Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık SON DAKİKA KORONAVİRÜS HABERİ!: Corona virüs artık Türkiye'de! İşte korunma yöntemleri
    1

    Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de bir vatandaşın test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı.

    2

    "VİRÜS BULAŞTIYSA BU ÇOK SINIRLI"

    Tanının, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulduğunu belirten Koca, "Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır."

    3

    "HASTANE HAZIRLIKLARI ÇOK ÖNCEDEN BİTİRİLDİ"

    Koca, Türkiye'nin süreç boyunca bu olasılığa hazır olduğunu, yayılmayı önleyici tedbirler aldığını vurgulayarak, hastalığın ülkenin herhangi bir yerinde görülme ihtimaline karşı sağlık personeli ve hastane hazırlıklarının çok önceden bitirildiğini ifade etti.

    4

    "TEDBİRLERDE ANAHTAR KELİMEMİZ 14"

    "Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım" diyen Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bakanlığımızca bildirilen koronavirüsten korunma kurallarına mutlaka uyalım. Tedbirlerde anahtar kelimemiz 14'tür. Yurt dışından dönenler için 14 gün kuralı. Dönüşlerinde 14 gün kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz. Aynı şekilde büyük çoğunluğumuzun koronavirüse karşı alacağı tedbirler için de anahtar kelimemiz yine 14'tür. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan hangi durumda sağlık kuruluşuna başvurulacağına dek kurallar şeklinde her şey açıktır."

    5

    Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, koronavirüsten korunmak için yeni tip koronavirüs broşürü hazırladı. Broşürde koronavirüs hakkında bilinmesi gerekenler hakkında bilgiler paylaşıldı.

    6

    KORONAVİRÜS NASIL BULAŞIR?

    Solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüs olan koronavirüs, hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşıyor.

    7

    KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ

    En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gündür.

    8

    KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI

    Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, yeni koronavirüs enfeksiyonu için de geçerlidir.

    9

    * Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.

    13

    * El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.

    14

    * Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.

    15

    * Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir.

    16

    * Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

    17

    KORONAVİRÜS EVDE İZLEME (KARANTİNA) KURALLARI

    Son 14 gün içerisinde Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) görülen ülkelerin birinden geldiyseniz ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız. Evden çıkmak zorunda kalırsanız mutlaka tıbbi maske takın, mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmayın.

    18

    EVDE YAPMANIZ GEREKENLER

    * Ziyaretçi kabul etmeyin

    * Mümkünse ayrı bir odada kalın

    * Odanızı sık sık havalandırın

    19

    * Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın

    * Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın

    * Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin

    20

    * Sık sık el hijyeni sağlayın (ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın)

    * Tabak, bardak, havlu gibi aşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın.

    * Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takın, en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

    21

    KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ VARSA NE YAPILMALI?

    * Son 14 gün içerisinde enfeksiyon görülen ülkelerin birinden geldiyseniz cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

    22

    * Eğer öksürüyorsanız, ateşiniz varsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız, cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

    23

    * Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın.

    24

    KORONAVİRÜS TANISI NASIL KONULUR?

    Yeni Koronavirüs’ü tespit edebilmek için gerekli olan moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü
    laboratuvarlarında çalışılmaktadır.

    25

    ÖNLEMEK VEYA TEDAVİ ETMEK İÇİN BİR İLAÇ VAR MIDIR?

    Halen hastalığa özel bilinen bir tedavi yoktur. Hastanın genel durumuna göre gerekli destekleyici tedavi uygulanmaktadır.

    26

    ANTİBİYOTİKLERLE TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

    Antibiyotikler virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek amacıyla kullanılmaz.

    27

    AŞISI VAR MIDIR?

    Yeni Koronavirüs için geliştirilmiş bir aşı henüz bulunmamaktadır. Fakat aşı geliştirme çalışmaları ve tedaviye yönelik çalışmalar devam etmektedir.

    28

    KİMLER DAHA FAZLA ETKİLENİR?

    Elde edilen veriler doğrultusunda, ileri yaştakiler ve kronik hastalığı olanlarda enfeksiyonun ağır seyretme riski yüksektir.

    29

    EVDE BAKILAN HAYVANLAR YENİ KORONAVİRÜS BULAŞTIRABİLİR Mİ?

    Evde bakılan kedi/köpek gibi evcil hayvanların Yeni Koronavirüs ile enfekte olması beklenmemektedir.

    30

    Evcil hayvanlarla temas sonrası her zaman eller su ve sabunla yıkanmalıdır. Böylece hayvanlardan bulaşabilecek hastalıklara karşı korunma sağlanacaktır.

    34
    35

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ