KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Samsung

1 Mart 1938 tarihinde kurucu başkan Byung-Chull Lee, Mançurya'ya ve Pekin'e kurutulmuş Kore balıkları, sebzeler ve meyveler satan, esas olarak ihracata odaklanan şirketi Daegu, Kore'de kurdu. Korece adı "üç yıldız" anlamına gelen Samsung, on yılı az aşan bir süre içerisinde, kendi un değirmenleri ile şekerleme makinelerine, kendi üretim ve satış operasyonlarına sahip oldu. Bu mütevazı başlangıçlarla, Samsung, bugün hala aynı adı taşıyan modern bir küresel şirkete dönüştü.

Samsung 1970'li yıllarda; ağır sanayi ile kimyasal ve petrokimyasal endüstrilere yatırım yaparak, gelecekteki büyümesinin stratejik temellerini attı. Samsung için diğer bir büyüme hamlesi de, gelişmekte olan ev elektroniği pazarında gerçekleşti. Kore pazarında zaten en iyi üreticilerden biri olan Samsung Electronics, ilk kez bu dönemde ürünlerini ihraç etmeye başladı.

Samsung, 1970'lerin sonları ile 1980'lerin başlarında, faaliyet gösterdiği temel teknoloji alanlarını çeşitlendirdi ve küresel ölçekte genişletti. Bu dönemde Samsung, dünyanın en iyi beş elektronik firmasından biri haline gelmek amacıyla, eski şirketlerini yeniden yapılandırmaya ve yeni iş alanlarına girmeye başladı.

1990'lı yılların başında, ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin karşısında müthiş zorluklar vardı.

1990'ların ortalarında Samsung, dünyada birinci sınıf ürünler geliştirmeye kendini adayarak, her alanda müşteri memnuniyeti sağlayarak ve sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak iş faaliyetlerinde devrimci adımlar attı. Tüm bu adımlarda, "önce kalite" vizyonu hakimdi.

Kore'de faaliyet gösteren hemen hemen tüm şirketleri olumsuz etkileyen 1997 mali krizine rağmen, Samsung büyümeyi sürdüren az sayıda şirket arasında yer aldı. Samsung bu başarıyı, dijital ve ağ teknolojilerindeki liderliği ile elektronik, finans ve ilgili hizmetlere sürekli odaklanmasına borçluydu.

Dijital çağ, küresel iş hayatında devrimsel nitelikte bir değişime neden oldu ve fırsatlar getirdi. Samsung da gelişmiş teknolojiler, rekabetçi ürünler ve sürekli yenilik ile bu değişimlere gerekli yanıtı verdi.

Samsung, elektronik işletmesinin başarısıyla, teknolojide bir endüstri lideri olarak küresel anlamda tanınmıştır ve artık bir numaralı küresel 10 markadan biri olarak sıralanır.

SAMSUNG ELECTRONIC TARİHÇESİ

1- 1970 yılında Samsung-Sanyo, siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

2- 1972 yılında Samsung-Sanyo, iç pazarda satılmak üzere siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

3- 1974 yılında Samsung Heavy Industries ve Samsung Petrochemical şirketi kuruldu, Samsung-Sanyo, çamaşır makinesi ile buzdolabı üretimine başladı.

4- 1976'da Samsung Electro-Mechanics, 1 milyonuncu siyah beyaz televizyonu üretti.

5- 1977 yılında Samsung Precision Co. şirketi kuruldu (şimdiki adı Samsung Techwin'dir), Samsung Electronics, renkli televizyon ihraç etmeye başladı, Samsung Fine Chemicals ve Samsung Construction şirketi kuruldu.

6- 1979 yılında Samsung Electronics, mikrodalga fırınların seri üretimine başladı.

7- 1980 yılında Samsung Electronics, klima üretimine başladı.

8- 1981 yılında Samsung Electronics, ilk mikrodalga fırınları (Kanada'ya) ihraç etti (model: RE-705D) ve Samsung Electronics, 1 milyonuncu renkli televizyonu üretti.

9- 1983 yılında Samsung Electronics, kişisel bilgisayarların (PC'ler) üretimine başladı.

10- 1986 yılında Samsung Electronics, dünyanın en küçük ve en hafif 4 mm'lik video kaset kaydedicisi geliştirdi.

11- 1987 yılında Samsung Advanced Institute of Technology (Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü) araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek amacıyla oluşturuldu.

12- 1991 yılında Samsung Electronics, cep telefonunun geliştirilmesini tamamladı.

13- 1992 yılında Samsung Electronics cep telefonu sistemi geliştirdi, 250 MB disk sürücüsünün geliştirilmesini ve dünyanın ilk 64 M DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.Samsung, günümüzde Samsung Securities Co. Ltd olarak bilinen Kukje Securities Co. şirketini satın aldı. Samsung Electronics, 10 milyonuncu endüstriyel robotu üretti.

14- 1994 yılında Samsung Aerospace, dünyanın ilk 4 kat yakınlaştırma imkanına sahip kamerasını ve Kore'de üretilen ilk elektrikli arabayı (SEV-III) geliştirdi. Dünyanın ilk 256 MB DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.

15- 1995 yılında Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü, dünyanın ilk gerçek zamanlı MPEG-3 teknolojisini geliştirdi.

16- 1996 yılında 64 M DRAM'ların seri üretimine başladı, dünyanın en hızlı CPU'su (merkezi işlem birimi) olan Alpha yongasını geliştirdi ve 1 G DRAM'in geliştirilmesini tamamladı.

17- 1997 yılında dünyanın en büyük TFT-LCD (30) ekranını  ve dünyanın en hafif PCS'sini (105 g) geliştirdi.

18- 1998 yılında dünyanın ilk 128 MB Senkron DRAM ve 128 MB Flash belleğini geliştirdi, tamamen düz ekrana sahip televizyonun geliştirilmesini tamamladı ve dünyanın ilk dijital televizyonunun seri üretimi başladı.

19- 1999 yılında  küçük ve çok işlevli bir kablosuz İnternet telefonu (Smartphone) ve dünyanın ilk 3D TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

20- 2000 yılında Yüksek Çözünürlüklü Dijital TV, dünyanın ilk 512 MB DRAM'ını ve Benzersiz Bir Hepsi-Bir-Arada DVD Oynatıcı geliştirdi.

21- 2001 yılında dünyanın ilk 40 inçlik TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

22- 2004 yılında uydu DMB sistemi için hücresel telefon yongası, 3. Nesil Optik Blu-Ray Disk Kaydedicisini ve dünyanın ilk 60 nano 8 GB NAND Flash bellek yongasını geliştirdi.

23- 2005 yılında dünyanın ilk konuşma tanımalı telefonunu, 40 inçlik TV için dünyanın ilk OLED'ini ve dünyanın en büyük Esnek LCD panelini geliştirdi.

24- 2006 yılında 1,72 inçlik Süper Yansıtıcı LCD Ekranı ve dünyanın ilk gerçek çift taraflı LCD ekranını geliştirdi.

25- 2007 yılında dünyanın ilk 30 nm'lik 64 Gb NAND FlashTM belleğini geliştirdi.

26- 2008 yılında dünyanın ilk 2 Gb 50 NANO’sunu geliştirdi.

27- 2009 yılında dünyanın ilk 40-nanometre DRAM’ını geliştirdi.

28- 2012 yılında Galaxy Note ile 5 milyon birimlik birikmiş küresel sevkiyat hacmi kaydetti.

29- 2013 yılında Galaxy S4'ü Kore pazarında ve küresel pazarlarda piyasaya sürdü Samsung Galaxy S akıllı telefon serisi ile 0,1 milyar birimlik küresel sevkiyat birikimi kaydetti, Galaxy S4'ü ABD'de satışa sundu, dünyanın ilk 20 nanometre 4 Gb ultra yüksek hızlı mobil DRAM'ını seri olarak üretmeye başladı.

30- 2014 yılında Galaxy S5 ve Samsung Gear cihazlarının ticari lansmanını 125 ülkede duyurdu, Galaxy Note serisinin yeni ürünleri Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge'i duyurdu ve Samsung Electronics sektörün ilk 8 Gigabit LPDDR4 mobil DRAM belleğinin seri üretimine başladı.

Samsung Haberleri

 • 500 TL'lik harç hangi telefonu ne kadar etkiledi?

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  500 TL'lik harç hangi telefonu ne kadar etkiledi?

  Mevcut dolar kuru ve 500 TL’ye çıkarılan IMEI kayıt harcı sonrası yurtdışından telefon getirmek ne kadar avantajlı? Apple’ın iPhone’u, Samsung’un Galaxy Note 9’u, Huawei’nin P20 Pro’su ve Xiaomi’nin Mi’ini almak isteyenler, Cem Sünbül’ün bu yazısını dikkatli okusun...

 • Samsung ekran ile birlikte fiyatı da katlayacak!

  Teknoloji, 13 Kasım 2018

  Samsung ekran ile birlikte fiyatı da katlayacak!

  Güney Koreli Samsung’un 2019’un ilk çeyreğinde satışa sunmayı planladığı "Infinity Flex" telefonu, ekranla birlikte fiyatı da katlayacak.

 • Huawei’nin en pahalısı Türkiye’de

  Teknoloji, 12 Kasım 2018

  Huawei’nin en pahalısı Türkiye’de

  Akıllı telefon pazarında satışlarda Apple’ı geçen, Samsung’a yetişen Huawei, Türkiye’de satışa sunduğu yeni modelinde fiyatıyla da rakipleriyle yarışacak. İşte yarın piyasaya sunulacak olan Huawei Mate 20 Pro'nun Türkiye fiyatı...

  İşte yeni fiyatlar!

  Teknoloji, 09 Kasım 2018

  İşte yeni fiyatlar!

  Son dakika ... Yurtdışından yolcu beraberinde getirenler için cep telefonu kayıt harcı 500 TL'ye çıkarıldı. Peki yeni harç tutarı sonrası ABD'den iPhone getirmek kaça mal olacak? Hangi iPhone modeli ne kadar etkilenecek? İşte harç zammı sonrası gözden çıkarılması gereken fiyatlar... Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberi...

  Samsung’un katlanabilir telefonu göründü

  Teknoloji, 08 Kasım 2018

  Samsung’un katlanabilir telefonu göründü

  Samsung’un katlanabilir akıllı telefonu resmi olarak ilk kez göründü. Şirket, San Francisco’da düzenlediği mobilde yeni bir kullanıcı deneyimi için ekranı katlanabilen, açılınca tablet büyüklüğe erişen yeni telefonunu da ilk kez kamuoyunun karşısına çıkardı.

 • Satışlar geriliyor!

  Teknoloji, 08 Kasım 2018

  Satışlar geriliyor!

  Akıllı telefon satışlarındaki düşüş art arda dördüncü çeyreği de geride bıraktı. Günde ortalama 3.9 milyon akıllı telefon satıldı ama pazar yüzde 6 daraldı. Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • Türkiye'nin ilk canlı 5G deneyimi gerçekleştirildi

  Teknoloji, 05 Kasım 2018

  Türkiye'nin ilk canlı 5G deneyimi gerçekleştirildi

  5G teknolojisi, Turkcell altyapısı ve Samsung'un sunduğu 5G Sabit Kablosuz Erişim Teknolojisi sayesinde Türkiye'de ilk kez Turkcell’in kurduğu canlı deneyim alanlarında hayat buldu. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "Ne sabit internet yatırımlarını yaparken harcadığımız her 1 liranın 50 kuruşu geçiş paralarına ne de mobil internet yatırımlarını yaparken yatırdığımız her 1 liranın yarıdan fazlası spektrum'a, hava parasına gitsin. Türkiye'nin bu teknolojilere ihtiyacı var" dedi.

 • Kârının yüzde 77'sini bu birimden kazandı

  Teknoloji, 31 Ekim 2018

  Kârının yüzde 77'sini bu birimden kazandı

  Ne amiral gemileri Galaxy S9 ve Galaxy Note 9, ne de QLED TV’leri Samsung’un yüzünü güldürdü. Güney Koreli şirket, on birimlik kârının ancak birini akıllı telefonlarından elde edebildi. Şirket kârının yüzde 77’si tek başına yarı iletkenden geldi.

  İnternetten alışveriş için 'ses' yeterli olacak

  Teknoloji, 28 Ekim 2018

  İnternetten alışveriş için 'ses' yeterli olacak

  Yeni nesil akıllı hoparlörler, sesli asistan özellikleri sayesinde birçok pratik bilgiye kolayca erişim sağlıyorlar. Eğlence özellikleriyle de öne çıkan bu cihazların yaratacağı bir değişim de internetten alışverişin yakın gelecekte sesli yapılacak olması.

  Bu telefon tamamen sizin eseriniz!

  Teknoloji, 22 Ekim 2018

  Bu telefon tamamen sizin eseriniz!

  Telefon pazarına tasarım ve özelliklerinde her ne kadar radikal değişiklikler olmasa da her geçen gün yeni bir model giriyor. Eğer yeni modeller sizi cezbetmiyorsa, kodlama ve elektroniğin temellerini öğretmeye odaklanan MAKERphone adlı bu kit, size kendi telefonunuzu yapma olanağı sunuyor.  

 • Fitbit'in yuvarlak tasarımı, 4 günlük pil ömrüyle geliyor

  Teknoloji, 22 Ekim 2018

  Fitbit'in yuvarlak tasarımı, 4 günlük pil ömrüyle geliyor

  Spor aktivitelerine odaklanan kullanıcılara hitap eden Fitbit’in son akıllı saati, sade tasarımı ve hafifliği ile dikkat çekiyor. Apple Watch ve Galaxy Gear gibi rakiplerinden daha fazla batarya ömrüne sahip olan Fitbit’in Türkiye’de satışa sunduğu son modeli Versa’yı yakın plan inceledik.

 • Oyun canavarları için geliştirildi

  Teknoloji, 04 Ekim 2018

  Oyun canavarları için geliştirildi

  Huawei’nin gençlere odaklanan bir alt markası olan Honor’ın oyuncular için tasarlanan yeni telefonu Honor Play’i inceledik. Honor Play hangi özelliklerle geliyor? Oyunculara neler sunuyor?

 • Herkesin gözü telefonda ama onun fiyatı yüzde 87 arttı

  Teknoloji, 03 Ekim 2018

  Herkesin gözü telefonda ama onun fiyatı yüzde 87 arttı

  TÜİK'in yıllık enflasyonu yüzde 24.5 olarak açıkladığı Eylül 2018'de, teknoloji ürünlerindeki fiyat değişimlerini inceledik. Son bir ay ve son bir yılda akıllı telefon, bilgisayar ve televizyon fiyatları nereden nereye geldi?

  Samsun Valisi'nden 'Samsung' çağrısı!

  Gündem, 27 Eylül 2018

  Samsun Valisi'nden 'Samsung' çağrısı!

  Samsun Valisi Osman Kaymak Güney Kore'nin teknoloji devi Samsung'a seslendi. Kaymak, Samsung'un Türkiye'ye yatırım yapacağını duyduğunu belirterek, "Samsung firmasına bir dosya hazırlayıp gönderdik. Lütfen Samsung yapacaksa bu yatırımı Samsun’a yapsın" dedi

  En pahalı telefon artık o!

  Teknoloji, 07 Eylül 2018

  En pahalı telefon artık o!

  Dolar kurundaki yükselişten en hızlı nasibini alan sektörlerden olan akıllı telefon pazarında yeni bir zam haberi geldi. Yaptığı fiyat artışıyla Samsung’un Galaxy Note 9’u, 9299 TL'lik fiyatla iPhone X’i de geçti. iPhone fiyatlarını geçen ay yüzde 25 artıran Apple ise bugün servis ücretlerine zam yaptı. Habertürk’ten Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Samsung'un stratejisi değişti! Yenilikler ilk o modellere geliyor

  Teknoloji, 04 Eylül 2018

  Samsung'un stratejisi değişti! Yenilikler ilk o modellere geliyor

  Yeni özelliklerin ve farklılıkların ilk amiral gemilerine gelme dönemi kapanıyor mu? Samsung'ten yeniliklerin ilk orta segment modellerine geleceği, ardından diğer modellere yayılacağı konusunda bir taktik değişikliği açıklaması geldi

 • 4K'ya geçiş sürerken IFA'da 8K TV'ler sahne aldı!

  Teknoloji, 31 Ağustos 2018

  4K'ya geçiş sürerken IFA'da 8K TV'ler sahne aldı!

  Samsung'un 8K çözünürlüğe sahip QLED TV'si Q900R, IFA 2018'de tanıtıldı. Yapay zeka ile donatılan yeni televizyon, Quantum Dot ekran ve Q HDR gibi özellikler de sunuyor

 • Galaxy Note 9'da ışık sızıntısı mı var?

  Teknoloji, 28 Ağustos 2018

  Galaxy Note 9'da ışık sızıntısı mı var?

  Yakın zaman önce piyasaya sürülen Samsung Galaxy Note 9 için, yurt dışında bazı kullanıcılar, cihazlarında oluşan ışık sızıntısını rapor etti

  Avrupa'da taht oyunları! Xiaomi, devlere kılıç çekti!

  Teknoloji, 27 Ağustos 2018

  Avrupa'da taht oyunları! Xiaomi, devlere kılıç çekti!

  Son yılların yükselen telefon üreticilerinden Xiaomi, Çin ve ABD arasındaki ticaret anlaşmazlıklarının da etkisiyle rotasını Avrupa'ya çevirdi. Samsung, Apple ve Huawei gibi ciddi rakiplerin bulunduğu kıtada Xiaomi, Avrupalıların gönlünü kazanıp pazar payını artırabilecek mi?