlar. Pazar günlerini ise dinlenmeye ve ayılmaya ayırıyorlar. Biz de öyle bir etkinlik yapalım ki, atıştırmalıklar olsun, insanlar kahvelerini içip sohbet etsin, ikramlarımızdan yesinler istedik. Bir de gece kulüplerinde dans müzikleri çalan DJ’lerin Pazar kahvesine uyan daha sakin setlerini canlı olarak dinlesinler dedik.

Agah Uz: İşin matematiği Tekel bayilerinde yaptığımız şeyle aynı; bir mekanda başladı, şimdi İstanbul’un diğer kahve dükkanlarında  gezerek devam edecek. Ama biri bayıltırken biri ayıltıyor.

14.00’de başlayıp 18.00’de kesin bitiyor mu yoksa daha uzun sürdüğü de oluyor mu?

Agah Uz: Tekel batilerinde alkol yasasından ötürü 20.00’de başlayıp 22.00’da kesin olarak bitiriyoruz. Ama kahvecide bitirme saatlerimiz esnek.

"ALKOL TÜKETMEYENLER İÇİN EĞLENCE"

Bu vesileyle yeni bir akım başlattığınızı düşünüyor musunuz? Muhafazakar veya alkol kullanmayan kesimin de gelip elektronik müzik dinleyerek belli ortamlara katılabilmesi gibi…

Anıl Yangın: “Alkol tüketmeyen insanlar için de eğlence” demek daha iyi olur.

Agah Uz: Ya da elektronik müziğin alkol tüketilmeyen bir yerde de tüketilebilir olduğunu gösteren bir şey diyebiliriz.

Anıl Yangın: Evet, yaptığımız şey daha çok müzik odaklı.

Agah Uz: Yani “Şimdi de muhafazakarlar için elektronik müzik çalacağız” gibi bir yaklaşımımız yok. Elektronik müziğin alkollü mekanlarla özdeşleştirilmesi algısını kıran bir akım gibi düşünebiliriz.

Bu tarz etkinliklerin arkasında hep Rave Magazin adını görüyoruz. Yenilikçi ve güzel bir kültür sanat platformu olmuş. Peki bu etkinliğe hangi aşamada dahil oldun?

Taner Turna: İlk önce ortaya fikri attık sonra Anıl’lar bunu olgunlaştırdı. Yani NOW organizasyon kısmına, Rave Mag de dijital medya kısmına el attı. Zaten uzun süredir ortak bir etkinlik yapmak istiyorduk. Şimdi siteden de “Bean Beat Bite” adı altında şarkı listeleri yapılıyor. Rave Mag’in dijital ortamdan çıkıp insanların içine karışmasını istiyorduk. Coffee shop’lar (kahve dükkanları) da genelde okuyan insanların takıldığı yerler olduğu için hedef kitlemizdi.

"KAHVENİN KANUNEN YASAĞI YOK"

Peki etkinlik her zaman Twins Coffee şubelerini mi geziyor?

Anıl Yangın: Hayır, bir sonraki 25 Ocak Pazar günü Brew Lab'de gerçekleşecek. Diğer etkinliklerin de MOC, Geyik Coffee Roastery, TWINS Coffee Roasters, Gravite, Dört Kadıköy'de gerçekleşmesi planlanıyor.

Kimler çalacak?

Anıl Yangın: Kahve dükkanlarına müzik getirecek isimler arasında Island Man, Violations Radio, Sevil Soylu, Fake Pat, Murat Uncuoğlu, Alican, Bakl, Yang, Thousand Fingers, Hemi ve Agahuz var.

Ne zamana kadar devam edecek?

Agah Uz: Şu anda yaza kadar planlı bir şekilde devam edecek ama hiç bitirmemeyi planlıyoruz. Zaten kahve dükkanları sürekli artıyor. Kanunen kahvenin herhangi bir yasağı da yok. Herkese açık, sadece kahve alıyorsunuz ve içerideki atıştırmalıklar da bedava. Mesela bugün 30 tane simit, kurabiyeler ve 8 buçuk kilo mandalina yendi. (Gülüyorlar…)

Maddi bir kazancınız olmuyorsa, sadece insanlar eğlensin diye mi yapıyorsunuz?

Agah Uz: Aslında insanlar network (bağlantı) oluştursun, konuşsun, kaynaşsın diye yaptık.

Taner Turna: Çok sosyal bir alan olduğu için herhangi biriyle çok rahat iletişim kurabiliyorsun. Çok da güzel bir kitle geliyor. O yüzden çok avantajlı. Hatta uzun süre görüşmeyen insanların buluşma noktası oldu.

Agah Uz: Club’a arkadaşınla buluşup sohbet etmek için gitmezsin mesela ama kahveciye gidersin.

Anıl Yangın: Ana mantığı özetlemek gerekirse; eğlencede üçüncü dalga kahve dükkanları revaçta. Sakin müzikler, kahve ve atıştırmalık ve bol muhabbetle Pazar günü ayılma serisi.

HAKAN ÖZKAN ( DJ, Producer at Thousand Fingers/ Paradisko)

"İNSANLAR ÖZLEDİKLERİ ORTAMI KAHVECİDE BULUYOR"

Kahve içerken ne tarz müzikler dinlersin?

Genelde yorucu olmayan, bulunduğum mekan ile uyumlu müzikleri tercih ederim. Mesela evde moody tınılar ile rahatlarken, bir kahvecide oturuyorsam orada enerjimi yükseltecek funky beat’ler duymak istiyorum. Ya da doğanın içinde, deniz kenarındaysan hiçbir şey dinlememek en güzeli.

Sence insanlar kahvecide de club’taki kadar eğlenebiliyor mu?

Gözlemlediğim kadarıyla insanlar club’ta yaşayamayıp özledikleri ortamı kahvecide buluyorlar. Düşünsene club’ta yoğun ve yüksek sesli müziğin etkisi altındasın, yakın çevrenle kısa diyaloglarla iletişim kuruyorsun ve tepişip ordan oraya koşuşturuyorsun. Sabah olduğunda telefonunda hatırlamadığın numaralar, tanımadığın Facebook arkadaşları. Sonra geceden bir arkadaşını arıyorsun ve kahveciye geçiyorsun. Sana orda olup bitenleri anlatıyor, ‘’ah ya’’ diyorsun, diğer tanıştığın insanları da çağırıyorsun ... Uzun uzun konuşuyorsun, belki çok şey paylaşıyorsun ya da diğer tarafa dönüp arkadaşına dert yanıyorsun ama evine kafan rahat ve huzurlu dönüyorsun. Açıkçası ikisi de insana farklı duyguları yaşatıyor, ama evet kahvecide de eğleniyorlar.

Thousand Fingers olarak buradasın. Normalde bu isim altında yaptığın müzikle kahvecide çaldığın müzik arasında bir fark var mı? Daha chill out parçalarla mı değiştiriyorsun?

Tabi ki var :) Thousand Fingers normalde daha agresif, sağı solu belli olmayan, daha hızlı biri. Ama Pazar sabahı, hafta sonunun bütün yorgunluğu var. Daha sakin oluyor ister istemez ama o funky yapısını hiç bozmuyor. Geceleri tech house, house ve techno türevlerini tercih ederken güneş doğduğunda chill-out, soul, down tempo çalmaktan keyif alıyor.

DJ set up’ı kurmadığını ve işini laptop’la hallettiğini gördüm. Neden?

Kahve dükkanları mimari açıdan sahne konsepti göz önünde bulundurularak tasarlanmadığı için sana sağlanan alanı verimli şekilde kullanmak durumundasın ve bunu laptop ile en pratik şekilde sağlıyorsun. Ayrıca sakin ortam, sakin insanlar, sakin müzik. Mouse pad tüm ihtiyaçlarını gerekli sürede karşılamana imkan sağlıyor. Club için aynı şey geçerli değil; kurulman için sana sağlanan bir sahne var. Enerjisi yüksek bir işle uğraşıyorsun, zaman daha hızlı akıyor ve müziği kontrol etmek için daha fazla parametreye ulaşma ihtiyacı duyuyorsun. Bu nerde ne çaldığına bağlı, yoksa her şey elinin altında olsun isteyenlerdenim.

"İNSANIN AKLINA GİRİP, UYUTMUYORLAR!"

Hemi ile ortak projen Paradisko ile yaz boyu en popüler mekanlarda çaldınız. Yeni projeleriniz, planlarınız neler?

Hemi ile kafamızda binlerce plan sırayla gidiyoruz ama geçen yıllardan kalma Disco’nun B yüzü: Balat Issue organizasyonlarını devam ettirecek düzgün bir yer bulma fikri hep içimizi kemiriyor. Diğer yandan yolunu dört gözle beklediğimiz Şubat ayında yayınlanacak, Munk’ın da içinde olduğu Remix Ep’miz var ve bir de yurtdışı performansları tabi. Şimdilik açılışı Budapeşte ile yapıyoruz ama yaza turne formuna girmesini hedeflediğimiz birkaç event kesinleşti, bunları düzene sokmak için farklı ülkelerden ajanslar ve organizatörler ile görüşmelerimiz sürüyor.

Sence bu fikir neden daha önce birinin aklına gelmedi? Bu etkinlikle ilgili ne düşünüyorsun?

Neden gelmedi gerçekten ben de bilmiyorum, ama fikir babalarını duyduğumda da hiç şaşırmadım. Daha önce ‘10’dan sonra içki satışı yok ama 10’a kadar müzik var’’ mottosuyla Last Two Hours partilerini düzenleyen, yeni nesil organizasyon ekibi NOW orijinal konseptiyle tekrar aradan kafayı çıkarttı, son etkinliklerde Rave Magazine’i de ortak edip, kahveli bir şey yaptım gelsene diye kaş göz yapıyorlar. Sanki geceleri yeteri kadar parti yapmıyorlarmış gibi Pazar'larımızı da yediler. Öncesinde ne güzel evde yastık yorgan miskinlerken, kalk gel kahve içelim diye insanın aklına girip, uyutmuyorlar. Bir de kendi halinde açık büfeleri var,  diyet kampı gibi, resmen aç kalıyoruz. Aslında biraz pasta, börek falan her şey çok daha iyi olabilir. Mutfak olayına el atmaları şart, her Pazar bunu düşünüyorum.