KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Samsung

1 Mart 1938 tarihinde kurucu başkan Byung-Chull Lee, Mançurya'ya ve Pekin'e kurutulmuş Kore balıkları, sebzeler ve meyveler satan, esas olarak ihracata odaklanan şirketi Daegu, Kore'de kurdu. Korece adı "üç yıldız" anlamına gelen Samsung, on yılı az aşan bir süre içerisinde, kendi un değirmenleri ile şekerleme makinelerine, kendi üretim ve satış operasyonlarına sahip oldu. Bu mütevazı başlangıçlarla, Samsung, bugün hala aynı adı taşıyan modern bir küresel şirkete dönüştü.

Samsung 1970'li yıllarda; ağır sanayi ile kimyasal ve petrokimyasal endüstrilere yatırım yaparak, gelecekteki büyümesinin stratejik temellerini attı. Samsung için diğer bir büyüme hamlesi de, gelişmekte olan ev elektroniği pazarında gerçekleşti. Kore pazarında zaten en iyi üreticilerden biri olan Samsung Electronics, ilk kez bu dönemde ürünlerini ihraç etmeye başladı.

Samsung, 1970'lerin sonları ile 1980'lerin başlarında, faaliyet gösterdiği temel teknoloji alanlarını çeşitlendirdi ve küresel ölçekte genişletti. Bu dönemde Samsung, dünyanın en iyi beş elektronik firmasından biri haline gelmek amacıyla, eski şirketlerini yeniden yapılandırmaya ve yeni iş alanlarına girmeye başladı.

1990'lı yılların başında, ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin karşısında müthiş zorluklar vardı.

1990'ların ortalarında Samsung, dünyada birinci sınıf ürünler geliştirmeye kendini adayarak, her alanda müşteri memnuniyeti sağlayarak ve sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak iş faaliyetlerinde devrimci adımlar attı. Tüm bu adımlarda, "önce kalite" vizyonu hakimdi.

Kore'de faaliyet gösteren hemen hemen tüm şirketleri olumsuz etkileyen 1997 mali krizine rağmen, Samsung büyümeyi sürdüren az sayıda şirket arasında yer aldı. Samsung bu başarıyı, dijital ve ağ teknolojilerindeki liderliği ile elektronik, finans ve ilgili hizmetlere sürekli odaklanmasına borçluydu.

Dijital çağ, küresel iş hayatında devrimsel nitelikte bir değişime neden oldu ve fırsatlar getirdi. Samsung da gelişmiş teknolojiler, rekabetçi ürünler ve sürekli yenilik ile bu değişimlere gerekli yanıtı verdi.

Samsung, elektronik işletmesinin başarısıyla, teknolojide bir endüstri lideri olarak küresel anlamda tanınmıştır ve artık bir numaralı küresel 10 markadan biri olarak sıralanır.

SAMSUNG ELECTRONIC TARİHÇESİ

1- 1970 yılında Samsung-Sanyo, siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

2- 1972 yılında Samsung-Sanyo, iç pazarda satılmak üzere siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

3- 1974 yılında Samsung Heavy Industries ve Samsung Petrochemical şirketi kuruldu, Samsung-Sanyo, çamaşır makinesi ile buzdolabı üretimine başladı.

4- 1976'da Samsung Electro-Mechanics, 1 milyonuncu siyah beyaz televizyonu üretti.

5- 1977 yılında Samsung Precision Co. şirketi kuruldu (şimdiki adı Samsung Techwin'dir), Samsung Electronics, renkli televizyon ihraç etmeye başladı, Samsung Fine Chemicals ve Samsung Construction şirketi kuruldu.

6- 1979 yılında Samsung Electronics, mikrodalga fırınların seri üretimine başladı.

7- 1980 yılında Samsung Electronics, klima üretimine başladı.

8- 1981 yılında Samsung Electronics, ilk mikrodalga fırınları (Kanada'ya) ihraç etti (model: RE-705D) ve Samsung Electronics, 1 milyonuncu renkli televizyonu üretti.

9- 1983 yılında Samsung Electronics, kişisel bilgisayarların (PC'ler) üretimine başladı.

10- 1986 yılında Samsung Electronics, dünyanın en küçük ve en hafif 4 mm'lik video kaset kaydedicisi geliştirdi.

11- 1987 yılında Samsung Advanced Institute of Technology (Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü) araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek amacıyla oluşturuldu.

12- 1991 yılında Samsung Electronics, cep telefonunun geliştirilmesini tamamladı.

13- 1992 yılında Samsung Electronics cep telefonu sistemi geliştirdi, 250 MB disk sürücüsünün geliştirilmesini ve dünyanın ilk 64 M DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.Samsung, günümüzde Samsung Securities Co. Ltd olarak bilinen Kukje Securities Co. şirketini satın aldı. Samsung Electronics, 10 milyonuncu endüstriyel robotu üretti.

14- 1994 yılında Samsung Aerospace, dünyanın ilk 4 kat yakınlaştırma imkanına sahip kamerasını ve Kore'de üretilen ilk elektrikli arabayı (SEV-III) geliştirdi. Dünyanın ilk 256 MB DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.

15- 1995 yılında Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü, dünyanın ilk gerçek zamanlı MPEG-3 teknolojisini geliştirdi.

16- 1996 yılında 64 M DRAM'ların seri üretimine başladı, dünyanın en hızlı CPU'su (merkezi işlem birimi) olan Alpha yongasını geliştirdi ve 1 G DRAM'in geliştirilmesini tamamladı.

17- 1997 yılında dünyanın en büyük TFT-LCD (30) ekranını  ve dünyanın en hafif PCS'sini (105 g) geliştirdi.

18- 1998 yılında dünyanın ilk 128 MB Senkron DRAM ve 128 MB Flash belleğini geliştirdi, tamamen düz ekrana sahip televizyonun geliştirilmesini tamamladı ve dünyanın ilk dijital televizyonunun seri üretimi başladı.

19- 1999 yılında  küçük ve çok işlevli bir kablosuz İnternet telefonu (Smartphone) ve dünyanın ilk 3D TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

20- 2000 yılında Yüksek Çözünürlüklü Dijital TV, dünyanın ilk 512 MB DRAM'ını ve Benzersiz Bir Hepsi-Bir-Arada DVD Oynatıcı geliştirdi.

21- 2001 yılında dünyanın ilk 40 inçlik TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

22- 2004 yılında uydu DMB sistemi için hücresel telefon yongası, 3. Nesil Optik Blu-Ray Disk Kaydedicisini ve dünyanın ilk 60 nano 8 GB NAND Flash bellek yongasını geliştirdi.

23- 2005 yılında dünyanın ilk konuşma tanımalı telefonunu, 40 inçlik TV için dünyanın ilk OLED'ini ve dünyanın en büyük Esnek LCD panelini geliştirdi.

24- 2006 yılında 1,72 inçlik Süper Yansıtıcı LCD Ekranı ve dünyanın ilk gerçek çift taraflı LCD ekranını geliştirdi.

25- 2007 yılında dünyanın ilk 30 nm'lik 64 Gb NAND FlashTM belleğini geliştirdi.

26- 2008 yılında dünyanın ilk 2 Gb 50 NANO’sunu geliştirdi.

27- 2009 yılında dünyanın ilk 40-nanometre DRAM’ını geliştirdi.

28- 2012 yılında Galaxy Note ile 5 milyon birimlik birikmiş küresel sevkiyat hacmi kaydetti.

29- 2013 yılında Galaxy S4'ü Kore pazarında ve küresel pazarlarda piyasaya sürdü Samsung Galaxy S akıllı telefon serisi ile 0,1 milyar birimlik küresel sevkiyat birikimi kaydetti, Galaxy S4'ü ABD'de satışa sundu, dünyanın ilk 20 nanometre 4 Gb ultra yüksek hızlı mobil DRAM'ını seri olarak üretmeye başladı.

30- 2014 yılında Galaxy S5 ve Samsung Gear cihazlarının ticari lansmanını 125 ülkede duyurdu, Galaxy Note serisinin yeni ürünleri Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge'i duyurdu ve Samsung Electronics sektörün ilk 8 Gigabit LPDDR4 mobil DRAM belleğinin seri üretimine başladı.

Samsung Haberleri

 • İnternetin şifresi: 251 GB, 35 Mbps!

  Teknoloji, 04 Ekim 2022

  İnternetin şifresi: 251 GB, 35 Mbps!

  Türkiye'de aylık ortalama genişbant internet kullanımı 251 GB'ye çıktı. Pandemi ile birlikte internet tüketimi ayda ortalama 70 GB arttı. Ancak hızda abonelerin yüzde 80'i 35 Mbps ve altında kaldı; 50 Mbps'nin üzerine çıkanların oranı ise yüzde 10'u bulamadı. Samsung, Apple ve Redmi'nin başını çektiği akıllı cihaz pazarında ise son rakamlar şöyle oluştu... Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • 5 trilyon dolarlık evren!

  Teknoloji, 25 Eylül 2022

  5 trilyon dolarlık evren!

  “Metaverse’ün küresel ekonomiye etkisi ne olacak?”, “Müzik 3.0 dönemine hazır mısınız?”, “Marka Konferansı’nın kapılarının anahtarı NFT olacak”, Y ve Z kuşağı için uzaydan gelen sanal avatar, Türkiye’de sadece 10 okuyucu ile paylaşılmak üzerine planlanan roman, kültürel miras için ele ele veren yapay zeka (AI), artırılmış gerçeklik (AR) ve mekansal ses teknolojileri... İşte Türkiye ve dünyadan NFT, metaverse ve blockchain odaklı teknolojilerle ilgili yeniliklerin ve gelişmelerin yer aldığı "NFT, Metaverse ve Öteki Şeyler"de haftanın özeti... Necdet Çalışkan yazdı...

 • Atık suyu arıtabilen tuvalet! 

  Teknoloji, 30 Ağustos 2022

  Atık suyu arıtabilen tuvalet! 

  Samsung İleri Teknoloji Enstitüsü (SAIT), ‘Tuvaletin Yeniden Keşfi’ projesi kapsamında Bill & Melinda Gates Vakfı iş birliğinde yeni nesil, atık su arıtma özelliğine sahip çevre dostu bir tuvalet prototipi geliştirdi.

  'GameFi' nedir? Ne değildir?

  Teknoloji, 31 Temmuz 2022

  'GameFi' nedir? Ne değildir?

  “Gelecek vadeden bir sektör: GameFi”...  Web 3.0’ın gelişiminde erkekler mi yoksa kadınlar mı daha aktif?... Türkiye’de ilk: Üniversitede metaverse bursu... NFT’lerin en çok kullanıldığı 5 sektör... Metaverse’e özel sanal oyun alanı... Eğitimi metaverse’e taşıyan dijital öğrenme platformu... İşte Türkiye ve dünyadan NFT, metaverse ve blockchain odaklı teknolojilerle ilgili yeniliklerin ve gelişmelerin yer aldığı "NFT, Metaverse ve Öteki Şeyler"de haftanın özeti... Necdet Çalışkan yazdı...

  3 akıllı saatten birini o sattı

  Teknoloji, 01 Haziran 2022

  3 akıllı saatten birini o sattı

  Küresel akıllı saat pazarında yılın ilk satış rakamları belli oldu. Apple’ın yüzde 36’lık paya ulaştığı pazarda, en hızlı büyüyen ise Xiaomi oldu. İşte Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi, Garmin, Amazfit ve Fitbit’in pazar payları...

 • Asyalı zenginlerin yeni gözdesi...

  Teknoloji, 22 Mayıs 2022

  Asyalı zenginlerin yeni gözdesi...

  Atatürk’ün kişisel eşyalarından oluşan NFT koleksiyonu... Web 3.0 dijital pazarlama dünyasında neleri değiştirecek?... NFT pazarında son trendler raporu... Türkiye’nin ilk NFT dergisi... Dijital sanat platformu dART... NFT geliriyle gençlere yapay zeka eğitimi... Metaverse, NFT, DeFi, DAO ve GameFi için çalışma grubu... İşte Türkiye ve dünyadan NFT, metaverse ve blockchain odaklı teknolojilerle ilgili yeniliklerin ve gelişmelerin yer aldığı "NFT, Metaverse ve Öteki Şeyler"de haftanın özeti... Necdet Çalışkan yazdı...

 • 2022'de 200 bin telefonu yenileyecek

  Teknoloji, 27 Nisan 2022

  2022'de 200 bin telefonu yenileyecek

  Geçen ay 100 milyon dolarlık değerlemeye ulaşan yenilenmiş elektronik ürün marketi Easycep, 2022 yılı için 200 bin adet telefonu yenileme hedefi koydu. Şirketin kurucusu CEO’su Mehmet Akif Özdemir, “2023 yılında yurtdışına açılmayı planlıyoruz. Bu süreci tamamlayabilirsek, 2024-2025 yılı gibi ‘unicorn’ olabiliriz” dedi.

 • 22'si rekabet etti, pastayı 4'ü yedi!

  Teknoloji, 24 Mart 2022

  22'si rekabet etti, pastayı 4'ü yedi!

  Türkiye’de akıllı telefon pazarında 2021 yılını hangi marka kaçıncı sırada tamamladı? Samsung, Apple, Redmi, Oppo ve diğerleri Türkiye’de ne kadarlık paya ulaştı? İşte BTK tarafından kayıt altına alınan yeni cihazların marka bazlı dağılımı...

  NFT ile 16 milyar doları akladılar!

  Teknoloji, 13 Şubat 2022

  NFT ile 16 milyar doları akladılar!

  Samsung'nun yeni amiral gemisi Galaxy S22 serisi ile adım attığı metaverse dünyası ile imtihanı... 16 milyar doları aşan para aklama amaçlı NFT satışları... Sanal gerçeklik ile arıcılık eğitimi... "İletişimin Bitcoin"i olarak duyurulan kuantum dirençli ilk mesajlaşma uygulaması... ABD'nin 105 yıllık iş dünyası dergisine Web3 odaklı yapılan 200 milyon dolarlık yatırım... İşte Türkiye ve dünyadan NFT, metaverse ve blockchain odaklı teknolojilerle ilgili yeniliklerin ve gelişmelerin yer aldığı haftanın özeti...

  İşte Samsung’un yeni amiral gemisi

  Teknoloji, 10 Şubat 2022

  İşte Samsung’un yeni amiral gemisi

  Samsung, Galaxy Note serisinin gücü ve Galaxy S serisinin profesyonel seviye kamera özelliklerini bir araya getiren, tek şarjla 2 güne kadar süren pil ömrüne sahip yeni amiral gemisi Galaxy S22 Ultra’yı tanıttı. İşte S Pen ile gelen Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S22 Ultra ve S22 serisinin yeni üyeleri Galaxy S22 ve Galaxy S22+ modellerinin öne çıkan özellikleri...

 • Hem akıllı hoparlör hem projeksiyon

  Teknoloji, 06 Ocak 2022

  Hem akıllı hoparlör hem projeksiyon

  Samsung, CES 2022’de yeni taşınabilir ekran ve eğlence cihazı The Freestyle'ı tanıttı. Hem aydınlatma cihazı hem de akıllı hoparlör olarak kullanılabilen taşınabilir projeksiyon cihazı, The Freestyle, 900 dolarlık fiyatla siparişe açıldı. Ürünün, Mart 2022’de Türkiye’de olması bekleniyor.

 • S21 serisinin yeni üyesi tanıtıldı

  Teknoloji, 04 Ocak 2022

  S21 serisinin yeni üyesi tanıtıldı

  Samsung Galaxy S21 ailesinin en yeni üyesi Galaxy S21 FE 5G modelini tanıttı. 240Hz hızda tepki verme özelliği ile gelen telefon, aynı anda hem ön hem de arka kamerası ile kayıt alabiliyor.

 • 'Cep'te hangi markanın payı ne kadar?

  Teknoloji, 31 Aralık 2021

  'Cep'te hangi markanın payı ne kadar?

  Toplam 23 markanın boy gösterdiği Türkiye akıllı telefon pazarında hangi marka kaçıncı sırada? İşte BTK’nın IMEI’sini kayıt altına aldığı cihazların marka bazlı dağılımına göre Samsung, Apple, Oppo, Redmi, Huawei ve diğerlerinin Türkiye pazarındaki yeri... Necdet Çalışkan’ın haberi...

  Çip krizini çözmek için kolları sıvadı

  Teknoloji, 24 Kasım 2021

  Çip krizini çözmek için kolları sıvadı

  Samsung, ABD'nin Teksas eyaletinde 17 milyar dolarlık yatırımla kuracağı yarı iletken fabrikasının ayrıntılarını duyurdu. ABD’de 2 binden fazla kişiye istihdam sağlayacak olan fabrikanın yapımına gelecek yıl başlanacak. Üretime ise 2024 yılında geçilecek.

  Akıllı telefonlar için korkutan tahmin

  Teknoloji, 18 Ekim 2021

  Akıllı telefonlar için korkutan tahmin

  Küresel çip krizinin sarstığı akıllı telefon pazarında sevkiyatlar yüzde 6 oranına düştü. Yonga seti üreticilerinin aşırı siparişi caydırmak için fiyatları artırdığını ancak buna rağmen krizin kolay kolay çözülemeyeceğini vurgulayan analistler ise "Çin'de ‘Bekarlar Günü’ ve batıda ‘Black Friday’ gibi önemli kampanya dönemleri yaklaşırken, satıcılar gergin. Yaklaşan talep dalgasının karşılanması imkansız olacak. Tüketiciler bu yıl akıllı telefonlarda agresif indirimler beklememeli” uyarısı yapıyor.

 • Beyaz eşya-elektronik sektöründe rekabet soruşturması

  İş-Yaşam, 27 Eylül 2021

  Beyaz eşya-elektronik sektöründe rekabet soruşturması

  Rekabet Kurulu; Arçelik, BSH Ev Aletleri, Gürses Kurumsal Tedarik, LG, Samsung ve SVS Dayanıklı Tüketim Malları hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı

 • Hangi ülkede en hızlısı hangisi?

  Teknoloji, 20 Eylül 2021

  Hangi ülkede en hızlısı hangisi?

  Mobil internette ortalama veri indirme (download) hızı en yüksek olan telefon modelleri analiz edildi. İşte ülke ülke ortalama ‘download’ hızı en yüksek çıkan telefon modelleri...

 • WhatsApp’a yeni özellik

  Teknoloji, 03 Eylül 2021

  WhatsApp’a yeni özellik

  WhatsApp, kullanıcıların WhatsApp geçmişini iOS'tan Android'e taşıyabilmeleri için “Sohbetlerinizi Beraberinizde Götürün” adıyla yeni bir özelliğini kullanıma açtı.

  Çalınan TV'yi uzaktan kilitleyecek!

  Teknoloji, 26 Ağustos 2021

  Çalınan TV'yi uzaktan kilitleyecek!

  Güney Koreli Samsung, yağma ve hırsızlık olaylarının sık yaşandığı Güney Afrika’da, çalınan televizyonların uzaktan devre dışı bırakıldığı “Televizyon Engelleme İşlevi”ni devreye aldı. TV Block adı verilen sistem ile ürünü çalınan ve de yağmalardan etkilenen perakendecilerin desteklenmesi hedefleniyor.