KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Samsung

1 Mart 1938 tarihinde kurucu başkan Byung-Chull Lee, Mançurya'ya ve Pekin'e kurutulmuş Kore balıkları, sebzeler ve meyveler satan, esas olarak ihracata odaklanan şirketi Daegu, Kore'de kurdu. Korece adı "üç yıldız" anlamına gelen Samsung, on yılı az aşan bir süre içerisinde, kendi un değirmenleri ile şekerleme makinelerine, kendi üretim ve satış operasyonlarına sahip oldu. Bu mütevazı başlangıçlarla, Samsung, bugün hala aynı adı taşıyan modern bir küresel şirkete dönüştü.

Samsung 1970'li yıllarda; ağır sanayi ile kimyasal ve petrokimyasal endüstrilere yatırım yaparak, gelecekteki büyümesinin stratejik temellerini attı. Samsung için diğer bir büyüme hamlesi de, gelişmekte olan ev elektroniği pazarında gerçekleşti. Kore pazarında zaten en iyi üreticilerden biri olan Samsung Electronics, ilk kez bu dönemde ürünlerini ihraç etmeye başladı.

Samsung, 1970'lerin sonları ile 1980'lerin başlarında, faaliyet gösterdiği temel teknoloji alanlarını çeşitlendirdi ve küresel ölçekte genişletti. Bu dönemde Samsung, dünyanın en iyi beş elektronik firmasından biri haline gelmek amacıyla, eski şirketlerini yeniden yapılandırmaya ve yeni iş alanlarına girmeye başladı.

1990'lı yılların başında, ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin karşısında müthiş zorluklar vardı.

1990'ların ortalarında Samsung, dünyada birinci sınıf ürünler geliştirmeye kendini adayarak, her alanda müşteri memnuniyeti sağlayarak ve sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak iş faaliyetlerinde devrimci adımlar attı. Tüm bu adımlarda, "önce kalite" vizyonu hakimdi.

Kore'de faaliyet gösteren hemen hemen tüm şirketleri olumsuz etkileyen 1997 mali krizine rağmen, Samsung büyümeyi sürdüren az sayıda şirket arasında yer aldı. Samsung bu başarıyı, dijital ve ağ teknolojilerindeki liderliği ile elektronik, finans ve ilgili hizmetlere sürekli odaklanmasına borçluydu.

Dijital çağ, küresel iş hayatında devrimsel nitelikte bir değişime neden oldu ve fırsatlar getirdi. Samsung da gelişmiş teknolojiler, rekabetçi ürünler ve sürekli yenilik ile bu değişimlere gerekli yanıtı verdi.

Samsung, elektronik işletmesinin başarısıyla, teknolojide bir endüstri lideri olarak küresel anlamda tanınmıştır ve artık bir numaralı küresel 10 markadan biri olarak sıralanır.

SAMSUNG ELECTRONIC TARİHÇESİ

1- 1970 yılında Samsung-Sanyo, siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

2- 1972 yılında Samsung-Sanyo, iç pazarda satılmak üzere siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

3- 1974 yılında Samsung Heavy Industries ve Samsung Petrochemical şirketi kuruldu, Samsung-Sanyo, çamaşır makinesi ile buzdolabı üretimine başladı.

4- 1976'da Samsung Electro-Mechanics, 1 milyonuncu siyah beyaz televizyonu üretti.

5- 1977 yılında Samsung Precision Co. şirketi kuruldu (şimdiki adı Samsung Techwin'dir), Samsung Electronics, renkli televizyon ihraç etmeye başladı, Samsung Fine Chemicals ve Samsung Construction şirketi kuruldu.

6- 1979 yılında Samsung Electronics, mikrodalga fırınların seri üretimine başladı.

7- 1980 yılında Samsung Electronics, klima üretimine başladı.

8- 1981 yılında Samsung Electronics, ilk mikrodalga fırınları (Kanada'ya) ihraç etti (model: RE-705D) ve Samsung Electronics, 1 milyonuncu renkli televizyonu üretti.

9- 1983 yılında Samsung Electronics, kişisel bilgisayarların (PC'ler) üretimine başladı.

10- 1986 yılında Samsung Electronics, dünyanın en küçük ve en hafif 4 mm'lik video kaset kaydedicisi geliştirdi.

11- 1987 yılında Samsung Advanced Institute of Technology (Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü) araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek amacıyla oluşturuldu.

12- 1991 yılında Samsung Electronics, cep telefonunun geliştirilmesini tamamladı.

13- 1992 yılında Samsung Electronics cep telefonu sistemi geliştirdi, 250 MB disk sürücüsünün geliştirilmesini ve dünyanın ilk 64 M DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.Samsung, günümüzde Samsung Securities Co. Ltd olarak bilinen Kukje Securities Co. şirketini satın aldı. Samsung Electronics, 10 milyonuncu endüstriyel robotu üretti.

14- 1994 yılında Samsung Aerospace, dünyanın ilk 4 kat yakınlaştırma imkanına sahip kamerasını ve Kore'de üretilen ilk elektrikli arabayı (SEV-III) geliştirdi. Dünyanın ilk 256 MB DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.

15- 1995 yılında Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü, dünyanın ilk gerçek zamanlı MPEG-3 teknolojisini geliştirdi.

16- 1996 yılında 64 M DRAM'ların seri üretimine başladı, dünyanın en hızlı CPU'su (merkezi işlem birimi) olan Alpha yongasını geliştirdi ve 1 G DRAM'in geliştirilmesini tamamladı.

17- 1997 yılında dünyanın en büyük TFT-LCD (30) ekranını  ve dünyanın en hafif PCS'sini (105 g) geliştirdi.

18- 1998 yılında dünyanın ilk 128 MB Senkron DRAM ve 128 MB Flash belleğini geliştirdi, tamamen düz ekrana sahip televizyonun geliştirilmesini tamamladı ve dünyanın ilk dijital televizyonunun seri üretimi başladı.

19- 1999 yılında  küçük ve çok işlevli bir kablosuz İnternet telefonu (Smartphone) ve dünyanın ilk 3D TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

20- 2000 yılında Yüksek Çözünürlüklü Dijital TV, dünyanın ilk 512 MB DRAM'ını ve Benzersiz Bir Hepsi-Bir-Arada DVD Oynatıcı geliştirdi.

21- 2001 yılında dünyanın ilk 40 inçlik TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

22- 2004 yılında uydu DMB sistemi için hücresel telefon yongası, 3. Nesil Optik Blu-Ray Disk Kaydedicisini ve dünyanın ilk 60 nano 8 GB NAND Flash bellek yongasını geliştirdi.

23- 2005 yılında dünyanın ilk konuşma tanımalı telefonunu, 40 inçlik TV için dünyanın ilk OLED'ini ve dünyanın en büyük Esnek LCD panelini geliştirdi.

24- 2006 yılında 1,72 inçlik Süper Yansıtıcı LCD Ekranı ve dünyanın ilk gerçek çift taraflı LCD ekranını geliştirdi.

25- 2007 yılında dünyanın ilk 30 nm'lik 64 Gb NAND FlashTM belleğini geliştirdi.

26- 2008 yılında dünyanın ilk 2 Gb 50 NANO’sunu geliştirdi.

27- 2009 yılında dünyanın ilk 40-nanometre DRAM’ını geliştirdi.

28- 2012 yılında Galaxy Note ile 5 milyon birimlik birikmiş küresel sevkiyat hacmi kaydetti.

29- 2013 yılında Galaxy S4'ü Kore pazarında ve küresel pazarlarda piyasaya sürdü Samsung Galaxy S akıllı telefon serisi ile 0,1 milyar birimlik küresel sevkiyat birikimi kaydetti, Galaxy S4'ü ABD'de satışa sundu, dünyanın ilk 20 nanometre 4 Gb ultra yüksek hızlı mobil DRAM'ını seri olarak üretmeye başladı.

30- 2014 yılında Galaxy S5 ve Samsung Gear cihazlarının ticari lansmanını 125 ülkede duyurdu, Galaxy Note serisinin yeni ürünleri Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge'i duyurdu ve Samsung Electronics sektörün ilk 8 Gigabit LPDDR4 mobil DRAM belleğinin seri üretimine başladı.

Samsung Haberleri

 • Ne iPhone ne Samsung ne de Huawei geçebildi!

  Teknoloji, 13 Ağustos 2019

  Ne iPhone ne Samsung ne de Huawei geçebildi!

  Cep telefonu alırken telefon fiyatları kadar şarjının uzun süre gitmesi de önemli bir tercih nedeni. Bataryaların saatte iletebileceği enerji kapasitesini gösteren mAh değerleri bu anlamda ilk bakılanların başında gelse de ekran çözünürlüğü, ekran boyutu, yazılım gibi değişkenler nedeniyle yanıltıcı olabiliyor. Burada devreye performans testleri giriyor. İşte performans testlerine göre şarjı en uzun giden cep telefonları ve yeni Samsung ve Huawei modellerinin de eklendiği güncel liste

 • Kulaklık girişini kaldırdı ama...

  Teknoloji, 08 Ağustos 2019

  Kulaklık girişini kaldırdı ama...

  Samsung da modaya uydu, kulaklık girişini kaldırdı. Ancak bu değişim Güney Koreli şirketin Apple'ın iPhone'una gönderme yapmak için hazırladığı ve 2 yıl önce yayınlanan bir videonun da kaldırılmasına yol açtı.

 • Ve karşınızda Samsung’un yeni amiral gemisi

  Teknoloji, 08 Ağustos 2019

  Ve karşınızda Samsung’un yeni amiral gemisi

  Samsung merakla beklenen yeni amiral gemisi Galaxy Note 10’unu sahneye çıkardı. Bugün itibariyle Türkiye’de de ön siparişe açılan Samsung Galaxy Note 10 hangi özelliklerle geliyor? İşte Galaxy Note 10 ve Galaxy Note 10+’ın özellikleri ve fiyatı...

  Türkiye’ye bu kez kablosuz kulaklığıyla geldi

  Teknoloji, 06 Ağustos 2019

  Türkiye’ye bu kez kablosuz kulaklığıyla geldi

  Huawei’nin Apple’ın AirPods ve Samsung’un Galaxy Buds’ına karşı çıkardığı kablosuz kulaklığı Türkiye pazarına da giriş yaptı. Peki Huawei FreeBuds Lite kullanıcılara hangi özellikleri sunuyor? 

  Günde ne kadar para kazanıyorlar?

  Teknoloji, 06 Ağustos 2019

  Günde ne kadar para kazanıyorlar?

  Son kullanıcıların hayatına her gün dokunan teknoloji alanında önde gelen firmalar, günde ne kadar para kazanıyor? İşte Apple’ından Google’ına, Amazon’undan Facebook, Sony ve Huawei’sine kadar dudak uçuklatan o rakamlar… Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Bu gerçeklikten kaçış yok!

  Teknoloji, 04 Ağustos 2019

  Bu gerçeklikten kaçış yok!

  Sanal gerçeklik (VR) oyunları, deyim yerindeyse, aldı başını gidiyor. 2019’da 23 milyar doların harcanması beklenen VR pazarının büyüklüğü gelecek yıl ise 40 milyar dolara dayanacak. Pazardan, bir yandan Oculus, HTC, Google ve Sony gibi güçlü VR başlığı üreticileri pay kapmaya çalışırken; diğer yandan da geliştiriciler harıl harıl oyun yazıyor. Kaçış oyunlarıyla da birleşen VR, Türkiye’de ise yeni bir iş alanını şimdiden yaratmış durumda...

 • Yıkılmadık, ayaktayız, büyümeye devam edeceğiz!

  Teknoloji, 30 Temmuz 2019

  Yıkılmadık, ayaktayız, büyümeye devam edeceğiz!

  ABD'nin kara listeye aldığı Çinli teknoloji devi Huawei'nin merakla beklenen ilk 6 aylık sonuçları geldi. Gelirlerini yüzde 23, akıllı telefon satışlarını yüzde 24 artıran Huawei'nin Başkanı Liang Hua, 'Yıkılmadık, ayaktayız. Büyümeye devam edeceğiz' mesajı verdi.

 • Dönebilir 3’lü kamerasıyla Türkiye’de

  Teknoloji, 13 Temmuz 2019

  Dönebilir 3’lü kamerasıyla Türkiye’de

  Dönebilir üçlü kamera sistemiyle donatılan Samsung’un yeni akıllı telefonu Galaxy A80 Türkiye pazarına geldi. İşte Samsung Galaxy A80’nin özellikleri ve fiyatı...

  Ve işte 3 arka kameralı iPhone 11

  Teknoloji, 05 Temmuz 2019

  Ve işte 3 arka kameralı iPhone 11

  Apple’ın 2 ay sonra tanıtacağı yeni iPhone modelleriyle ilgili yeni görüntüler sızdı. Popüler aksesuar üreticisi Ghostek’in siparişlerini almaya başladığı ve gelecek ay satışa çıkaracağı kılıflara göre iPhone 11 şu tasarımla gelecek...

  Son bombası 7 Ağustos’ta çıkıyor!

  Teknoloji, 02 Temmuz 2019

  Son bombası 7 Ağustos’ta çıkıyor!

  Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung’un Galaxy Note serisinin yeni üyelerinin tanıtım tarihi açıklandı. Buna göre merakla beklenen Samsung Galaxy Note 10, 7 Ağustos’ta ABD’nin New York kentinde düzenlenecek olan özel etkinlikte sahneye çıkacak. İşte Galaxy Note 10'da beklenen özellikler...

 • Türkiye en çok hangi telefonu kullanıyor?

  Teknoloji, 27 Haziran 2019

  Türkiye en çok hangi telefonu kullanıyor?

  Araştırma şirketi DeviceAtlas, 2019 yılının en popüler akıllı telefonlarını açıkladı. 2019 yılının ilk çeyreğindeki mobil internet trafiğine göre belirlenen listede, 36 ülke mercek altına alındı. İşte Apple, Samsung ve Huawei'nin yarıştığı ve Türkiye’de mobil internet trafiğine göre bu yılın ilk çeyreği itibariyle en çok kullanılan 12 akıllı telefon...

 • O da katlamayı erteledi!

  Teknoloji, 17 Haziran 2019

  O da katlamayı erteledi!

  Katlanabilir ekranlı telefon bekleyenlere bir kötü haber de Huawei’den geldi. Samsung’un ardından Çinli Huawei de katlanabilir telefonu Mate X’in çıkış tarihini erteledi. "İtibarımızı mahvedecek bir ürünü çıkarmak istemeyiz” diyen Huawei, Android'e de tekrar yeşil ışık yaktı...

 • Galaxy Note 10 Pro için üzücü haber

  Teknoloji, 13 Haziran 2019

  Galaxy Note 10 Pro için üzücü haber

  Milyonlarca kullanıcısı olan Samsung, Galaxy Note 9 ile yükseliş gösteren Seul, Güney Kore merkezli dünyaca ünlü telefon markası Samsung kullanıcılarını üzecek bir haber ile karşımıza çıkıyor. Galaxy Note 10 Pro'da beklenen özelliklerin bazıları olmayacak.Merakla beklenen o özelliğin detayları ve niye kullanılmayacağı haberimizde

  Çocukların ilgisi üç kat arttı ama…

  Teknoloji, 05 Haziran 2019

  Çocukların ilgisi üç kat arttı ama…

  Çocukların internet üzerinden alışverişe olan ilgileri son bir yılda üç kattan fazla arttı. En çok aradıkları e-ticaret sitelerinin başında ise AliExpress, Amazon ve eBay var. Ancak uzmanlar uyarıyor: Yasaklamayın ama kişisel verilerinizin ve ödeme bilgilerinizin dolandırıcıların eline düşmemesi için doğru bir şekilde yönlendirin.

  Kore'ye Huawei baskısı: Arada kaldı!

  Teknoloji, 23 Mayıs 2019

  Kore'ye Huawei baskısı: Arada kaldı!

  Güney Kore basını ABD'nin, bu ülkeye Huawei ürünlerini kullanmaması yönünde baskı yaptığını bildirdi. En büyük ihracat pazarı olan Çin'i kızdırmak istemeyen Güney Kore ise özel sektörün kararlarına karışmak istemediğini belirtti.

 • Huawei yasağı ertelendi, peki şimdi ne olacak?

  Teknoloji, 21 Mayıs 2019

  Huawei yasağı ertelendi, peki şimdi ne olacak?

  ABD, Huawei’ye yönelik yasağını 90 günlüğüne kısmen askıya aldı. Peki bu sürenin sona ereceği 19 Ağustos’tan sonra neler değişecek? Huawei telefon kullananlar, Android Q (Android 10) ile tanışabilecek mi? ABD’nin yasağı Türkiye’de kaç kullanıcıyı etkiliyor? İşte merak edilen bu sorunların cevapları… Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • Google kendi ayağına mı sıktı?

  Teknoloji, 20 Mayıs 2019

  Google kendi ayağına mı sıktı?

  Akıllı telefon pazarında son yılların en kritik kararına imza atıldı. ABD Başkanı Trump’ın yasaklama kararının ardından Google, Huawei ile olan iş birliğini askıya aldı. Peki bu durum küresel akıllı telefon pazarını ve Google’ın Android platformunu nasıl etkileyecek? İşte akıllı telefon pazarında taşları yerinden oynatacak olan tablo… Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi…

 • Huawei kararı bu şirketlere yaradı

  Borsa, 20 Mayıs 2019

  Huawei kararı bu şirketlere yaradı

  ABD Başkanı Donald Trump ve Google'ın çatı şirketi Alphabet'in Huawei'ye yönelik aldığı kararlar Çinli devin rakiplerinin hisselerinde yükselişe yol açtı. Huawei'nin akıllı telefon alanındaki en büyük rakibi Koreli Samsung'un hisseleri yüzde 2 yükseldi. Firmanın piyasa değerinde 5 milyar dolarlık artış yaşandı. Huawei'nin telekom altyapısı alanındaki en büyük rakibi Nokia'nın hisselerindeki artış ise sabah saatlerinde yüzde 5'i buldu. Buna karşılık Avrupalı çip üreticilerinin hisseleri çakıldı. Selim Karahan'ın haberi

  İnternette uçmaya hazır olun!

  Teknoloji, 17 Mayıs 2019

  İnternette uçmaya hazır olun!

  Mobil iletişimde adım adım geçmeye hazırlanılan 5G’de tarihi bir teste daha imza atıldı. ABD’li operatör Verizon, cep telefonu üzerinden saniyede 1098 Mbps’lik hıza ulaştı. Üstelik cihazı uygun olanlar için ABD’nin belirli bölgelerinde bu hızlar kullanabilir hale geldi.