Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Genel Sağlık Türk Böbrek Vakfı tarafından Dünya Böbrek Günü için bilinçsiz ağrı kesici kullanımına dikkat çekildi
    1

    Uluslararası Nefroloji Birliği ISN ve Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu IFKF’nin ortaklaşa düzenlediği ve böbrek sağlığına dair dünyanın en geniş kapsamlı organizasyonu olan Dünya Böbrek Günü’nde, bu yıl “Herkes İçin Böbrek Sağlığı” teması ele alınıyor…

    2

    Bu yıl 10. Yılı olan ve her yıl 80’niaşkın ülkede 140’tan fazla yerel organizasyon tarafından kutlanan 'Dünya Böbrek Günü'nde, kronik böbrek hastalıklarının önlenmesi ve hayat tarzı değişiklikleri açısından her yıl önemli adımlar atılıyor. Dünya nüfusunun %10’unun böbreklerinde farklı düzeylerde hasar olduğu bilinirken, gelecek 10 yıl içinde bu oranın Ülkemizde %12 artacağı öngörülüyor. Bu durumda, kronik böbrek hastalığı küresel bir halk sağlığı sorunu olarak ele alınıyor.

    3

    Türk Böbrek Vakfı, 2015 Dünya Böbrek Günü’nde Türkiye için temasını “Bilinçsiz ağrı kesici kullanımı” olarak belirledi. Bu kapsamda “Bilinçsiz ağrı kesici kullanımına” dikkat çekmek üzere Türk Böbrek Vakfı tarafından hazırlanan kampanyada, Galatarasaylı futbolculardan Burak Yılmaz, Emre Çolak ve Tarık Çamdal ve Eray İşcan görev alarak destek verdi.

    4

    Dünya Böbrek Günü İzleme Komitesi Üyesi ve Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, “Türkiye’de koruyucu hekimlik uygulamalarındaki sevindirici artış ve son dönem kronik böbrek yetmezliği görülme sıklığının % 1-1,5 düzeyinde düşmesine rağmen, ülkemizde böbrek nakilleri henüz istenilen düzeye ulaşılamadı.”

    5

    Kadavradan böbrek bağışının arttırılması gerektiğine dikkat çeken Erk, “Böbrek hastalıklarının önlenmesi konusunda yapılacak çalışmaları da en az organ bağışı kadar önemli. Beslenme ve hayat tarzı değişiklikleri de şüphesiz bu anlamda büyük yer tutuyor.

    6

    ‘Bilinçsiz ağrı kesici kullanımı’ da buna bir örnek. Bilinçsizce kullanılan ilaçlar böbreklere en büyük hasarı veren etken olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle kadınların çantalarından ayırmadıkları ve gerekli-gereksiz her durumda kullandıkları ağrı kesicilerin bilinçsizce kullanımı böbreklerin en büyük düşmanlarından biri.”

    7

    Ülkemizde halen diyaliz tedavisi gören yaklaşık 60.000 son dönem kronik böbrek hastası bulunuyor. Kronik böbrek yetmezliği hastalığının yıllık artış hızını daha da yavaşlatmak için tuz ve şeker tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar artırılıyor. Beslenme ve hayat tarzı alışkanlıklarında iyileştirmeye yönelik yapılacak değişiklikler, çoğunlukla önlenebilir olan kronik böbrek yetmezliği hastalığı ile mücadelede için son derece önemli.

    8

    Bu anlamda kronik böbrek hastalığını azaltmak için 8 altın kural:

    1-Bedenen uygun ölçü ve kiloda olmak, hareketli bir yaşam tarzı benimsemek

    2-Düzenli olarak kan şekeri ölçümünü kontrol etmek

    3-Tansiyonunuzu takip etmek

    4-Sağlıklı beslenmek ve kilonuzu kontrol altında tutmak

    9

    5-Vücudunuzun günlük su ihtiyacınızı karşılamak

    6-Sigara içmemek

    7-Doktor tarafından reçete edilmemiş ilaçları bir uzmana danışmadan sürekli kullanmamak

    8-Bir veya daha fazla risk faktörü taşıyorsanız böbrek işlevlerini düzenli olarak kontrol ettirmek

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ