Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden usta tiyatrocu Erol Günaydın (79) için Beyoğlu'ndaki Ses Tiyatrosu'nda tören düzenleniyor.Günaydın'ın cenazesi arkadaşlarının omuzlarında Ses Tiyatrosu'na getirilerek, yıllardır sanatını icra ettiği sahneye konuldu. Tabutun üzerine babasının başından çıkarmadığı şapkasını koyan Günaydın'ın kızı Günfer Günaydın, gözyaşlarına boğuldu. Sanat camiasından çok sayıda ismin hazır bulunduğu törende sanatçı dostları Günaydın için gözyaşı döktü.


Günaydın ile yıllarca birlikte çalışan oyuncu Tuncel Kurtiz, "Erol'la ben harikulade bir macera yaşadım. Onun dehasına inandım. Yapabileceklerinin hepsini yapamadım. Harikulade işler peşindeydi. Hem sahnemizde, hem sinemamızda yaşayacaktır" dedi.

Haldun Dormen ise Günaydın ile birçok projede birlikte çalıştıklarını ifade ederek, "İlk aktörümdü, talebemdi. Yıllarca birlikte çalıştık. Dizi yaptık, reklam yaptık, film yaptık. Üç dört ömre sığacak kadar çok şey yaptık" diye konuştu.

Rasim Öztekin de Erol Günaydın ile ilk olarak 1986 yılında birlikte çalışmaya başladıklarını belirterek, "Oynayacağımı öğrendiğim gece uykularım kaçtı. 86'dan sonra Erol ağabeyle bir sürü oyunda beraber olduk. Beraber meddahlık yaptık. Son meddahımızdı. Türkiye çok önemli bir oyuncuyu, üstadı kaybetti. Türk tiyatrosu Erol Günaydın'ı kaybetti. Ama benim için oyuncudan çok baba, ağabey, arkadaştı. Oyunculuk dışında Erol ağabeyden daha başka kazanımlarım oldu. Dünyaya neşeli, pencereden bakmayı insan duruşunu öğrendim. Dolayısıyla ben bir Erol Günaydın'ı değil, konservatuarımı kaybettim" dedi. Öztekin, açıklamaları sonrasında gözyaşlarını tutamadı.

İHA