Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Sabahattin Ali’nin, 1992 yılından bu yana 1.5 milyon adet satış rakamı elde eden “Kürk Mantolu Madonna” adlı romanı, pop star Madonna ile karıştırılmasıyla gündeme geldi. TV8’de yayınlanan bir programda sunucu Funda Özkalyoncuoğlu, romanın dünyaca ünlü pop şarkıcısı Madonna hakkında yazıldığını söyleyerek büyük bir gafa imza atmıştı. Habertürk’e konuşan Sabahattin Ali’nin kızı Prof. Dr. Filiz Ali, Berlin’de bir galeride, sanatçının otoportresine âşık olan Raif Efendi’nin anlatıldığı “Kürk Mantolu Madonna” adlı romandaki kadının kim olduğuna dair ipuçları verdi. Filiz Ali, “Babam mektubunda Frolayn Poder adında bir kadına âşık olduğunu söylüyor. Ancak onun dışında kimse bir şey bilmiyor. Ortalıkta ne resmi var, ne de Frolayn Poder’den bir şey” yorumunu yaptı.

‘FİLM İÇİN DAHA ÖNCE ANLAŞMIŞTIK’

1965’ten bu yana birçok kişinin ‘Kuyucaklı Yusuf’ ve ‘Kürk Mantolu Madonna’ kitaplarını filme uyarlamak istediğini açıklayan Filiz Ali, “Kuyucaklı Yusuf uyarlandı. ‘Kürk Mantolu Madonna’ da uyarlanmak istendi. Birçok kez senaryolar yazıldı. En son İlksen Başarır ve Mert Fırat’ın başrolde oynayacakları ‘Kürk Mantolu Madonna’ film uyarlaması yapılacaktı. Anlaştığımız süreyi geçirdiler. Şimdi de medyada yer alan isimlerle anlaşıldı” dedi.

‘HEM BİLGİSİZ HEM DE BİLİNÇSİZ’

Babasının kitabında geçen Madonna’nın, Amerikalı pop star Madonna ile karıştırılması konusunda ise Filiz Ali, “Hem bilgisiz, hem de bilinçsiz bir nesil yetişti. Bunun önüne geçmeliyiz” dedi.

3 MİLYON SATIŞTAN 1.5 MİLYONU MADONNA

Sabahattin Ali’nin kitaplarını 1992’den bu yana basan Yapı Kredi Yayınları, şu açıklamayı yaptı: “Bizim yaptığımız Sabahattin Ali seçkileri, romanları, hikâyeleri, yazıları, şiir ve mektupları dahil 18 başlıkta kitabı yayınevimiz tarafından basılıyor. Hepsinin toplam satışı 3 milyonu geçti. Bunun yaklaşık yarısı da Kürk Mantolu Madonna’ya ait.”

Sami AKBIYIK/GAZETE HABERTÜRK