Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Magazin Tarık Akan’ın oğlu: Babam müslümandı, ateist ya da dinsiz değildi

    6 yaşında toprağa verdiğimiz büyük sanatçı Tarık Akan'ın oğlu, usta oyuncunun son 10 yıldır hiç görüşmediği kardeşiyle ilgili soruları yanıtladı. Posta'dan Canan Danyıldız'ın sorularını yanıtlayan Tarık Akan'ın oğlu Barış Üregül Akan, "Babam müslümandı, ateist ya da dinsiz değildi" dedi.

    İşte o röportajdan çarpıcı başlıklar:

    Amcanız Turgut Üregül’ün babanıza tepkisi neden bu kadar büyük? Neden yakasını hala bırakmıyor?

    Öz amcam, ama yıllarca babamla davalık olmuş ve bütün davalarını kaybetmiş bir adam. Babamı hiç sevmezdi, bunlar politik, ailesel hem de kıskançlıkla ilgili şeylerdi. Babanemin vefatında mirasıyla ilgili bile noterde imzalı kayıt olmasına rağmen iftira attı, öyle biri.

    Tarık Akan hayattayken görüşürler miydi?

    Son 10 yıldır hiç görüşmezlerdi. Babamı hiç hazmetmezdi, babam için ‘vatan haini, dinsizdir, ateisttir’ diye açıklamalarda bulunurdu. O adamın bizim ailemizle ilgisi yok. Kendi yoluna gitsin. Kendi hayatını kursun.

    Zor şeyler! Sanki amcanız babanızın naaşını hastaneden almaya çalışıyor, ama siz engel oluyorsunuz gibi haberler çıktı…

    Hastane bir insanın naaşını 1’inci dereceden akrabasına verir. O da çocuklarıdır, tabii ki de biz alacağız. O adamın okula da hastaneye de gelmesi yasaktı zaten. Babam hayattayken bunu yasaklamıştı. Bu hala geçerli.

    ‘Peki Tarık Akan usulüne göre gömülmedi’ gibi şok açıklamalarda bulundu, bunlar doğru mu?

    Teşvikiye Camii imamını arayıp sorabilirler, usulüne göre yapılıp yapılmadığını söylerler. Her şey İslami usullere göre yapıldı, öyle defnedildi. Hatta imamla el sıkıştık ve yapılacak başka bir şey var mı diye de sordum.

    ‘Dinsiz’likle itham edilmesi ağır mı?

    Tabii ki ağır! Biz ailece dini bütün insanlarız, Müslümanız. Dinin Allah’la kul arasında olduğunu düşünüyoruz, bunun reklamı olmaz. Babam gibi düşünüyoruz. Babam dinsiz, ateist değildi. Devletle din işlerinin de ayrılmasını gerektiğini de düşünenlerdendi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ