KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Samsung

1 Mart 1938 tarihinde kurucu başkan Byung-Chull Lee, Mançurya'ya ve Pekin'e kurutulmuş Kore balıkları, sebzeler ve meyveler satan, esas olarak ihracata odaklanan şirketi Daegu, Kore'de kurdu. Korece adı "üç yıldız" anlamına gelen Samsung, on yılı az aşan bir süre içerisinde, kendi un değirmenleri ile şekerleme makinelerine, kendi üretim ve satış operasyonlarına sahip oldu. Bu mütevazı başlangıçlarla, Samsung, bugün hala aynı adı taşıyan modern bir küresel şirkete dönüştü.

Samsung 1970'li yıllarda; ağır sanayi ile kimyasal ve petrokimyasal endüstrilere yatırım yaparak, gelecekteki büyümesinin stratejik temellerini attı. Samsung için diğer bir büyüme hamlesi de, gelişmekte olan ev elektroniği pazarında gerçekleşti. Kore pazarında zaten en iyi üreticilerden biri olan Samsung Electronics, ilk kez bu dönemde ürünlerini ihraç etmeye başladı.

Samsung, 1970'lerin sonları ile 1980'lerin başlarında, faaliyet gösterdiği temel teknoloji alanlarını çeşitlendirdi ve küresel ölçekte genişletti. Bu dönemde Samsung, dünyanın en iyi beş elektronik firmasından biri haline gelmek amacıyla, eski şirketlerini yeniden yapılandırmaya ve yeni iş alanlarına girmeye başladı.

1990'lı yılların başında, ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin karşısında müthiş zorluklar vardı.

1990'ların ortalarında Samsung, dünyada birinci sınıf ürünler geliştirmeye kendini adayarak, her alanda müşteri memnuniyeti sağlayarak ve sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak iş faaliyetlerinde devrimci adımlar attı. Tüm bu adımlarda, "önce kalite" vizyonu hakimdi.

Kore'de faaliyet gösteren hemen hemen tüm şirketleri olumsuz etkileyen 1997 mali krizine rağmen, Samsung büyümeyi sürdüren az sayıda şirket arasında yer aldı. Samsung bu başarıyı, dijital ve ağ teknolojilerindeki liderliği ile elektronik, finans ve ilgili hizmetlere sürekli odaklanmasına borçluydu.

Dijital çağ, küresel iş hayatında devrimsel nitelikte bir değişime neden oldu ve fırsatlar getirdi. Samsung da gelişmiş teknolojiler, rekabetçi ürünler ve sürekli yenilik ile bu değişimlere gerekli yanıtı verdi.

Samsung, elektronik işletmesinin başarısıyla, teknolojide bir endüstri lideri olarak küresel anlamda tanınmıştır ve artık bir numaralı küresel 10 markadan biri olarak sıralanır.

SAMSUNG ELECTRONIC TARİHÇESİ

1- 1970 yılında Samsung-Sanyo, siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

2- 1972 yılında Samsung-Sanyo, iç pazarda satılmak üzere siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

3- 1974 yılında Samsung Heavy Industries ve Samsung Petrochemical şirketi kuruldu, Samsung-Sanyo, çamaşır makinesi ile buzdolabı üretimine başladı.

4- 1976'da Samsung Electro-Mechanics, 1 milyonuncu siyah beyaz televizyonu üretti.

5- 1977 yılında Samsung Precision Co. şirketi kuruldu (şimdiki adı Samsung Techwin'dir), Samsung Electronics, renkli televizyon ihraç etmeye başladı, Samsung Fine Chemicals ve Samsung Construction şirketi kuruldu.

6- 1979 yılında Samsung Electronics, mikrodalga fırınların seri üretimine başladı.

7- 1980 yılında Samsung Electronics, klima üretimine başladı.

8- 1981 yılında Samsung Electronics, ilk mikrodalga fırınları (Kanada'ya) ihraç etti (model: RE-705D) ve Samsung Electronics, 1 milyonuncu renkli televizyonu üretti.

9- 1983 yılında Samsung Electronics, kişisel bilgisayarların (PC'ler) üretimine başladı.

10- 1986 yılında Samsung Electronics, dünyanın en küçük ve en hafif 4 mm'lik video kaset kaydedicisi geliştirdi.

11- 1987 yılında Samsung Advanced Institute of Technology (Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü) araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek amacıyla oluşturuldu.

12- 1991 yılında Samsung Electronics, cep telefonunun geliştirilmesini tamamladı.

13- 1992 yılında Samsung Electronics cep telefonu sistemi geliştirdi, 250 MB disk sürücüsünün geliştirilmesini ve dünyanın ilk 64 M DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.Samsung, günümüzde Samsung Securities Co. Ltd olarak bilinen Kukje Securities Co. şirketini satın aldı. Samsung Electronics, 10 milyonuncu endüstriyel robotu üretti.

14- 1994 yılında Samsung Aerospace, dünyanın ilk 4 kat yakınlaştırma imkanına sahip kamerasını ve Kore'de üretilen ilk elektrikli arabayı (SEV-III) geliştirdi. Dünyanın ilk 256 MB DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.

15- 1995 yılında Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü, dünyanın ilk gerçek zamanlı MPEG-3 teknolojisini geliştirdi.

16- 1996 yılında 64 M DRAM'ların seri üretimine başladı, dünyanın en hızlı CPU'su (merkezi işlem birimi) olan Alpha yongasını geliştirdi ve 1 G DRAM'in geliştirilmesini tamamladı.

17- 1997 yılında dünyanın en büyük TFT-LCD (30) ekranını  ve dünyanın en hafif PCS'sini (105 g) geliştirdi.

18- 1998 yılında dünyanın ilk 128 MB Senkron DRAM ve 128 MB Flash belleğini geliştirdi, tamamen düz ekrana sahip televizyonun geliştirilmesini tamamladı ve dünyanın ilk dijital televizyonunun seri üretimi başladı.

19- 1999 yılında  küçük ve çok işlevli bir kablosuz İnternet telefonu (Smartphone) ve dünyanın ilk 3D TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

20- 2000 yılında Yüksek Çözünürlüklü Dijital TV, dünyanın ilk 512 MB DRAM'ını ve Benzersiz Bir Hepsi-Bir-Arada DVD Oynatıcı geliştirdi.

21- 2001 yılında dünyanın ilk 40 inçlik TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

22- 2004 yılında uydu DMB sistemi için hücresel telefon yongası, 3. Nesil Optik Blu-Ray Disk Kaydedicisini ve dünyanın ilk 60 nano 8 GB NAND Flash bellek yongasını geliştirdi.

23- 2005 yılında dünyanın ilk konuşma tanımalı telefonunu, 40 inçlik TV için dünyanın ilk OLED'ini ve dünyanın en büyük Esnek LCD panelini geliştirdi.

24- 2006 yılında 1,72 inçlik Süper Yansıtıcı LCD Ekranı ve dünyanın ilk gerçek çift taraflı LCD ekranını geliştirdi.

25- 2007 yılında dünyanın ilk 30 nm'lik 64 Gb NAND FlashTM belleğini geliştirdi.

26- 2008 yılında dünyanın ilk 2 Gb 50 NANO’sunu geliştirdi.

27- 2009 yılında dünyanın ilk 40-nanometre DRAM’ını geliştirdi.

28- 2012 yılında Galaxy Note ile 5 milyon birimlik birikmiş küresel sevkiyat hacmi kaydetti.

29- 2013 yılında Galaxy S4'ü Kore pazarında ve küresel pazarlarda piyasaya sürdü Samsung Galaxy S akıllı telefon serisi ile 0,1 milyar birimlik küresel sevkiyat birikimi kaydetti, Galaxy S4'ü ABD'de satışa sundu, dünyanın ilk 20 nanometre 4 Gb ultra yüksek hızlı mobil DRAM'ını seri olarak üretmeye başladı.

30- 2014 yılında Galaxy S5 ve Samsung Gear cihazlarının ticari lansmanını 125 ülkede duyurdu, Galaxy Note serisinin yeni ürünleri Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge'i duyurdu ve Samsung Electronics sektörün ilk 8 Gigabit LPDDR4 mobil DRAM belleğinin seri üretimine başladı.

Samsung Haberleri

 • İran, ülkeden kaçan şirketleri uyardı

  İş-Yaşam, 16 Şubat 2020

  İran, ülkeden kaçan şirketleri uyardı

  İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi "ABD'nin siyasetine tabi olup İran halkını yalnız bırakanları halk unutmayacaktır. Bu şirketler, İran'ın ekonomik geleceğinde önceliğe sahip olmayacaklardır" dedi. LG ve Samsung, geçen günlerde İran firmalarıyla işbirliklerini sonlandırdıklarını duyurmuştu

 • Ne iPhone ne Samsung ne de Huawei geçebildi!

  Teknoloji, 08 Şubat 2020

  Ne iPhone ne Samsung ne de Huawei geçebildi!

  Cep telefonu alırken telefon fiyatları kadar şarjının uzun süre gitmesi de önemli bir tercih nedeni. Bataryaların saatte iletebileceği enerji kapasitesini gösteren mAh değerleri bu anlamda ilk bakılanların başında gelse de ekran çözünürlüğü, ekran boyutu, yazılım gibi değişkenler nedeniyle yanıltıcı olabiliyor. Burada devreye performans testleri giriyor. İşte performans testlerine göre şarjı en uzun giden cep telefonları ve yeni Samsung ve Huawei modellerinin de eklendiği güncel liste

 • Samsung beklenen tarihi açıkladı!

  Teknoloji, 31 Ocak 2020

  Samsung beklenen tarihi açıkladı!

  Samsung, yeni amiral gemisi telefonunu 11 Şubat 2020 tarihinde tanıtacağını duyurdu. Türkiye saati ile 22:00'de gerçekleştirilecek olan Samsung Unpacked etkinliğinde sahneye çıkması beklenen Galaxy S20'nin Türkiye'ye gelip gelemeyeceği ise henüz net değil.

  Avrupa'da şarj aleti polemiği

  Teknoloji, 24 Ocak 2020

  Avrupa'da şarj aleti polemiği

  Avrupa Birliği yetkilileri farklı tipteki şarj cihazı, kablo ve adaptörlerinin devasa bir atık oluşturduğunu ve çevreyi tehdit ettiğini belirterek "evrensel şarj aleti" zorunluluğunu tartışıyor. Apple ise bunun ekonomiye zarar vereceği görüşünde. 2012 yılında Apple, Samsung ve Nokia gönüllü bir anlaşmaya imza atarak micro-USB (USB-C) standardında ürün çıkarırken Apple bir boşluktan faydalanarak 2012 yılında bir ucu micro-USB diğer ucu Apple cihazlara özgü lightning soketini piyasa sürmüş ve tartışma yaratmıştı. Apple açıklamasında, komisyonun Apple'ın "müşterilerine yeni teknolojiler sunma" kabiliyetini kısıtlayamayacağının altını çizdi

  Yapay insanlar geliyor!

  Teknoloji, 09 Ocak 2020

  Yapay insanlar geliyor!

  Sanal veya artırılmış gerçeklik teknolojilerinde yeni bir boyuta geçiliyor. CES 2020'de sahneye çıkan STAR Labs'in geliştirdiği bu teknolojiyle 'yapay insanlar' devri başlıyor. İşte öğrenen, empati kurmaya çalışan, hissedebilen yapay insan projesi NEON...

 • Tenis topu değil kişisel robotunuz!

  Teknoloji, 09 Ocak 2020

  Tenis topu değil kişisel robotunuz!

  CES 2020’ye katılan Samsung; kişisel bakım robotu, yapay zekâ destekli geleceğin evi, Nesnelerin İnterneti ve 5G ile çalışan akıllı şehir gibi teknoloji ve deneyimlerini paylaştı. Fuarda sahneye çıkan Samsung Ballie, fiyatı ve çıkış tarihi henüz belli olmamasına karşın, dikkatleri üzerine şimdiden çekti. İşte evinizdeki tüm akıllı cihazları kontrol edebilen, evdeki çocukları ve evcil hayvanları eğlendiren ve hatta siz işteyken evi temizleyen, tenis topu şeklindeki o minik robot...

 • Yapay zekâyı salona yerleştirdi

  Teknoloji, 07 Ocak 2020

  Yapay zekâyı salona yerleştirdi

  Samsung’un televizyonda yeni amiral gemisi QLED 8K serisi, CES 2020’de sahneye çıktı. Sesinden, görüntü teknolojisine; tasarımdan, bağlanabilirliğe gelişmiş yapay zekâ teknolojileri ile geliştirilen QLED 8K, şu özelliklerle gelecek...

 • İşte adım adım Google - Türkiye krizi!

  Teknoloji, 18 Aralık 2019

  İşte adım adım Google - Türkiye krizi!

  Ne Google ne de Rekabet Kurumu geri adım atıyor. Türkiye’de 2015 yılında Rus Yandex’in bir başvurusuyla başlayan süreçte, yapılan her açıklama ile tansiyon da biraz daha tırmanıyor. Peki gündeme damgasını vuran Türkiye’deki Google’ın lisans krizinde neler yaşandı? Nasıl başladı? Kim ne istedi? Bundan sonra ne olur? İşte bir krizin kronolojisi… Necdet Çalışkan yazdı..

  Samsung Türkiye'den açıklama! Kararı izliyoruz

  Teknoloji, 17 Aralık 2019

  Samsung Türkiye'den açıklama! Kararı izliyoruz

  Google'ın Türkiye'de yeni çıkacak Android telefon modellerine uygulamaları için artık lisans vermeyeceğini duyurmasının ardından Türkiye'ye yeni telefon sevkiyatını durduracağı iddia edilen Samsung'dan açıklama geldi. Rekabet Kurumu'nun Google ile yaşanan kriz sonrası yaptığı ilk açıklamanın birkaç saat sonrasında gelen Samsung Türkiye'nin açıklamasında, "Yasalara göre ticari faaliyetlerimizi yürütüyoruz" denildi.

  Vakıf Katılım’dan MobildePOS

  İş-Yaşam, 02 Aralık 2019

  Vakıf Katılım’dan MobildePOS

  Dijital dönüşüm yolculuğunda müşterilerine MobildePOS ayrıcalığı sunan Vakıf Katılım, Samsung ve PayCore’la hayata geçirdiği uygulama ile kullanıcılarının hayatlarını daha da kolaylaştırmayı hedefliyor.

 • 'ABD’ye dua edin!'

  Teknoloji, 26 Kasım 2019

  'ABD’ye dua edin!'

  Geçen yıl Apple'ı geçerek dünya akıllı telefon pazarının en büyük ikinci aktörü olan Çinli Huawei'nin Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu'dan iddialı açıklama: ABD yaptırımları olmasaydı, dünyanın bir numarasıydık! İşte son 5 yılda Samsung, Apple ve Huawei yarışında gelinen son nokta...

 • Dev sipariş

  Otomobil, 21 Kasım 2019

  Dev sipariş

  Elektrikli araç geliştirme çalışmalarına hız veren markalardan BMW, gelecek modellerinde kullanılmak üzere 10 milyar euro tutarında pil hücresi siparişi verdiğini duyurdu. Söz konusu tutarın 7.3 milyar euroluk kısmı CATL'e, 2.9 milyar euroluk kısmını ise Samsung'a ödeyecek Alman otomotiv üreticisi, her iki şirket ile yapılan anlaşmanın 2020-2013 yılları arasında geçerli olacağını bildirdi

 • En çok hangisi sattı?

  Teknoloji, 11 Kasım 2019

  En çok hangisi sattı?

  2019 yılının üçüncü çeyreğine ait akıllı telefon satış rakamları açıklandı. Günde ortalama 4 milyon adet telefonun satıldığı pazarda, ABD yaptırımlarıyla boğuşan Huawei, Apple ile arayı açarken; pazar liderine bir adım daha yaklaştı. İşte Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi ve Oppo'nun telefon satışları...

  Samsung TV sahiplerine Netflix'ten kötü haber

  Teknoloji, 07 Kasım 2019

  Samsung TV sahiplerine Netflix'ten kötü haber

  1 Aralık'tan itibaren bazı eski model Samsung televizyonlarda Netflix desteği sona eriyor. Teknik sınırlamalar nedeniyle bu kararı aldıklarını duyuran Samsung, "Etkilenen modellerden birine sahipseniz, TV’nizde Netflix’in artık kullanılamayacağını belirten bir mesaj görebilirsiniz" uyarısı yaptı.

  Sarmal ekranlı iPhone mu geliyor?

  Teknoloji, 05 Kasım 2019

  Sarmal ekranlı iPhone mu geliyor?

  Samsung ve Huawei başta olmak üzere akıllı telefon pazarındaki rakipleri birer birer ekranlarını katlarken, Apple'ın ilginç bir tasarımı ortaya çıktı. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, Apple'ın 360 derecelik erkan tasarımına sahip olan 'sarmal' iPhone'lar için yaptığı patenti yayınladı.

 • İkiye değil, üçe katladı!

  Teknoloji, 25 Ekim 2019

  İkiye değil, üçe katladı!

  Katlanabilir ekranlı cihaz pazarına yeni bir oyuncu daha girmeye hazırlanıyor. Ancak Çinli TCL’nin geliştirdiği yeni telefon diğerlerinden bir ‘kat’ daha farklı. Çünkü bu telefon üçe katlanıyor...

 • Sonunda ekranını katlıyor!

  Teknoloji, 24 Ekim 2019

  Sonunda ekranını katlıyor!

  Çinli Huawei’nin ilk katlanabilir ekranlı telefonu olan Huawei Mate X, beş ay gecikmeli olarak satışa sunuluyor. İşte gelecek ay önce Çin’de satışa çıkacak olan Huawei Mate X’in özellikleri ve fiyatı...

 • Çocuklarda teknoloji bağımlılığına dikkat!

  Teknoloji, 17 Ekim 2019

  Çocuklarda teknoloji bağımlılığına dikkat!

  16-74 yaş grubundaki bireylerde internet kullanımı yüzde 75’i geçen Türkiye’de bir kişinin ortalama 7 saati internette ve bunun da 2 saat 46 dakikası sosyal medyada geçiyor. Bu verilerden hareketle başlatılan ‘İnterneti Tadında Kullan’ kampanyasının tanıtımında konuşan uzmanlar uyardı: Çocuklar, 2 yaşından önce telefona maruz bırakılmamalı, 6 yaşından önce internet kullanmamalı, 12 yaşından önce bir sosyal medya hesabı açılmamalı...

  Turkcell hangi ikinci el telefonu kaça alıyor?

  Teknoloji, 14 Ekim 2019

  Turkcell hangi ikinci el telefonu kaça alıyor?

  Turkcell, ikinci el telefon alış ve satış hizmeti vermeye başladı. Bu yeni hizmetle yetkili teknik servis testinden geçirilip, orijinal parçalarla yenilenmiş ürünler bir yıl garantili olarak alınabilecek. İkinci el telefonunu satmak isteyen tüm operatör müşterilerine açık olan ve Turkcell’in internet sitesi üzerinden sunulan hizmetle, online formu doldurup, sunulan teklifi kabul eden kullanıcılar, telefonlarını satabilecek ve ücreti hesaplarına nakit olarak yatırılacak. Peki Turkcell hangi telefonu kaça satın alıyor? İşte hiçbir sorunu, çiziği… vs olmayan, orijinal şarj kablosu, kulaklığı ve aksesuarları bulunan akıllı telefonlar için Turkcell tarafından verilen fiyat teklifleri... Necdet Çalışkan'ın haberi