HABERTURK.COM

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden (OİB) Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, 2019 yılında toplam 30,6 milyar dolar ihracata imza atan otomotiv firmalarının zirvesinde Ford Otomotiv yer aldı.

Otomotivde en çok ihracat gerçekleştiren firmalar sıralamasında ikinci Toyota, üçüncü ise Oyak-Renault oldu. İlk üç şirketin ardından ilk 10’da yer alan diğer firmalar ise sırasıyla Tofaş, Kibar Dış Ticaret, Mercedes-Benz Türk, TGS Dış Ticaret, Bosch Sanayi ve Ticaret, Man Truck & Bus ve Goodyear Lastikleri oldu.

Otomotiv endüstrisi, 2020 yılına da hızlı başladı. OİB verilerine göre otomotiv endüstrisinin Ocak ayı ihracatı bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 3.2 artışla 2.4 milyar dolar oldu. Bugüne kadarki en yüksek Ocak ayı rakamına ulaşan sektörün, Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı pay ise yüzde 16.3 olarak gerçekleşti.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, "Geçen ay binek otomobillerde çift haneli artış kaydettik. Diğer ana ürün gruplarında ise düşüş yaşandı. En büyük pazarımız AB Ülkelerine ihracatta ise küçük de olsa artışla yıla başlamamız sevindirici” dedi.

BİNEK OTOMOBİL İHRACATI YÜZDE 27 ARTTI

Ürün grupları bazında binek otomobil ihracatı yüzde 27 artarak 1 milyar 33 milyon dolar oldu. Tedarik endüstrisi ihracatı Ocak'ta yüzde 1 azalarak 861 milyon dolar olurken, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 13 düşüşle 333 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 20 düşüşle 135 milyon dolar oldu.

Tedarik endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracat yüzde 8.5 azaldı. Önemli pazarlardan Romanya’ya yüzde 23, İspanya’ya yüzde 10, Rusya’ya yüzde 14, Slovenya’ya yüzde 168 ihracat artışı görüldü.

Binek otomobillerde önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 72, İtalya’ya yüzde 33, İspanya’ya yüzde 48, Almanya’ya yüzde 44, Belçika’ya yüzde 20 ihracat artışı kaydedilirken, Slovenya’ya yüzde 34,5 ve ABD’ye de yüzde 52 düşüş oldu.

EN BÜYÜK PAZAR ALMANYA 

Otomotiv endüstrisinin en büyük pazarı olan Almanya’ya Ocak ayında yüzde 2 düşüşle 341 milyon dolar ihracat yapıldı. Fransa’ya ihracat yüzde 23 artışla 277 milyon dolar olurken, Birleşik Krallık’a yüzde 5 azalarak 245 milyon dolar oldu. Ocak ayında önemli pazarlardan İspanya’ya yüzde 29, Mısır’a yüzde 115, Rusya’ya yüzde 37, İsveç’e yüzde 20, Fas’a yüzde 17 ihracat artışı görülürken, Belçika’ya yüzde 12, Polonya’ya yüzde 35, ABD’ye yüzde 19,5 ihracat düşüşü yaşandı.

Fransa’ya yönelik yüksek oranlı ihracatta bu ülkeye yönelik binek otomobiller ihracatının yüzde 72, İspanya’ya yönelik artışta da yine binek otomobiller ihracatının yüzde 48 artması etkili oldu. Polonya’ya yönelik düşüşte çekiciler ihracatının yüzde 94, otobüs minibüs midibüs ihracatının yüzde 80 düşmesi, ABD’ye olan düşüşte de binek otomobiller ihracatının yüzde 52 gerilemesi etki yaptı.

AB'YE İHRACAT YÜZDE 1.5 ARTTI 

Ülke grubu bazında Avrupa Birliği Ülkeleri ocak ayı ihracatında yüzde 79 pay ile yine birinci sırada yer aldı. AB Ülkelerine yüzde 1.5 artışla 1 milyar 893 milyon dolar ihracat yapıldı. Ocakta Afrika ülkelerine yüzde 18, Bağımsız Devletler Topluluğu’na yüzde 33 oranında ihracat artışı, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine de yüzde 12 ihracat düşüşü görüldü.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri