KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Samsung

1 Mart 1938 tarihinde kurucu başkan Byung-Chull Lee, Mançurya'ya ve Pekin'e kurutulmuş Kore balıkları, sebzeler ve meyveler satan, esas olarak ihracata odaklanan şirketi Daegu, Kore'de kurdu. Korece adı "üç yıldız" anlamına gelen Samsung, on yılı az aşan bir süre içerisinde, kendi un değirmenleri ile şekerleme makinelerine, kendi üretim ve satış operasyonlarına sahip oldu. Bu mütevazı başlangıçlarla, Samsung, bugün hala aynı adı taşıyan modern bir küresel şirkete dönüştü.

Samsung 1970'li yıllarda; ağır sanayi ile kimyasal ve petrokimyasal endüstrilere yatırım yaparak, gelecekteki büyümesinin stratejik temellerini attı. Samsung için diğer bir büyüme hamlesi de, gelişmekte olan ev elektroniği pazarında gerçekleşti. Kore pazarında zaten en iyi üreticilerden biri olan Samsung Electronics, ilk kez bu dönemde ürünlerini ihraç etmeye başladı.

Samsung, 1970'lerin sonları ile 1980'lerin başlarında, faaliyet gösterdiği temel teknoloji alanlarını çeşitlendirdi ve küresel ölçekte genişletti. Bu dönemde Samsung, dünyanın en iyi beş elektronik firmasından biri haline gelmek amacıyla, eski şirketlerini yeniden yapılandırmaya ve yeni iş alanlarına girmeye başladı.

1990'lı yılların başında, ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin karşısında müthiş zorluklar vardı.

1990'ların ortalarında Samsung, dünyada birinci sınıf ürünler geliştirmeye kendini adayarak, her alanda müşteri memnuniyeti sağlayarak ve sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak iş faaliyetlerinde devrimci adımlar attı. Tüm bu adımlarda, "önce kalite" vizyonu hakimdi.

Kore'de faaliyet gösteren hemen hemen tüm şirketleri olumsuz etkileyen 1997 mali krizine rağmen, Samsung büyümeyi sürdüren az sayıda şirket arasında yer aldı. Samsung bu başarıyı, dijital ve ağ teknolojilerindeki liderliği ile elektronik, finans ve ilgili hizmetlere sürekli odaklanmasına borçluydu.

Dijital çağ, küresel iş hayatında devrimsel nitelikte bir değişime neden oldu ve fırsatlar getirdi. Samsung da gelişmiş teknolojiler, rekabetçi ürünler ve sürekli yenilik ile bu değişimlere gerekli yanıtı verdi.

Samsung, elektronik işletmesinin başarısıyla, teknolojide bir endüstri lideri olarak küresel anlamda tanınmıştır ve artık bir numaralı küresel 10 markadan biri olarak sıralanır.

SAMSUNG ELECTRONIC TARİHÇESİ

1- 1970 yılında Samsung-Sanyo, siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

2- 1972 yılında Samsung-Sanyo, iç pazarda satılmak üzere siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

3- 1974 yılında Samsung Heavy Industries ve Samsung Petrochemical şirketi kuruldu, Samsung-Sanyo, çamaşır makinesi ile buzdolabı üretimine başladı.

4- 1976'da Samsung Electro-Mechanics, 1 milyonuncu siyah beyaz televizyonu üretti.

5- 1977 yılında Samsung Precision Co. şirketi kuruldu (şimdiki adı Samsung Techwin'dir), Samsung Electronics, renkli televizyon ihraç etmeye başladı, Samsung Fine Chemicals ve Samsung Construction şirketi kuruldu.

6- 1979 yılında Samsung Electronics, mikrodalga fırınların seri üretimine başladı.

7- 1980 yılında Samsung Electronics, klima üretimine başladı.

8- 1981 yılında Samsung Electronics, ilk mikrodalga fırınları (Kanada'ya) ihraç etti (model: RE-705D) ve Samsung Electronics, 1 milyonuncu renkli televizyonu üretti.

9- 1983 yılında Samsung Electronics, kişisel bilgisayarların (PC'ler) üretimine başladı.

10- 1986 yılında Samsung Electronics, dünyanın en küçük ve en hafif 4 mm'lik video kaset kaydedicisi geliştirdi.

11- 1987 yılında Samsung Advanced Institute of Technology (Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü) araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek amacıyla oluşturuldu.

12- 1991 yılında Samsung Electronics, cep telefonunun geliştirilmesini tamamladı.

13- 1992 yılında Samsung Electronics cep telefonu sistemi geliştirdi, 250 MB disk sürücüsünün geliştirilmesini ve dünyanın ilk 64 M DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.Samsung, günümüzde Samsung Securities Co. Ltd olarak bilinen Kukje Securities Co. şirketini satın aldı. Samsung Electronics, 10 milyonuncu endüstriyel robotu üretti.

14- 1994 yılında Samsung Aerospace, dünyanın ilk 4 kat yakınlaştırma imkanına sahip kamerasını ve Kore'de üretilen ilk elektrikli arabayı (SEV-III) geliştirdi. Dünyanın ilk 256 MB DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.

15- 1995 yılında Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü, dünyanın ilk gerçek zamanlı MPEG-3 teknolojisini geliştirdi.

16- 1996 yılında 64 M DRAM'ların seri üretimine başladı, dünyanın en hızlı CPU'su (merkezi işlem birimi) olan Alpha yongasını geliştirdi ve 1 G DRAM'in geliştirilmesini tamamladı.

17- 1997 yılında dünyanın en büyük TFT-LCD (30) ekranını  ve dünyanın en hafif PCS'sini (105 g) geliştirdi.

18- 1998 yılında dünyanın ilk 128 MB Senkron DRAM ve 128 MB Flash belleğini geliştirdi, tamamen düz ekrana sahip televizyonun geliştirilmesini tamamladı ve dünyanın ilk dijital televizyonunun seri üretimi başladı.

19- 1999 yılında  küçük ve çok işlevli bir kablosuz İnternet telefonu (Smartphone) ve dünyanın ilk 3D TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

20- 2000 yılında Yüksek Çözünürlüklü Dijital TV, dünyanın ilk 512 MB DRAM'ını ve Benzersiz Bir Hepsi-Bir-Arada DVD Oynatıcı geliştirdi.

21- 2001 yılında dünyanın ilk 40 inçlik TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

22- 2004 yılında uydu DMB sistemi için hücresel telefon yongası, 3. Nesil Optik Blu-Ray Disk Kaydedicisini ve dünyanın ilk 60 nano 8 GB NAND Flash bellek yongasını geliştirdi.

23- 2005 yılında dünyanın ilk konuşma tanımalı telefonunu, 40 inçlik TV için dünyanın ilk OLED'ini ve dünyanın en büyük Esnek LCD panelini geliştirdi.

24- 2006 yılında 1,72 inçlik Süper Yansıtıcı LCD Ekranı ve dünyanın ilk gerçek çift taraflı LCD ekranını geliştirdi.

25- 2007 yılında dünyanın ilk 30 nm'lik 64 Gb NAND FlashTM belleğini geliştirdi.

26- 2008 yılında dünyanın ilk 2 Gb 50 NANO’sunu geliştirdi.

27- 2009 yılında dünyanın ilk 40-nanometre DRAM’ını geliştirdi.

28- 2012 yılında Galaxy Note ile 5 milyon birimlik birikmiş küresel sevkiyat hacmi kaydetti.

29- 2013 yılında Galaxy S4'ü Kore pazarında ve küresel pazarlarda piyasaya sürdü Samsung Galaxy S akıllı telefon serisi ile 0,1 milyar birimlik küresel sevkiyat birikimi kaydetti, Galaxy S4'ü ABD'de satışa sundu, dünyanın ilk 20 nanometre 4 Gb ultra yüksek hızlı mobil DRAM'ını seri olarak üretmeye başladı.

30- 2014 yılında Galaxy S5 ve Samsung Gear cihazlarının ticari lansmanını 125 ülkede duyurdu, Galaxy Note serisinin yeni ürünleri Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge'i duyurdu ve Samsung Electronics sektörün ilk 8 Gigabit LPDDR4 mobil DRAM belleğinin seri üretimine başladı.

Samsung Haberleri

 • Dede Korkut Hikâyeleri sanal gerçeklikle buluştu

  Teknoloji, 18 Ocak 2019

  Dede Korkut Hikâyeleri sanal gerçeklikle buluştu

  Yerli oyun yapım stüdyosu Bond Game, Dede Korkut Destanı’nı sanal gerçeklik oyunuyla buluşturdu. Dede Korkut Chronicles, Oculus Go ve Samsung Gear VR mobil platformları için sunuldu.

 • Çinli markanın yeni telefonu 10x zoom ile gelecek

  Teknoloji, 17 Ocak 2019

  Çinli markanın yeni telefonu 10x zoom ile gelecek

  Asya'dan çıkıp, küresel akıllı telefon pazarının beş büyük oyuncusu arasına girmeyi başaran Oppo, 10x zoom lense sahip yeni kamera teknolojisini duyurdu.

 • Hangisinin saati daha akıllı?

  Teknoloji, 12 Ocak 2019

  Hangisinin saati daha akıllı?

  Kullanıcılar için 2018 yılı giyilebilir teknolojik cihazlar açısından verimli geçti. Bu verimliliği sağlayan ve en çok kullanılan giyilebilir teknoloji cihazı ise kuşkusuz akıllı saatler oldu. Geçen yılın son çeyreğinde pazarın iki güçlü oyuncusu iki akıllı saat ile tüketicilerin karşısına çıktı. Bunlardan biri olan Apple Watch Series 4, daha geniş ekranı, kullanıcı dostu arayüzü ve EKG (Henüz Türkiye’de aktif olmasa da) ile beğenilere sunulurken, Samsung Galaxy Watch ise pil ömrü ve tasarımı ile dikkatleri çekti. Peki, hangisinin hangi özelliği, diğerine göre daha iyi? Sizler için detaylı olarak karşılaştırdık.

  Samsung’un son bombası bu tarihte gelecek

  Teknoloji, 11 Ocak 2019

  Samsung’un son bombası bu tarihte gelecek

  Güney Koreli Samsung akıllı telefonlardaki yeni amiral gemisi için resmi tanıtım tarihini açıkladı. Buna göre Samsung Galaxy S10, 20 Şubat’ta düzenlenecek olan “Samsung Unpacked” etkinliğiyle tanıtılacak.

  Teknoloji şovu başlıyor!

  Teknoloji, 08 Ocak 2019

  Teknoloji şovu başlıyor!

  Dünyanın en büyük teknoloji şovu CES 2019, ABD'nin Las Vegas kentinde kapılarını açtı. Yapay zeka, sanal asistanlar, 5G'li cihazlar, 8K'lı TV'ler ve geleceğin otomobillerinin boy gösterdiği CES 2019'un ilk hamlesi fuara katılmayan Apple'dan geldi

 • Katlanabilir ekranla televizyon sıfırlandı!

  Teknoloji, 08 Ocak 2019

  Katlanabilir ekranla televizyon sıfırlandı!

  Güney Koreli teknoloji üreticisi LG, dünyanın ilk kıvrılabilen OLED TV'sini CES 2019’da tanıttı. İşte ekranı katlanarak kullanıcılara 3 farklı seçenek sunan LG Signature OLED TV R’nin özellikleri...

 • Apple’dan sonra sıra Samsung’a geldi!

  Teknoloji, 08 Ocak 2019

  Apple’dan sonra sıra Samsung’a geldi!

  Akıllı telefon pazarında 2018 yılında umduğunu bulamayanlar arasında Apple'ın ardından ezeli rakibi Samsung da katıldı. Güney Koreli şirket, kâr tahminlerini yüzde 29 indirdi.

 • Artık TV’nin ekran büyüklüğünü kullanıcı belirleyecek

  Teknoloji, 08 Ocak 2019

  Artık TV’nin ekran büyüklüğünü kullanıcı belirleyecek

  Samsung, modüler özelliklere sahip olan ve kullanıcının tercihine göre dönüşebilen Micro LED televizyon ekranlarını tanıttı. CES 2019’da sahneye çıkan Micro LED TV’lerde, ekran boyutu ek modüllere artırılabiliyor.

  Apple ile Samsung iTunes için el sıkıştı

  Teknoloji, 07 Ocak 2019

  Apple ile Samsung iTunes için el sıkıştı

  Apple'ın iTunes'una artık Samsung akıllı televizyon modellerini kullananlar da erişebilecek. Taraflar arasında yapılan anlaşmaya göre 2018 ve 2019 model Samsung Smart TV'lere iTunes desteği verilecek.

  En çok güncelleme alan telefonlar belli oldu

  Teknoloji, 04 Ocak 2019

  En çok güncelleme alan telefonlar belli oldu

  Android telefon üreticileri, kullanıcılara sundukları güncelleme desteğine göre sıralandı. Dünya genelinde Google’ın birinci olduğu listeye Türkiye’den de General Mobile girdi. İşte en çok güncelleme alan marka ve modeller…

 • O eski halinden eser yok şimdi!

  Teknoloji, 04 Ocak 2019

  O eski halinden eser yok şimdi!

  “iPhone satışları iyi gitmiyor, bunu öngöremedik, ciro beklentimizi düşürüyoruz” açıklaması Apple’a borsada son 6 yılın en kötü gününü yaşattı. Şirketin bir günlük kaybı 75 milyar doları bulurken, Eylül 2018’de 1.1 trilyon doları da geçen Apple’ın değerinin yüzde 39'u buhar oldu. Diğer bir deyişle Apple, Türkiye'nin bir yıllık toplam Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nın yaklaşık yarısına karşılık gelen 427 milyar doları son dört ayda kaybetti.

 • Akıllı TV’yi evdeki cihazların kumandası yaptı

  Teknoloji, 28 Aralık 2018

  Akıllı TV’yi evdeki cihazların kumandası yaptı

  Samsung, kullanıcıların cihazlarını akıllı TV’leri üzerinden kontrol edebilmesini sağlayan uzaktan erişim özelliğini tanıttı. Yeni özellikle kullanıcılar, ağa bağlı cihazlarını ekran üzerinden uzaktan kontrol edip, internette gezinebilecek.

 • Bir yılda 200 milyon adet sattı

  Teknoloji, 26 Aralık 2018

  Bir yılda 200 milyon adet sattı

  Huawei, P20 ve Mate 20 serisi ürünleri de dahil olmak üzere küresel akıllı telefon pazarında 2018 yılında 200 milyon gönderimi aştığını duyurdu. 2017’de 153 milyon olan bu rakam, 2010’da ise 3 milyon adetti.

  Dünyanın beşinci büyüğü Türkiye’ye geldi

  Teknoloji, 25 Aralık 2018

  Dünyanın beşinci büyüğü Türkiye’ye geldi

  Dünyanın en büyük beşinci akıllı telefon üreticisi olan Çin merkezli Oppo, Türkiye pazarına adım attı. İstanbul'da ofis açan Oppo’nun Türkiye Genel Müdürü de Weijian Zhou oldu

  4 arka kameralı akıllı telefon Türkiye’de

  Teknoloji, 19 Aralık 2018

  4 arka kameralı akıllı telefon Türkiye’de

  Güney Koreli Samsung, yeni akıllı telefonu Galaxy A9 ile arka kameralarının sayısını dörde çıkardı. İşte Samsung Galaxy A9’un özellikleri ve Türkiye satış fiyatı...

 • Samsung, dünyanın en büyüğünü Türkiye’ye kuruyor

  Teknoloji, 19 Aralık 2018

  Samsung, dünyanın en büyüğünü Türkiye’ye kuruyor

  Samsung Electronics, 2.5 basketbol sahası büyüklüğüyle, dünyanın en büyük kapalı alan havalimanı LED bilgi tabelasını İstanbul Havalimanı’na kuruyor.

 • Çentiğin modası geçti, deliklisi geliyor

  Teknoloji, 18 Aralık 2018

  Çentiğin modası geçti, deliklisi geliyor

  Samsung’un ardından Huawei de delikli erkan tasarımına sahip akıllı telefonunu tanıttı. İşte çentiğin yerine gelen delikli ekranlı Huawei Nova 4’ün özellikleri ve fiyatı...

 • Türkiye’de 2018’de en çok bu telefonlar pazarlandı

  Teknoloji, 16 Aralık 2018

  Türkiye’de 2018’de en çok bu telefonlar pazarlandı

  Türkiye'de 2018 yılındaki akıllı telefon piyasasının dinamikleri, markaların yıl boyunca düzenlediği kampanyalar dikkate alınarak analiz edildi. Buna göre 5.8 inç ve daha büyük ekranlı akıllı telefon kampanyaları 2018’de atağa kalkarken; 8 çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefon kampanyaları da yılın yükseleni oldu.

  Samsun istedi, Rize oldu!

  Teknoloji, 13 Aralık 2018

  Samsun istedi, Rize oldu!

  Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, 3 yeni akıllı telefon modeli için patent başvurusu yaptı. Samsun’un bir süredir yatırıma çağırdığı Samsung, yeni modellerine “Rize” adını verdi. Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi...