KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Samsung

1 Mart 1938 tarihinde kurucu başkan Byung-Chull Lee, Mançurya'ya ve Pekin'e kurutulmuş Kore balıkları, sebzeler ve meyveler satan, esas olarak ihracata odaklanan şirketi Daegu, Kore'de kurdu. Korece adı "üç yıldız" anlamına gelen Samsung, on yılı az aşan bir süre içerisinde, kendi un değirmenleri ile şekerleme makinelerine, kendi üretim ve satış operasyonlarına sahip oldu. Bu mütevazı başlangıçlarla, Samsung, bugün hala aynı adı taşıyan modern bir küresel şirkete dönüştü.

Samsung 1970'li yıllarda; ağır sanayi ile kimyasal ve petrokimyasal endüstrilere yatırım yaparak, gelecekteki büyümesinin stratejik temellerini attı. Samsung için diğer bir büyüme hamlesi de, gelişmekte olan ev elektroniği pazarında gerçekleşti. Kore pazarında zaten en iyi üreticilerden biri olan Samsung Electronics, ilk kez bu dönemde ürünlerini ihraç etmeye başladı.

Samsung, 1970'lerin sonları ile 1980'lerin başlarında, faaliyet gösterdiği temel teknoloji alanlarını çeşitlendirdi ve küresel ölçekte genişletti. Bu dönemde Samsung, dünyanın en iyi beş elektronik firmasından biri haline gelmek amacıyla, eski şirketlerini yeniden yapılandırmaya ve yeni iş alanlarına girmeye başladı.

1990'lı yılların başında, ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin karşısında müthiş zorluklar vardı.

1990'ların ortalarında Samsung, dünyada birinci sınıf ürünler geliştirmeye kendini adayarak, her alanda müşteri memnuniyeti sağlayarak ve sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak iş faaliyetlerinde devrimci adımlar attı. Tüm bu adımlarda, "önce kalite" vizyonu hakimdi.

Kore'de faaliyet gösteren hemen hemen tüm şirketleri olumsuz etkileyen 1997 mali krizine rağmen, Samsung büyümeyi sürdüren az sayıda şirket arasında yer aldı. Samsung bu başarıyı, dijital ve ağ teknolojilerindeki liderliği ile elektronik, finans ve ilgili hizmetlere sürekli odaklanmasına borçluydu.

Dijital çağ, küresel iş hayatında devrimsel nitelikte bir değişime neden oldu ve fırsatlar getirdi. Samsung da gelişmiş teknolojiler, rekabetçi ürünler ve sürekli yenilik ile bu değişimlere gerekli yanıtı verdi.

Samsung, elektronik işletmesinin başarısıyla, teknolojide bir endüstri lideri olarak küresel anlamda tanınmıştır ve artık bir numaralı küresel 10 markadan biri olarak sıralanır.

SAMSUNG ELECTRONIC TARİHÇESİ

1- 1970 yılında Samsung-Sanyo, siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

2- 1972 yılında Samsung-Sanyo, iç pazarda satılmak üzere siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

3- 1974 yılında Samsung Heavy Industries ve Samsung Petrochemical şirketi kuruldu, Samsung-Sanyo, çamaşır makinesi ile buzdolabı üretimine başladı.

4- 1976'da Samsung Electro-Mechanics, 1 milyonuncu siyah beyaz televizyonu üretti.

5- 1977 yılında Samsung Precision Co. şirketi kuruldu (şimdiki adı Samsung Techwin'dir), Samsung Electronics, renkli televizyon ihraç etmeye başladı, Samsung Fine Chemicals ve Samsung Construction şirketi kuruldu.

6- 1979 yılında Samsung Electronics, mikrodalga fırınların seri üretimine başladı.

7- 1980 yılında Samsung Electronics, klima üretimine başladı.

8- 1981 yılında Samsung Electronics, ilk mikrodalga fırınları (Kanada'ya) ihraç etti (model: RE-705D) ve Samsung Electronics, 1 milyonuncu renkli televizyonu üretti.

9- 1983 yılında Samsung Electronics, kişisel bilgisayarların (PC'ler) üretimine başladı.

10- 1986 yılında Samsung Electronics, dünyanın en küçük ve en hafif 4 mm'lik video kaset kaydedicisi geliştirdi.

11- 1987 yılında Samsung Advanced Institute of Technology (Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü) araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek amacıyla oluşturuldu.

12- 1991 yılında Samsung Electronics, cep telefonunun geliştirilmesini tamamladı.

13- 1992 yılında Samsung Electronics cep telefonu sistemi geliştirdi, 250 MB disk sürücüsünün geliştirilmesini ve dünyanın ilk 64 M DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.Samsung, günümüzde Samsung Securities Co. Ltd olarak bilinen Kukje Securities Co. şirketini satın aldı. Samsung Electronics, 10 milyonuncu endüstriyel robotu üretti.

14- 1994 yılında Samsung Aerospace, dünyanın ilk 4 kat yakınlaştırma imkanına sahip kamerasını ve Kore'de üretilen ilk elektrikli arabayı (SEV-III) geliştirdi. Dünyanın ilk 256 MB DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.

15- 1995 yılında Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü, dünyanın ilk gerçek zamanlı MPEG-3 teknolojisini geliştirdi.

16- 1996 yılında 64 M DRAM'ların seri üretimine başladı, dünyanın en hızlı CPU'su (merkezi işlem birimi) olan Alpha yongasını geliştirdi ve 1 G DRAM'in geliştirilmesini tamamladı.

17- 1997 yılında dünyanın en büyük TFT-LCD (30) ekranını  ve dünyanın en hafif PCS'sini (105 g) geliştirdi.

18- 1998 yılında dünyanın ilk 128 MB Senkron DRAM ve 128 MB Flash belleğini geliştirdi, tamamen düz ekrana sahip televizyonun geliştirilmesini tamamladı ve dünyanın ilk dijital televizyonunun seri üretimi başladı.

19- 1999 yılında  küçük ve çok işlevli bir kablosuz İnternet telefonu (Smartphone) ve dünyanın ilk 3D TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

20- 2000 yılında Yüksek Çözünürlüklü Dijital TV, dünyanın ilk 512 MB DRAM'ını ve Benzersiz Bir Hepsi-Bir-Arada DVD Oynatıcı geliştirdi.

21- 2001 yılında dünyanın ilk 40 inçlik TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

22- 2004 yılında uydu DMB sistemi için hücresel telefon yongası, 3. Nesil Optik Blu-Ray Disk Kaydedicisini ve dünyanın ilk 60 nano 8 GB NAND Flash bellek yongasını geliştirdi.

23- 2005 yılında dünyanın ilk konuşma tanımalı telefonunu, 40 inçlik TV için dünyanın ilk OLED'ini ve dünyanın en büyük Esnek LCD panelini geliştirdi.

24- 2006 yılında 1,72 inçlik Süper Yansıtıcı LCD Ekranı ve dünyanın ilk gerçek çift taraflı LCD ekranını geliştirdi.

25- 2007 yılında dünyanın ilk 30 nm'lik 64 Gb NAND FlashTM belleğini geliştirdi.

26- 2008 yılında dünyanın ilk 2 Gb 50 NANO’sunu geliştirdi.

27- 2009 yılında dünyanın ilk 40-nanometre DRAM’ını geliştirdi.

28- 2012 yılında Galaxy Note ile 5 milyon birimlik birikmiş küresel sevkiyat hacmi kaydetti.

29- 2013 yılında Galaxy S4'ü Kore pazarında ve küresel pazarlarda piyasaya sürdü Samsung Galaxy S akıllı telefon serisi ile 0,1 milyar birimlik küresel sevkiyat birikimi kaydetti, Galaxy S4'ü ABD'de satışa sundu, dünyanın ilk 20 nanometre 4 Gb ultra yüksek hızlı mobil DRAM'ını seri olarak üretmeye başladı.

30- 2014 yılında Galaxy S5 ve Samsung Gear cihazlarının ticari lansmanını 125 ülkede duyurdu, Galaxy Note serisinin yeni ürünleri Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge'i duyurdu ve Samsung Electronics sektörün ilk 8 Gigabit LPDDR4 mobil DRAM belleğinin seri üretimine başladı.

Samsung Haberleri

 • En pahalı telefon artık o!

  Teknoloji, 07 Eylül 2018

  En pahalı telefon artık o!

  Dolar kurundaki yükselişten en hızlı nasibini alan sektörlerden olan akıllı telefon pazarında yeni bir zam haberi geldi. Yaptığı fiyat artışıyla Samsung’un Galaxy Note 9’u, 9299 TL'lik fiyatla iPhone X’i de geçti. iPhone fiyatlarını geçen ay yüzde 25 artıran Apple ise bugün servis ücretlerine zam yaptı. Habertürk’ten Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Samsung'un stratejisi değişti! Yenilikler ilk o modellere geliyor

  Teknoloji, 04 Eylül 2018

  Samsung'un stratejisi değişti! Yenilikler ilk o modellere geliyor

  Yeni özelliklerin ve farklılıkların ilk amiral gemilerine gelme dönemi kapanıyor mu? Samsung'ten yeniliklerin ilk orta segment modellerine geleceği, ardından diğer modellere yayılacağı konusunda bir taktik değişikliği açıklaması geldi

 • 4K'ya geçiş sürerken IFA'da 8K TV'ler sahne aldı!

  Teknoloji, 31 Ağustos 2018

  4K'ya geçiş sürerken IFA'da 8K TV'ler sahne aldı!

  Samsung'un 8K çözünürlüğe sahip QLED TV'si Q900R, IFA 2018'de tanıtıldı. Yapay zeka ile donatılan yeni televizyon, Quantum Dot ekran ve Q HDR gibi özellikler de sunuyor

  Galaxy Note 9'da ışık sızıntısı mı var?

  Teknoloji, 28 Ağustos 2018

  Galaxy Note 9'da ışık sızıntısı mı var?

  Yakın zaman önce piyasaya sürülen Samsung Galaxy Note 9 için, yurt dışında bazı kullanıcılar, cihazlarında oluşan ışık sızıntısını rapor etti

  Avrupa'da taht oyunları! Xiaomi, devlere kılıç çekti!

  Teknoloji, 27 Ağustos 2018

  Avrupa'da taht oyunları! Xiaomi, devlere kılıç çekti!

  Son yılların yükselen telefon üreticilerinden Xiaomi, Çin ve ABD arasındaki ticaret anlaşmazlıklarının da etkisiyle rotasını Avrupa'ya çevirdi. Samsung, Apple ve Huawei gibi ciddi rakiplerin bulunduğu kıtada Xiaomi, Avrupalıların gönlünü kazanıp pazar payını artırabilecek mi?

 • Milyonların gözdesi oyun telefona bakın ne yapıyor

  Teknoloji, 27 Ağustos 2018

  Milyonların gözdesi oyun telefona bakın ne yapıyor

  Android cihazlar için Google Play Store'u atlayarak kendi yükleyicisini kullanan Fortnite, virüslere ve tehlikeli yazılımlara davetiye çıkarıyor

 • Samsung Android Go ile çalışan ilk telefonunu tanıttı!

  Teknoloji, 24 Ağustos 2018

  Samsung Android Go ile çalışan ilk telefonunu tanıttı!

  Koreli dev Samsung, gelişmekte olan pazarlar için düşük bütçeli bir akıllı telefonunu daha tanıttı. Android Go ile çalışan ilk model olan Galaxy J2 Core, ilk olarak Hindistan ve Malezya'da piyasaya çıkacak

 • Hangisi daha hızlı? iPhone X mu Galaxy Note 9 mu?

  Teknoloji, 17 Ağustos 2018

  Hangisi daha hızlı? iPhone X mu Galaxy Note 9 mu?

  EverythingApplePro adlı YouTube kanalı, 6 GB RAM'li Galaxy Note 9 ile 3 GB RAM'li iPhone X'u hız testinde karşı karşıya getirdi. Peki hangi akıllı telefon daha hızlı?

  Samsung'dan telefona zam! İşte yeni fiyatlar...

  Teknoloji, 17 Ağustos 2018

  Samsung'dan telefona zam! İşte yeni fiyatlar...

  Dolar fiyatlarının artması yabancı menşeli ürünlerin fiyatlarına yansıyor. Apple'ın erken gelen yaklaşık yüzde 20'lik zammı sonrasında, diğer markaların da zam yapması bekleniyordu. Çinli Honor'dan sonra ikinci fiyat artışı Samsung'dan geldi. Şirket akıllı telefonlarda yüzde 10-15 civarı bir artışı etikete yansıttı

  İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği telefonlar!

  Teknoloji, 15 Ağustos 2018

  İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği telefonlar!

  Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama ile Apple yerine başka akıllı telefonların alınması gerektiğini belitti. İşte piyasadaki en uygun diğer akıllı telefonlarla birlikte fiyatları ve özellikleri...

 • Test edildi: iPhone X mu Note 9 mu?

  Teknoloji, 13 Ağustos 2018

  Test edildi: iPhone X mu Note 9 mu?

  Samsung'un yeni amiral gemisi Galaxy Note 9, yapılan performans testlerinden başarıyla ayrılsa da, geçtiğimiz yıl satışa sunulan iPhone X'un gerisinde kaldı

 • Piyasalar televizyon fiyatlarını nasıl etkiler? İşte son durum

  Teknoloji, 13 Ağustos 2018

  Piyasalar televizyon fiyatlarını nasıl etkiler? İşte son durum

  Son zamanlardaki doların ve avronun hızlı yükselişi eloktronik ürünleri de etkileyecek. Geçtiğimiz ay Apple’dan gelen zamdan sonra ürünlerin fiyatı %25 artmıştı. Benzer bir fiyat arttırımının diğer teknoloji devlerinden de gelmesi bekleniyor. Olası artışın yaşanacağı yeni televizyon fiyatlarını hesapladık. İşte en çok satılan televizyonların eski ve yeni fiyatları...

 • Dolar artışı sonrası hangi telefona ne kadar zam gelecek?

  Teknoloji, 10 Ağustos 2018

  Dolar artışı sonrası hangi telefona ne kadar zam gelecek?

  Döviz kurlarındaki hızlı yükselişin ardından tamamen birbirine bağlı olduğu için akıllı telefon fiyatlarının etkilenmesi de olası. Apple geçtiğimiz ay yaptığı yüzde 25’lik zam ile fiyatlarda artışa gitmiş, ardından diğer firmalar da akıllı telefon modellerine çeşitli oranlarda zam yapmıştı. Bu sefer artan döviz kurları sonrası üreticilerin yapacağı zammı hesapladık. İşte önemli telefon modellerinin eski ve yeni fiyatları...

  İşte Samsung'un yeni bombası: Galaxy Note 9!

  Teknoloji, 09 Ağustos 2018

  İşte Samsung'un yeni bombası: Galaxy Note 9!

  Önceki akıllı telefonu Galaxy S9 lansmanı ile eleştirilen Samsung, yeni akıllı telefonu Galaxy Note 9 lansmanı ile yeniden canlı bir sunum yaptı. New York'ta yapılan tanıtımda, 6/128 GB ve 8/512 GB özellikli iki modelle fark yaratan teknoloji devi, 10 Ağustos'ta ön siparişe başlayacak ve 24 Ağustos'ta ABD'de satışa çıkacak. İlerleyen bir tarihte ise cihazın Türkiye'ye gelmesi bekleniyor

  3 yılda 160 milyar dolar! 700 bin istihdam

  İş-Yaşam, 09 Ağustos 2018

  3 yılda 160 milyar dolar! 700 bin istihdam

  Samsung, yapay zeka, 5G mobil iletişim ağı, biyo-eczacılık ve otomobil elektroniği gibi büyüme potansiyeli olan kritik sektörlerde yeni yatırımlar yapılacak. 3 yıllık yatırımın toplam tutarı 160 milyar doları bulacak. Şirketin yapacağı yatırımlarla Güney Kore'de 700 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor

 • Samsung Galaxy Note 9 tanıtıldı! İşte tüm özellikleri

  Teknoloji, 09 Ağustos 2018

  Samsung Galaxy Note 9 tanıtıldı! İşte tüm özellikleri

  Samsung yeni amiral gemisi Galaxy Note 9'u bu akşam tanıttı. Türkiye saatiyle 18.00’da başlayan olan etkinlik, Samsung’un resmi sitesinden ve Samsung Mobile’in resmi YouTube sayfasından yayınlandı. İşte Samsung Galaxy Note 9 hakkında tüm detaylar...

 • Samsung herkese yönelik 4 TB’lık SSD’ler üretecek!

  Teknoloji, 08 Ağustos 2018

  Samsung herkese yönelik 4 TB’lık SSD’ler üretecek!

  Koreli teknoloji devi Samsung, mevcut fiyatıyla sadece özel şirketlerin kullanabildiği SSD sürücüleri seri üretime sokma kararı aldı. 1 TB ve 2 TB'lik seçeneklere de sahip olacak olan SSD'ler daha makul fiyatlarla kullanıcılara ulaşacak

 • Samsung Galaxy Note 9'un fiyatı şok etti!

  Teknoloji, 08 Ağustos 2018

  Samsung Galaxy Note 9'un fiyatı şok etti!

  Lansmanına adeta saatler kala Samsung Galaxy Note 9 hakkında sızıntılar sürmeye devam ediyor. Merakla beklenen akıllı telefonun bu defa da fiyatı ortaya çıktı

  Fortnite, Samsung’un uygulama mağazasına gelebilir

  Teknoloji, 07 Ağustos 2018

  Fortnite, Samsung’un uygulama mağazasına gelebilir

  Google Play Store'da yer almayacak olan Fortnite'ın Android sürümü büyük ihtimalle Samsung'un uygulama mağazasında kullanıcılar buluşacak. Ortaya çıkan yeni yazılım kodları, oyunun Galaxy Note 9'un yanında Galaxy Tab S4'te çalışacağını gösteriyor