KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Samsung

1 Mart 1938 tarihinde kurucu başkan Byung-Chull Lee, Mançurya'ya ve Pekin'e kurutulmuş Kore balıkları, sebzeler ve meyveler satan, esas olarak ihracata odaklanan şirketi Daegu, Kore'de kurdu. Korece adı "üç yıldız" anlamına gelen Samsung, on yılı az aşan bir süre içerisinde, kendi un değirmenleri ile şekerleme makinelerine, kendi üretim ve satış operasyonlarına sahip oldu. Bu mütevazı başlangıçlarla, Samsung, bugün hala aynı adı taşıyan modern bir küresel şirkete dönüştü.

Samsung 1970'li yıllarda; ağır sanayi ile kimyasal ve petrokimyasal endüstrilere yatırım yaparak, gelecekteki büyümesinin stratejik temellerini attı. Samsung için diğer bir büyüme hamlesi de, gelişmekte olan ev elektroniği pazarında gerçekleşti. Kore pazarında zaten en iyi üreticilerden biri olan Samsung Electronics, ilk kez bu dönemde ürünlerini ihraç etmeye başladı.

Samsung, 1970'lerin sonları ile 1980'lerin başlarında, faaliyet gösterdiği temel teknoloji alanlarını çeşitlendirdi ve küresel ölçekte genişletti. Bu dönemde Samsung, dünyanın en iyi beş elektronik firmasından biri haline gelmek amacıyla, eski şirketlerini yeniden yapılandırmaya ve yeni iş alanlarına girmeye başladı.

1990'lı yılların başında, ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin karşısında müthiş zorluklar vardı.

1990'ların ortalarında Samsung, dünyada birinci sınıf ürünler geliştirmeye kendini adayarak, her alanda müşteri memnuniyeti sağlayarak ve sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak iş faaliyetlerinde devrimci adımlar attı. Tüm bu adımlarda, "önce kalite" vizyonu hakimdi.

Kore'de faaliyet gösteren hemen hemen tüm şirketleri olumsuz etkileyen 1997 mali krizine rağmen, Samsung büyümeyi sürdüren az sayıda şirket arasında yer aldı. Samsung bu başarıyı, dijital ve ağ teknolojilerindeki liderliği ile elektronik, finans ve ilgili hizmetlere sürekli odaklanmasına borçluydu.

Dijital çağ, küresel iş hayatında devrimsel nitelikte bir değişime neden oldu ve fırsatlar getirdi. Samsung da gelişmiş teknolojiler, rekabetçi ürünler ve sürekli yenilik ile bu değişimlere gerekli yanıtı verdi.

Samsung, elektronik işletmesinin başarısıyla, teknolojide bir endüstri lideri olarak küresel anlamda tanınmıştır ve artık bir numaralı küresel 10 markadan biri olarak sıralanır.

SAMSUNG ELECTRONIC TARİHÇESİ

1- 1970 yılında Samsung-Sanyo, siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

2- 1972 yılında Samsung-Sanyo, iç pazarda satılmak üzere siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

3- 1974 yılında Samsung Heavy Industries ve Samsung Petrochemical şirketi kuruldu, Samsung-Sanyo, çamaşır makinesi ile buzdolabı üretimine başladı.

4- 1976'da Samsung Electro-Mechanics, 1 milyonuncu siyah beyaz televizyonu üretti.

5- 1977 yılında Samsung Precision Co. şirketi kuruldu (şimdiki adı Samsung Techwin'dir), Samsung Electronics, renkli televizyon ihraç etmeye başladı, Samsung Fine Chemicals ve Samsung Construction şirketi kuruldu.

6- 1979 yılında Samsung Electronics, mikrodalga fırınların seri üretimine başladı.

7- 1980 yılında Samsung Electronics, klima üretimine başladı.

8- 1981 yılında Samsung Electronics, ilk mikrodalga fırınları (Kanada'ya) ihraç etti (model: RE-705D) ve Samsung Electronics, 1 milyonuncu renkli televizyonu üretti.

9- 1983 yılında Samsung Electronics, kişisel bilgisayarların (PC'ler) üretimine başladı.

10- 1986 yılında Samsung Electronics, dünyanın en küçük ve en hafif 4 mm'lik video kaset kaydedicisi geliştirdi.

11- 1987 yılında Samsung Advanced Institute of Technology (Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü) araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek amacıyla oluşturuldu.

12- 1991 yılında Samsung Electronics, cep telefonunun geliştirilmesini tamamladı.

13- 1992 yılında Samsung Electronics cep telefonu sistemi geliştirdi, 250 MB disk sürücüsünün geliştirilmesini ve dünyanın ilk 64 M DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.Samsung, günümüzde Samsung Securities Co. Ltd olarak bilinen Kukje Securities Co. şirketini satın aldı. Samsung Electronics, 10 milyonuncu endüstriyel robotu üretti.

14- 1994 yılında Samsung Aerospace, dünyanın ilk 4 kat yakınlaştırma imkanına sahip kamerasını ve Kore'de üretilen ilk elektrikli arabayı (SEV-III) geliştirdi. Dünyanın ilk 256 MB DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.

15- 1995 yılında Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü, dünyanın ilk gerçek zamanlı MPEG-3 teknolojisini geliştirdi.

16- 1996 yılında 64 M DRAM'ların seri üretimine başladı, dünyanın en hızlı CPU'su (merkezi işlem birimi) olan Alpha yongasını geliştirdi ve 1 G DRAM'in geliştirilmesini tamamladı.

17- 1997 yılında dünyanın en büyük TFT-LCD (30) ekranını  ve dünyanın en hafif PCS'sini (105 g) geliştirdi.

18- 1998 yılında dünyanın ilk 128 MB Senkron DRAM ve 128 MB Flash belleğini geliştirdi, tamamen düz ekrana sahip televizyonun geliştirilmesini tamamladı ve dünyanın ilk dijital televizyonunun seri üretimi başladı.

19- 1999 yılında  küçük ve çok işlevli bir kablosuz İnternet telefonu (Smartphone) ve dünyanın ilk 3D TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

20- 2000 yılında Yüksek Çözünürlüklü Dijital TV, dünyanın ilk 512 MB DRAM'ını ve Benzersiz Bir Hepsi-Bir-Arada DVD Oynatıcı geliştirdi.

21- 2001 yılında dünyanın ilk 40 inçlik TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

22- 2004 yılında uydu DMB sistemi için hücresel telefon yongası, 3. Nesil Optik Blu-Ray Disk Kaydedicisini ve dünyanın ilk 60 nano 8 GB NAND Flash bellek yongasını geliştirdi.

23- 2005 yılında dünyanın ilk konuşma tanımalı telefonunu, 40 inçlik TV için dünyanın ilk OLED'ini ve dünyanın en büyük Esnek LCD panelini geliştirdi.

24- 2006 yılında 1,72 inçlik Süper Yansıtıcı LCD Ekranı ve dünyanın ilk gerçek çift taraflı LCD ekranını geliştirdi.

25- 2007 yılında dünyanın ilk 30 nm'lik 64 Gb NAND FlashTM belleğini geliştirdi.

26- 2008 yılında dünyanın ilk 2 Gb 50 NANO’sunu geliştirdi.

27- 2009 yılında dünyanın ilk 40-nanometre DRAM’ını geliştirdi.

28- 2012 yılında Galaxy Note ile 5 milyon birimlik birikmiş küresel sevkiyat hacmi kaydetti.

29- 2013 yılında Galaxy S4'ü Kore pazarında ve küresel pazarlarda piyasaya sürdü Samsung Galaxy S akıllı telefon serisi ile 0,1 milyar birimlik küresel sevkiyat birikimi kaydetti, Galaxy S4'ü ABD'de satışa sundu, dünyanın ilk 20 nanometre 4 Gb ultra yüksek hızlı mobil DRAM'ını seri olarak üretmeye başladı.

30- 2014 yılında Galaxy S5 ve Samsung Gear cihazlarının ticari lansmanını 125 ülkede duyurdu, Galaxy Note serisinin yeni ürünleri Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge'i duyurdu ve Samsung Electronics sektörün ilk 8 Gigabit LPDDR4 mobil DRAM belleğinin seri üretimine başladı.

Samsung Haberleri

 • Cep telefonlarında yeni dönem

  Teknoloji, 25 Mayıs 2021

  Cep telefonlarında yeni dönem

  Avrupa’da 5 mobil operatör daha sürdürülebilir özelliğe sahip cep telefonlarını belirlemek için yeni tüketici etiketini duyurdu. İlk olarak 12 tedarikçinin telefonlarını değerlendirecek olan Çevresel Derecelendirme (Eco Rating) etiketi, 2021 Haziran'dan itibaren Türkiye dahil Avrupa genelinde kullanılmaya başlanacak. İşte akıllı telefonlarda Eco Rating dönemi ile ilgili bilinmesi gerekenler...

 • Her 100 doların 38 doları ona gitti!

  Teknoloji, 22 Mayıs 2021

  Her 100 doların 38 doları ona gitti!

  2021 yılının ilk çeyreğinde 113 milyar dolarlık büyüklüğe erişen küresel akıllı telefon pazarında en çok satan modeller belli oldu. İşte hem gelirde hem de satış adedinde pastada en büyük payı alan akıllı telefonlar...

 • Patent için anlaştılar

  Teknoloji, 17 Mayıs 2021

  Patent için anlaştılar

  Ericsson ve Samsung, küresel patent lisansları konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. 5G dahil olmak üzere hücresel teknolojilerle ilgili karşılıklı patent lisanslarını içeren anlaşma, taraflar arasında devam eden patentlerle ilgili tüm hukuki anlaşmazlıkları da sona erdiriyor.

  Eski telefonlar akıllı ev cihazı olacak

  Teknoloji, 26 Nisan 2021

  Eski telefonlar akıllı ev cihazı olacak

  Samsung, eski Galaxy akıllı telefonları tekrar işlevsel hâle getirerek akıllı ev cihazlarına dönüştüren yeni bir beta programı başlattı. Yeni “Galaxy İleri Dönüşüm” programı ile kullanıcılar artık eski Galaxy akıllı telefonlarını çocuk ekranı, hayvan bakımı çözümü veya evlerinde aydınlatma sensörü gibi yaşam tarzı ihtiyaçlarına cevap veren farklı araçlar olarak yeniden kullanabilecek.

  Pandemi onun can suyu oldu!

  Teknoloji, 19 Nisan 2021

  Pandemi onun can suyu oldu!

  Pandemi, yıllardır kan kaybeden tablet pazarını, son 8 yılın dibinden çıkardı. 2014 yılından bu yana sürekli düşen tablet satışları, 2020’deki koronavirüs pandemisi ile tekrar artışa geçti.

 • Artık LG telefon olmayacak

  Teknoloji, 05 Nisan 2021

  Artık LG telefon olmayacak

  LG, son 6 yılda 4.5 milyar dolar zarar eden cep telefonu birimini kademeli olarak kapatma kararı aldı

 • Hangi marka Türkiye'de kaçıncı sırada?

  Teknoloji, 31 Mart 2021

  Hangi marka Türkiye'de kaçıncı sırada?

  Türkiye akıllı telefon pazarında hangi marka kaçıncı sırada? İşte BTK’nın IMEI’sini kayıt altına aldığı cihazların marka bazlı dağılımına göre Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi, Oppo ve diğerlerinin Türkiye pazarındaki yeri...

 • Çip krizi onu da vurdu!

  Teknoloji, 18 Mart 2021

  Çip krizi onu da vurdu!

  Küresel ölçekte yaşanan çip krizi, otomotivden sonra akıllı telefon başta olmak üzere tüketici elektroniği devlerini de sarsmaya başladı. Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung’un CEO’su, tüketicilere “Bu yıl yeni bir Galaxy Note beklemeyin” mesajı verdi. Buna açıklamaya göre bu yaz piyasaya çıkması beklenen Galaxy Note 21, şimdiden gelecek yıla kaldı.

  A serisine 2 yeni model ekledi

  Teknoloji, 18 Mart 2021

  A serisine 2 yeni model ekledi

  Samsung’un yeni Galaxy A Serisi telefonları Galaxy A52 ve Galaxy A72 tanıtıldı. Dörtlü arka kamerası olan yeni Samsung Galaxy A52 ve Galaxy A72’de 64 MP’lik ana kamera bulunuyor. Samsung Galaxy A52 ve Galaxy A72’nin özellikleri şöyle...

  Telefon değil sadece 'ekran' fiyatı!

  Teknoloji, 12 Mart 2021

  Telefon değil sadece 'ekran' fiyatı!

  Apple, Samsung ve Huawei’nin amiral gemisi telefonlarında garanti kapsamı dışındaki ekran değişim ücretleri aldı başını gidiyor. Telefon fiyatının yüzde 20’lerini aşan rakamları gören ekran değişim ücretleri 3 bin TL’leri bulmuş durumda. Katlanabilir ekranlı modellerde ise bu fiyatlar 5 bin TL ile 10 bin TL arasında. İşte iPhone 12,  Galaxy S21, Galaxy Note 20, Mate 40 ve P40 Pro modellerinin ekran değişim ücretleri...

 • 17 milyar dolarlık fabrika kuracak

  Teknoloji, 05 Şubat 2021

  17 milyar dolarlık fabrika kuracak

  Güney Koreli Samsung ABD'nin Teksas eyaletinde 17 milyar dolarlık yatırımla çip fabrikası kurmayı planlıyor

 • İşte Samsung'un yeni amiral gemisi...

  Teknoloji, 15 Ocak 2021

  İşte Samsung'un yeni amiral gemisi...

  Samsung, yeni amiral gemisi Galaxy S21 Ultra ile birlikte yeni akıllı telefonları Galaxy S21 ve Galaxy S21+ tanıtıldı. Türkiye’de de ön siparişe açılan Galaxy S21 serisinde fiyatlar 10 bin TL’den başlayıp, 16 bin 500 TL’ye kadar çıkıyor. İşte kutusunda şarj adaptörü ve kulaklık olmayan Samsung Galaxy S21 Ultra, Galaxy S21 ve Galaxy S21+ modellerinin özellikleri...

 • İşte 2021’in en iyi telefonları

  Teknoloji, 09 Ocak 2021

  İşte 2021’in en iyi telefonları

  Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl 11-14 Ocak tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek olan dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2021 öncesinde İnovasyon Ödülü’ne layık görülen akıllı telefon modelleri ve akseusarları açıklandı. Bu yılki listede Apple, Huawei ve Xiaomi markalarının hiçbir ürünü yer alamadı. İşte akıllı telefon ve aksesuarları kategorisinde yılın en yenilikçi ürünü ödülünü alan 5 markanın toplam 10 modeli...

  Türkiye'de hangisinin payı ne kadar?

  Teknoloji, 04 Ocak 2021

  Türkiye'de hangisinin payı ne kadar?

  Türkiye akıllı telefon pazarında hangi marka kaçıncı sırada? Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi, Oppo ve diğerlerine ait son rakamlar ne durumda? İşte BTK verilerine göre ithalat ve imalat yoluyla kaydedilen cihaz sayılarının markalara göre dağılımı...

  İlk üretim şubatta

  Teknoloji, 26 Aralık 2020

  İlk üretim şubatta

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, son dönemde Çin'den ve Uzakdoğu'dan global akıllı telefon üreticilerinin Türkiye'ye ilgisinin olduğunu belirterek, ilk üretimin şubatta başlamasının planlandığını söyledi. Varank, "Çin'den, Uzakdoğu'dan başka firmalar da var. Bunların yanında yerli üreticilerin de bu alanda ilgisi arttı. Yatırım kararı alan firma şubatta ilk ürünlerini üretmeyi planlıyor. 1.000 kişilik istihdam oluşturacaklar. Gelecek yıllarda Türkiye'de 10 milyon adet akıllı telefon üretim kapasitesi oluşacağını görüyoruz" şeklinde konuştu

 • Neden cep telefonu üretemiyoruz?
 • Türkiye'de üretecekler

  Teknoloji, 21 Aralık 2020

  Türkiye'de üretecekler

  Çinli mobil telefon üreticisi Oppo yeni yılın ilk ayında İstanbul ve Kocaeli'de kurulacak tesiste üretime başlamayı planlıyor. Bloomberg HT'nin haberine göre söz konusu yatırımın büyüklüğü 50 milyon dolara yaklaşıyor. Türkiye'de üretime hazırlanan bir diğer üretici Samsung ise ilk etapta alt yüklenici aracılığıyla üretime geçmeyi hedefliyor

 • Ne salgın ne kriz! Cep telefonu satışı tam gaz

  Teknoloji, 15 Aralık 2020

  Ne salgın ne kriz! Cep telefonu satışı tam gaz

  Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının cep telefonu satışlarına etkisi ortaya çıktı. Türkiye’de yılda ortalama 10-11 milyon dolayında cep telefonu satılıyor. Bunun büyük bölümünü “akıllı” telefonlar oluşturuyor. Peki, pandeminin cep telefonu satışlarına etkisi ne oldu? Şubat ayında 979 bin cep telefonu satıldı. Salgın nedeniyle kapanmanın yaşandığı Mart’ta ve Nisan’da aylık bazda satışlar dip yaptı. Mart’ta, 727 bine, Nisan’da 591 bine geriledi. Satışlar, izleyen aylarda toparladı. Aylık, 950 bin ile 1 milyon aralığına oturdu. Geçen yıl ocak-ekim döneminde 9 milyon 80 bin, bu yıl aynı dönemde 8 milyon 972 bin cep telefonu satışı gerçekleştirildi. Türkiye pazarında Samsung liderliğini sürdürdü. Türkiye’de toplam mobil abone sayısı da 82 milyon.

  Honor satılıyor!

  Teknoloji, 10 Kasım 2020

  Honor satılıyor!

  Çinli Huawei’nin sahip olduğu akıllı telefon markası Honor’ın satışı için anlaşmaya varıldığı iddia edildi. Son 3 ayda dünya genelinde 13.5 milyon adet telefon satan Honor markası için biçilen değer ise 15 milyar dolar oldu. İşte 2013’te kurulan ve 2018’den bu yana Türkiye’de de olan Honor cephesinde son yaşananlar...