Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun katılımıyla Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ önünde gerçekleştirilen "PTT Araç Teslim Töreni"nde yaptığı konuşmada, PTT'nin artık bir dünya markası olduğunu söyledi.

PTT'nin zorlu süreçlerden geçtiğini hatırlatan Arslan, "PTT, 15 yıl önce birçok kurumda olduğu gibi devlet eliyle hizmet veren ve tüm kurumların 'battı, batacak' dendiği bir ortamda hazineye yük olurken bugün tam tersine Türkiye'nin, dünyanın yükünü taşıyan, güzide bir kurum haline geldi. PTT bu gelişimi bu değişimi yaşarken, sadece Türkiye'nin değil dünyanın da öncü kuruluşlarından biri haline geldi." diye konuştu.

- "2 bin 8 araç milli sermayeli şirketlerimizden alınmış oldu"

Arslan, PTT'ye mevcut elbisenin dar geldiğini, kabuğuna sığmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

  • PTT, 177 yıllık bir çınar olarak büyümeye, gelişmeye ve ülkeye hizmet etmeye devam ediyor, devam edecek inşallah. Bunu yaparken de araç alımını, sadece şirketlerden kiralama yapmak suretiyle değil kendi şirketimiz olan Anadolum AŞ üzerinden araç hizmetini sağlayarak bu konuda da ülkemizin milli sermayeli şirketlerinden -ki bin 507 tanesi Tofaş, 431'i Ford, 70 tanesi Renault'dan olmak üzere 2 bin 8 tanesini milli sermayeli şirketlerimizden almış oldu ve 530'unu da yine Citroen ve Volkswagen'den alıyor. Böylece hem 780 bin kilometrekarede daha iyi hizmet verebilecek hem de insanlarımızın ihtiyaçlarını görebilir hale gelecek.

PTT'nin bir anonim şirket olduğunu, bunun getirdiği kabiliyetlerle ve pratiklerle böyle hareket edebildiğini anlatan Arslan, "Her zamanki gibi bir kamu kuruluşu hantallığıyla, işleyişiyle bu işleri yapmaya kalksa, Kamu İhale Kanunu'na tabi olarak bu işleri yapmaya kalksa, emin olunuz ki yerinde sayan, insanımıza hizmeti eksik yapan bir PTT olurdu. Ancak PTT artık bir anonim şirket ve bir özel şirketin pratik etmek adına ne kabiliyetleri varsa PTT'mizin de aynı kabiliyetleri var. İşte PTT bu kabiliyetleriyle büyüyor, gelişiyor, hizmet ağını da genişletiyor, genişletmeye devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

- "Hizmetleri vatandaşımızın ayağına kesintisiz şekilde götürüyoruz"

PTT'nin ülkenin her ilinde, ilçesinde, beldesinde var olduğunu vurgulayan Bakan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Acentelerimizle birlikte ülke çapında 4 bin 870 PTT iş yerimiz var. 2 bin 735 Pttmatik'imiz var ve 42 bin çalışma arkadaşımızla birlikte posta, lojistik hizmet veriyoruz ve dünyanın yeni trendi, gelişen ve büyüyen trendi e-ticarette hizmet veriyoruz. Bankacılık alanında hizmet veriyoruz. Bu hizmetleri vatandaşımızın ayağına kesintisiz bir şekilde götürüyoruz.

Bunu götürürken de banka olmayan yaklaşık bin 800 noktada bankacılık hizmetini PTT aracılığıyla veriyoruz, vatandaşımızın ayağına hizmeti götürmeye devam ediyoruz. Vatandaşımızın gerek kamu gerek özel sektörle olan işlemlerini online olarak gerçekleştiren bir PTT haline geldik. Bu da bizim memnuniyetimiz.

PTT bundan 15 sene önce sadece 7 kuruma onlarca hizmet yapabilirken bugün 428 kurumla iş yapıyor. Bu 428 kurumumuzun 578 ayrı işlemini yapabilir hale geldi. İşte bu PTT artık kabına sığmadığı için Türkiye'de değil dünyada da büyümek adına önemli adımlar attı."

- PAL Express ile yapılan ortaklık

Bakan Arslan, PTT'nin e-ticarette ilerlemek için Hong Kong'lu taşımacılık firması PAL Express'in yüzde 15 hissesine ortak olduğunu, bu ortaklıkta bir kuruş bile vermediğini belirtti.

"İşte dünyadaki taşımacılık pastasından da daha fazla pay alabilmek adına dünyada e-ticarette özellikle e-ticaret lojistiğinde dünyanın 3. sıradaki ülkesi ve firması olmak hedefi çerçevesinde yolumuza devam ediyoruz, önemli adımlar atıyoruz." diyen Arslan, şunları söyledi:

"2015 yılında dünya lojistiğinde Türkiye'nin hiç yeri yokken, hiç esamesi okunmazken son 2,5 yıllık çalışmada şu an dünyanın 7'incisi haline geldik. İnşallah bu seneki hedefimiz, dünyanın 3'üncüsü olamasak bile önümüzdeki yıl kesinlikle dünyanın 3'üncüsü olabilmek. PTT'ye de bu yakışır. Buna göre hareket ediyoruz ve buna göre hareket etmeye devam edeceğiz. Amacımız çalışma arkadaşlarımız bu hizmetleri görürken eski araçlarla değil yenilenmiş filosuyla çok daha iyi hizmet edebilsin istedik. O yüzden 2 bin 539 aracımızı yeniliyoruz ve yeni araçlarımızla ülkenin her yerine hizmet edeceğiz."

- Bakandan istihdam müjdesi

Konuşmasının son bölümünde istihdam müjdesi de veren Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu sene, hemen önümüzdeki ay 5 bin kişinin daha PTT ailesine katılması, ülkemize hizmet etmesi adına istihdam sürecini başlatacağız ve 5 bin kişiye istihdam sağlamış olacağız. Böylece 5 bin aileye daha aş, iş, ekmek demek. İşte PTT bunu yaparken bununla da yetinmeyecek inşallah, büyümeye devam edecek. 5 bin kişilik alımla PTT'mize, kurumumuza, bakanlığımıza hayırlı uğurlu olsun diyorum."

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri