Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim Sözleşmeli öğretmenlik atama tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB takvimi: 2022 Sözleşmeli öğretmenlik atama tercih başvuruları ne zaman bitiyor, tarih açıklandı mı?
    1

    Geçtiğimiz aylarda başvuruları alınan 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması için geri sayım başladı. Sözlü sınavdan 60 ve üzerinde puan alan adaylar, 21 Ocak itibaeiyle sözleşmeli öğretmen atama tercih başvurularını yapmaya başladı. Peki son başvuru günü ne zaman ve başvuru sonuçları hangi tarihte belli olacak?

    2

    SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA TERCİH BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTİYOR?

    MEB'in açıkladığı takvime göre, atama tercihleri 21 Ocak ile 26 Ocak tarihleri arasında alınacak.

    3

    SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

    Sözlü sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından atama tercihlerinin alınması süreci başladı. Atama tercihleri 21 Ocak ile 26 Ocak tarihleri arasında alınacak.

    Atama sonuçları 31 Ocak'ta açıklanacak.

    4

    15 BİN ÖĞRETMEN ATAMA KONTENJANLARI

    Branş ve kontenjan dağlımı, öğretmen doluluk oranı ve ihtiyaç duyulan alanlar göz önünde bulundurularak yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de sürekli dile getirdiği gibi temel eğitim alanına öncelik verildiği gözlemlendi.

    Bu kapsamda en çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 2 bin 175 kontenjanla sınıf öğretmenliği, bin 755 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği ve bin 302 kontenjanla okul öncesi öğretmenlik oldu.

    Öte yandan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için bin 30, ilköğretim matematik öğretmenliği için bin 1, İngilizce öğretmenliği için 857, rehberlik öğretmenliği için 804, matematik öğretmenliği için 733, fen bilimleri öğretmenliği için 702, Türkçe öğretmenliği için 698, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği için 501, beden eğitimi öğretmenliği için 39’u milli sporcu olmak üzere 390 kişilik kontenjan oluşturuldu. Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 110 alandan her biri için de kontenjan verildi.

    Haberi Hazırlayan: Mete Ertunç Sevilir

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ